"Już we wczesnym średniowieczu święty Mikołaj był popularnym świętym"

6 grudnia w Kościele katolickim przypada wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry. Zasłynął on z bezinteresownej pomocy potrzebującym. Rozdał swój majątek biednym. Zgodnie z tradycją, 6 grudnia organizowane są Mikołajki.

2016-12-06, 08:03

"Już we wczesnym średniowieczu święty Mikołaj był popularnym świętym"
Święty Mikołaj. Foto: mnw.art.pl

Posłuchaj

Barbara Tichy z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie o tym, jak wyglądał święty Mikołaj (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Najstarsze przekazy o Mikołaju z Miry pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku.

Jak wyjaśniła Barbara Tichy z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, już we wczesnym średniowieczu święty Mikołaj był popularnym świętym wśród chrześcijan. Świadczy o tym choćby liczba kościołów działających pod jego wezwaniem.

Święty pojawia się też na wielu obrazach. Przedstawiany jest ze wszystkimi atrybutami biskupa. - Na głowie ma mitrę, a w ręku trzyma pastorał - wskazała. Jak dodała Tichy, pastorał, czyli laska biskupa, symbolizuje władzę tej osoby jako duszpasterza, opiekuna wiernych.

Jest jeden znak szczególny świętego Mikołaja, który można zauważyć na obrazach z dawnych epok. Jak zdradziła Tichy - to trzy złote kule, przeważnie ułożone na księdze, którą trzymał w ręce.

Są one związane z legendą o trzech biednych pannach. - Ich ojciec nie miał pieniędzy, aby wydać je za mąż. Kiedy żalił się głośno z tego powodu, pod domem przechodził święty Mikołaj i przez otwarte okno usłyszał lament mężczyzny. W tajemnicy ofiarował rodzinie trzy bryły złota - powiedziała.

Muzeum Narodowe w Warszawie posiada jedno dzieło z takim wizerunkiem świętego Mikołaja. To obraz z XV wieku, mierzący 182 centymetry wysokości i 165 szerokości. Wchodzi w skład Poliptyku Legnickiego, czyli dekoracyjnej część ołtarza.

Zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami również pochodzi ze średniowiecza. - Zapoczątkowało go udzielanie stypendiów i zapomóg przez szkoły, które miały za patrona świętego Mikołaja. Ten zwyczaj, z biegiem lat, przekształcił się w obdarowywanie prezentami dzieci i innych członków rodziny - wytłumaczył brat Adam Dudek - redemptorysta.

Współcześnie podarunki trafiają do specjalnych skarpet czy butów. Zastąpiły one tzw. łódeczki świętego Mikołaja. - Prezenty na początku wkładano do tzw. łódeczek, potem te łódeczki zostały zastąpione przez skarpetki i buty - wskazał brat Dudek.

IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej