Wigilia w Kościele prawosławnym i w innych obrzędach wschodnich

Dziś soczelnik, czyli prawosławna Wigilia. W tym samym czasie obchodzi ją także wielu innych chrześcijan obrządków wschodnich między innymi staroobrzędowcy i część grekokatolików. Dla wiernych korzystających z kalendarza juliańskiego Wigilia wypada trzynaście dni później niż dla katolików, korzystających z kalendarza gregoriańskiego.

2017-01-06, 10:48

Wigilia w Kościele prawosławnym i w innych obrzędach wschodnich
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: FLICKR/Saint-Petersburg Theological Academy/CC BY-ND 2.0

Posłuchaj

Rozpoczyna się wyjątkowy okres dla prawosławnych i wiernych niektórych obrządków wschodnich. Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dziś kończymy czterdziestodniowy post, a zaczynamy trzydniowe świętowanie Bożego Narodzenia - mówi Ksiądz Henryk Paprocki rzecznik prasowy Kościoła Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Do wieczora właściwie nic się nie je. Dopiero po nabożeństwie rozpoczyna się postna wieczerza wigilijna. Rozpoczyna ją podzielenie się prosforą, czyli małym chlebem, odpowiednikiem opłatka. Wierni biorą go z cerkwi. Na wigilijnym stole czekają soczelnik, czyli kutia, ryby, kapusta z grzybami. Jest chleb, miód i czosnek, symbole pożywienia, powodzenia i zdrowia. Jest przygotowany pusty talerz dla potrzebującego pomocy.

Po kolacji - nocne czuwanie 

Wieczerzę wigilijną spędza się zazwyczaj w gronie najbliższych. Zbiera się cała rodzina. To nawiązanie do Groty Betlejemskiej, w której wokół Jezusa, Maryi i Józefa zgromadzili się mędrcy i zwykli pastuszkowie.

Po uroczystej kolacji prawosławni udają się do cerkwi na nocne czuwanie, które rozpoczyna się o północy i trwa kilka godzin. Zamiast żłóbka w cerkwi jest ikona Bożego Narodzenia. Ta modlitwa to odpowiednik katolickiej pasterki.

REKLAMA

Boże Narodzenie w prawosławiu i w kościołach wschodnich trwa trzy dni. W ten sposób podkreśla się udział Trójcy Świętej w zbawieniu człowieka. Pierwszego dnia świętuje się narodzenie Jezusa w Betlejem. Drugiego czci się Matkę Bożą. Trzeciego dnia wspomina się świętego Stefana, pierwszego męczennika, który oddał życie za Chrystusa. Podczas świąt Bożego Narodzenia śpiewa się kolędy, a domy wiernych odwiedzają kolędnicy. 

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej