Zmarł Bohdan Smoleń - aktor, piosenkarz, satyryk, członek kabaretu "Tey"
Od dłuższego czasu miał kłopoty zdrowotne. Przeszedł miedzy innymi udar mózgu. Miał 69 lat. Informację o śmierci Bohdana Smolenia podało Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu. Potwierdził ją także zastępca dyrektora wydziału kultury Urzędu Miasta Poznania Marcin Kostaszuk.
2016-12-15, 13:55
Posłuchaj
Artur Andrus wspomina Bohdana Smolenia (IAR)
Dodaj do playlisty
"To bardzo smutna wiadomość. Odszedł twórca wrażliwy, legenda kabaretu, artysta obdarzony niezwykłym talentem satyrycznym. Potrafił rozbawić do łez, wskazując jednocześnie na absurdy PRL-u. Pozostanie polską ikoną sztuki kabaretowej. Bardzo będzie nam go brakowało na polskiej scenie" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w specjalnym komentarzu.
W lutym prof. Piotr Gliński przyznał Bohdanowi Smoleniowi Nagrodę Specjalną "w uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej, zwłaszcza sztuki kabaretowej". Wręczono ją 29 lutego podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kamienica, z którego dochód był przeznaczony na kosztowną terapię artysty.
Urodzony 9 czerwca 1947 roku w Bielsku Bohdan Smoleń był aktorem, piosenkarzem komediowym, artystą kabaretowym, członkiem słynnego w okresie PRL kabaretu "Tey" z Poznania, filantropem, założycielem "Fundacji Stworzenia Pana Smolenia", która zajmuje się hipoterapią dla dzieci. Przez pięć lat prowadził polonijny program "Ludzie listy piszą" w TVP Polonia.
W latach 1968-1977 występował w krakowskim kabarecie Pod Budą (był jego założycielem). Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania i występował przez siedem lat w poznańskim kabarecie "Tey".
TVP
Lata występów w duecie z Laskowikiem to okres największej popularności Smolenia i corocznych kabaretonów na festiwalu w Opolu, które rozsławiły skecze, takie jak: "Pelagia", "Ani me, ani be, ani kukuryku", "Maluch", "Polska w kryzysie", "Z tyłu sklepu", czy "Aaa tam, cicho być!". Ten ostatni przyniósł Smoleniowi nagrodę główną w Opolu w 1983 roku i odgórny zakaz wykonywania zawodu, nałożony przez kierownika Wydziału Kultury KC PZPR.
Swoją przygodę z kinem rozpoczął od filmowej roli "fachowca" w komedii "Filip z konopi" Józefa Gębskiego (1981). Później zagrał jeszcze w kilku filmach, pojawiając się jako pan Stasio w "Kochankach mojej mamy" Radosława Piwowarskiego (1985), Komol w "Cesarskim cięciu" Stanisława Moszuka (1987), kierowca Jarząbek i gubernator Manuel Karmello de Bazar w filmie dla dzieci "Pan Kleks w kosmosie" Krzysztofa Gradowskiego (1988) oraz ojciec "Borsuka" w filmie dla młodzieży "To my" Waldemara Szarka (2000).
W 1999 roku związał się na prawie dziesięć lat z serialem komediowym "Świat według Kiepskich", gdzie kreował charakterystyczną rolę listonosza Edzia. Poza tym pojawił się gościnnie na planie sitcomów: "13 posterunek" i "Niania".
REKLAMA
TVP
W połowie lat 80. Smoleń w duecie z Krzysztofem Krawczykiem stworzył kilka humorystycznych piosenek ("Mężczyzna po czterdziestce", "Dziewczyny, które mam na myśli"). Wraz ze Sławomirem Sokołowskim oraz Aldoną Dąbrowską w latach 1995-1997 nagrał trzy humorystyczne płyty, utrzymane w stylu disco polo. Piosenki te były emitowane wówczas w programie "Disco Relax".
20 maja 2009 roku z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 3 czerwca 2012 roku odebrał Order Ecce Homo.
***
Uroczystości pogrzebowe Bohdana Smolenia odbędą się we wtorek, 20 grudnia, o godz. 13 w kaplicy na cmentarzu pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego w podpoznańskim Przeźmierowie.
kk
REKLAMA
REKLAMA