Beata Szydło: program Mieszkanie Plus może być "kołem zamachowym" polskiej gospodarki

Premier powiedziała w wywiadzie dla PAP, że w kolejnych latach można oczekiwać kolejnych ważnych projektów prospołecznych.

2016-12-23, 10:19

Beata Szydło: program Mieszkanie Plus może być "kołem zamachowym" polskiej gospodarki
. Foto: Pixabay.com

Beata Szydło ocenia, że program Mieszkanie Plus może być "kołem zamachowym" polskiej gospodarki w 2017 roku. - Jesienią listy intencyjne podpisało 17 samorządów. Teraz zaczyna się etap podpisywania umów. W tym tygodniu została zawarta pierwsza z nich. W zależności, ile będzie chętnych samorządów, tyle będzie uruchomionych środków i podpisanych umów - informuje szefowa rządu.


Powiązany Artykuł

mieszkanieplus_PAP.jpg
"Ten program ma zwrócić Polakom wolność"

Premier powiedziała także, że PiS przygotowuje program na kolejne lata. - Rząd w tej chwili realizuje program, który został przyjęty na poprzednim kongresie. W dużej mierze ten program został wdrożony. Programy 500 plus i Mieszkanie Plus, zmiany w systemie oświaty, planowane zmiany w systemie zdrowia i wszystkie kolejne reformy, które wprowadzamy, albo weszły w życie, albo zostały uruchomione - powiedziała Beata Szydło.

- Przed nami kolejne lata, w czasie których chcemy zaproponować spójną ofertę dla Polaków. W 2018 roku dojdzie do wyborów samorządowych, chcemy więc złożyć propozycję związaną z rozwojem samorządu w Polsce. Można też oczekiwać kolejnych ważnych projektów prospołecznych, ale też takich, które pokazują, w jaki sposób te zmiany, które wprowadzamy w Polsce, mogą być kontynuowane, pogłębiane i rozwijane - mówi premier.

***

REKLAMA

Rozpoczęła się realizacja pierwszych inwestycji w programie Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej i w Jarocinie.

W czwartek wbito pierwszą łopatę na placu budowy, na którym powstanie 186 mieszkań czynszowych w Białej Podlaskiej. Podpisano również kolejny list intencyjny między samorządem Opola i spółką BGK Nieruchomości S.A.


TVN24/x-news

W Jarocinie została podpisana umowa z generalnym wykonawcą pierwszego z trzech osiedli w ramach inwestycji finansowanej przez Fundusz Municypalny. 258 mieszkań czynszowych, które powstaną, zostanie włączonych do oferty programu Mieszkanie Plus.

BGK Nieruchomości S.A. dysponuje ponad 180 ha wstępnie wytypowanych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Szacuje się, że może na nich powstać łącznie około 15 tys. mieszkań w 57 gminach. Prowadzone są rozmowy z kolejnymi gminami.

REKLAMA

Prawo ubiegania się o lokale z programu Mieszkanie Plus będą mieć wszyscy obywatele. W rządowym programie preferowane będą jednak rodziny wielodzietne i o niskich dochodach.

Czynsz podstawowy w programie Mieszkanie Plus będzie zależeć głównie od wielkości nakładów inwestycyjnych. W przypadku dochodzenia do własności lokalu, całkowity kapitał spłacany przez najemcę w ratach czynszu będzie równy nakładom inwestycyjnym.

Wraz z każdą kolejną ratą malała będzie wartość kapitału pozostała do spłaty, a z nią wielkość miesięcznych odsetek. Dzięki temu, przy zachowaniu stałej kwoty czynszu, coraz większa jej część będzie przeznaczana bezpośrednio na wykup mieszkania.

REKLAMA

PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej