Koncert Nadzwyczajny dedykowany ofiarom stanu wojennego w Studiu im. Witolda Lutosławskiego

Artyści Warszawskiej Opery Kameralnej wykonają jedno z największych sakralnych dzieł w historii muzyki - "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

2016-12-06, 09:23

Koncert Nadzwyczajny dedykowany ofiarom stanu wojennego w Studiu im. Witolda Lutosławskiego
Czołgi T-55 na ulicach Zbąszynia podczas stanu wojennego . Foto: J. Żołnierkiewicz/domena publiczna/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Piotr Iwicki, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia, o Koncercie Nadzwyczajnym dedykowanym ofiarom stanu wojennego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Zapraszamy wszystkich we wtorek (6 grudnia) na bardzo specjalny koncert, bowiem rejestrujemy w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie "Requiem" wykonane na starych instrumentach, takich, które pamiętają czasy Mozarta, i w bardzo specjalnej obsadzie - powiedział Piotr Iwicki, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

Jak wytłumaczył, koncert ten jest nagrywany po to, aby 13 grudnia po północy zabrzmieć w Programie Pierwszym Polskiego Radia ku pamięci ofiar stanu wojennego. - W tym roku mamy 35. rocznicę stanu wojennego i postanowiliśmy to muzycznie uczcić "Requiem", które ma w sobie ten wielki ciężar pamięci i przemijania - podkreśla Iwicki. 

Powiązany Artykuł

jaruzelski_stan wojenny663.jpg
Stan wojenny

Podczas wieczoru wystąpią soliści: Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Tomasz Krzysica i Robert Gierlach a także Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej i Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

"Requiem" jest ostatnią kompozycją Wolfganga Amadeusa Mozarta. Artysta nie ukończył pisanego na zamówienie utworu - zmarł, pozostawiając niepełną partyturę. Dokończona została przez ucznia i przyjaciela Mozarta, Franza Xavera Süssmayra i w tej wersji usłyszymy ją podczas koncertu.

Honorowy Patronat nad koncertem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

***

13 grudnia 1981 roku uchwałą Rady Państwa został wprowadzony w Polsce stan wojenny. W czasie jego trwania w całym kraju tysiące osób zostało internowanych, a kilkadziesiąt poniosło śmierć.

IAR, kk

Polecane

Wróć do strony głównej