Ponad trzy miliony świec Wigilijnego Działa Pomocy Dzieciom zapłonie przy wieczerzy w polskich domach
Świece w parafiach rozprowadzała katolicka Caritas, ale także organizacje dobroczynne innych Kościołów chrześcijańskich: prawosławna Eleos oraz diakonie wyznań protestanckich - luterańskiego i kalwińskiego.
2016-12-24, 13:37
Posłuchaj
Rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska tłumaczy, że światełko Caritas na wigilijnym stole jest przejawem solidarności z potrzebującymi, którzy nieraz są bardzo blisko nas. Jak wyjaśnia, świece są rozprowadzane w parafiach, co oznacza, że środki w ten sposób uzyskane trafiają na pomoc najuboższym dzieciom i rodzinom w swoim otoczeniu.
- Ten płomień miłosierdzia Caritas jest symbolem tego, że jesteśmy wrażliwi, jesteśmy dla siebie dobrzy, a Caritas ma szczęście w tym cudzie uczestniczyć i te warunki stwarzać - powiedział rzecznik organizacji.
Jak podkreśla Paweł Kęska, wyrazem wzajemnej solidarności są też takie inicjatywy Caritas, jak na przykład zbiórka żywności na potrzeby osób najuboższych.
- Przed świętami odbywają się wigilie dla osób ubogich, ponad 70 tysięcy osób otrzyma paczki z produktami ze zbiórki żywności - powiedział rzecznik Caritas. Zaznaczył, że wigilie dla potrzebujących są w Polsce zjawiskiem powszechnym, a Caritas jest jedną organizacji, która w tym uczestniczy.
REKLAMA
Paweł Kęska powiedział, że zespoły Caritas działają w 5 tysiącach parafii na rzecz osób ubogich z najbliższego otoczenia. - To oznacza, że pól Polski się sobą nawzajem opiekuje. W sytuacji, gdy zaufanie społeczne jest dość niskie, jest to czymś wyjątkowym - dodał.
Jak podkreśla, działalność blisko tysiąca ośrodków pomocowych Caritas świadczy o ciągłej trosce Polaków o innych ludzi. Placówki takie jak hospicja, domy pomocy, schroniska dla osób bezdomnych, jadłodajnie i inne ośrodki utrzymują się w znacznej części z wpływów od społeczeństwa.
mr
REKLAMA