Ludobójstwo z czasów wojny w Jugosławii. Proces Ratko Mladicia

2016-12-06, 21:35

Ludobójstwo z czasów wojny w Jugosławii. Proces Ratko Mladicia
Ratko Mladić. Foto: WIKIMEDIA COMMONS/DOMENA PUBLICZNA

- Zbrodnie popełnione w wielu miejscowościach w Bośni podczas wojny w latach 1992-95 były aktami ludobójstwa - powiedział we wtorek oskarżyciel w procesie byłego dowódcy sił Serbów bośniackich Ratko Mladicia w ONZ-owskim trybunale ds. zbrodni w dawnej Jugosławii.

74-letni Mladić, nazywany "rzeźnikiem z Bałkanów", jest oskarżony o m.in. czystki etniczne w części Bośni w celu utworzenia etnicznie czystego państwa serbskiego. 

8 tysięcy ofiar

Do tej pory jedynie masakra w Srebrenicy, o którą jest oskarżony Mladić, została uznana przez trybunał za ludobójstwo. W Srebrenicy w lipcu 1995 roku zostało zamordowanych przez siły Serbów bośniackich prawie 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców. 

Prokuratura zarzuca Mladiciowi opracowanie planu strategicznego dotyczącego czystek etnicznych. Dokonywano ich między innymi w Prijedorze.

- Ponad 1500 osób zostało w krótkim czasie zabitych, tysiące zmarło z głodu w obozach, ich domy zostały zniszczone, a meczety zrównane z ziemią. Nie ma wątpliwości, że zbrodnie popełniono z zamiarem zniszczenia wspólnoty i uniemożliwienia jej odbudowy. Słowem określającym zbrodnie popełnione z taką intencją jest ludobójstwo - podkreślił prokurator trybunału Alan Tieger.

Ostatni proces

Proces Mladicia jest ostatnim procesem w trybunale ds. zbrodni w dawnej Jugosławii w Hadze. Akt oskarżenia Mladicia zawiera 11 zarzutów, obejmujących ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym udział w masakrze w Srebrenicy. Wyrok ma być ogłoszony w listopadzie 2017 roku.

Sześciu oskarżonych o masakrę w Srebrenicy, najgorszą zbrodnię po II wojnie światowej, zostało skazanych przez Trybunał. Jest wśród nich przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić, który złożył apelację od wydanego w marcu tego roku wyroku 40 lat więzienia.

Do tej pory trybunał twierdził, że nie było wystarczających dowodów, że do ludobójstwa doszło nie tylko w Srebrenicy, ale i w siedmiu innych miastach Bośni, w tym w Prijedorze. 

dcz

Polecane

Wróć do strony głównej