Reforma sądownictwa i wzmocnienie służb specjalnych. Premier dokonuje przeglądu kolejnych resortów
Beata Szydło dokonuje przeglądu poszczególnych ministerstw. W ramach przeglądu resortów premier spotkała się z szefem Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro i koordynatorem specsłużb Mariuszem Kamińskim. Spotkanie premier to kolejny etap przeglądu resortów. Jego celem jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu.
2017-01-20, 16:46
Posłuchaj
– Rozmawialiśmy o tym, co dla Polaków jest najważniejsze, czyli o bezpieczeństwie i sprawiedliwości. Rozmawialiśmy o tym, jakie są już podjęte działania w ramach wprowadzanych projektów. Resort sprawiedliwości ma na swoim koncie przyjęcie wiele bardzo ważnych ustaw. (...) Obecnie koncentrować się będziemy na reformie sądownictwa oczekiwanej przez wszystkich – mówiła premier na wspólnej konferencji.
Powiązany Artykuł

Przegląd resortów. "Likwidacja NFZ w przyszłym roku"
Zaostrzenie kodeksu karnego
Podczas konferencji prasowej po zakończeniu tego spotkania Zbigniew Ziobro mówił o dotychczasowych działaniach swego resortu oraz o planach na ten rok. – Będziemy zaostrzać kary za najbrutalniejsze przestępstwa i adekwatnie reagować na drobne występki – zapowiedział minister sprawiedliwości.
REKLAMA
– Chodzi o nowelizację Kodeksu karnego materialnego tak, aby można było w większym stopniu uelastycznić politykę karną, z jednej strony pozwalając na nawet łagodniejsze, a w każdym razie adekwatne reagowanie na drobne występki popełniane przez sprawców jednorazowych – mówił Ziobro.
Jak dodał, z drugiej strony "istotne jest też zaostrzenie odpowiedzialności karnej za te najbrutalniejsze ciężkie przestępstwa z użyciem przemocy wymierzonej w ludzkie zdrowie i życie". – Tego typu przestępczość będzie dużo radykalniej ścigana, bo na to zasługuje społeczeństwo, by w sposób skuteczny chronić je przed groźnymi, niepoprawnymi bandytami – podkreślił minister.
Powiązany Artykuł

Będzie podwyżka zasiłku dla bezrobotnych? Minister Rafalska przedstawia plany swojego resortu
Rozszerzenie oświadczeń majątkowych sędziów
Minister Sprawiedliwości zapowiedział też, że sędziowie będą musieli w oświadczeniach majątkowych podawać dokładne i wszystkie źródła dochodu. Oprócz rozszerzenia wprowadzonego już obowiązku składania przez sędziów oświadczeń majątkowych, resort sprawiedliwości chce też wprowadzić ograniczenia związane z podejmowaniem przez sędziów dodatkowych prac. – Jeżeli sędziowie zajmują się wieloma innymi zadaniami: szkoleniami, wykładami, udziałem w rozmaitych sympozjach, komisjach egzaminacyjnych, to kiedy oni mają czas na orzekanie? – pytał minister Zbigniew Ziobro.
REKLAMA
Po spotkaniu z premier szef resortu sprawiedliwości zapowiedział też nowelizację ustawy o KRS. Sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa ma wybierać parlament. – To nie może być tak, że wszystko kończy się i zaczyna na sędziach, w sytuacji kiedy nie pochodzą oni przecież z demokratycznego wyboru – mówił Zbigniew Ziobro. Obecnie w Krajowej Radzie Sądownictwa zasiada piętnastu sędziów wybieranych przez KRS spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych, okręgowych i wojskowych. Ponadto jest tam sześciu członków wybranych spośród parlamentarzystów, oraz delegaci Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, ministra sprawiedliwości oraz prezydenta.
Minister sprawiedliwości podczas konferencji wspomniał też o zamiarze wprowadzenia instytucji sędziego pokoju. Mieli by oni rozpatrywać najprostsze sprawy. Wymagałoby to jednak zmiany konstytucji. Zbigniew Ziobro wyraził nadzieję, że w tej sprawie można osiągnąć w parlamencie ponadpartyjne porozumienie.
Wzmocnienie i modernizacja specsłużb
Rządowy koordynator służb specjalnych zapowiada ich wzmocnienie i modernizację. Mariusz Kamiński, podobnie jak minister sprawiedliwości, rozmawiał dziś z premier w ramach przeglądu resortów.
REKLAMA
– Mamy przygotowany bardzo szczegółowy plan, którego jedynym celem jest wzmocnienie naszych służb specjalnych i ich modernizacja, aby w jeszcze większym stopniu, żebyśmy wszyscy mieli poczucie – my jako rządzący i państwo jako obywatele – że możemy żyć w bezpiecznym kraju, że Polska jest póki co oazą bezpieczeństwa na tle tego, co się dzieje w Europie – powiedział Kamiński.
Równocześnie dodał, że na tle Europy Polska jest oazą bezpieczeństwa, bo to na Zachodzie dochodzi do zamachów terrorystycznych, a u nas - nie. – To, że u nas nie doszło do spektakularnych, krwawych zamachów to wielkie szczęście, ale to również ciężka praca służb specjalnych – powiedział minister. Minister Kamiński chwalił też wysiłki służb w związku z ochroną ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży oraz warszawskiego szczytu NATO.
Mariusz Kamiński zapowiedział jednak, że podstawowym zadaniem służb będzie ochrona suwerenności państwa polskiego. Podkreślił, że nie jest to zadanie "abstrakcyjne i wydumane".
Mariusz Kamiński zapowiedział również przygotowanie projektu ustawy o jawności życia publicznego. Znajdą się w niej zapisy dotyczące oświadczeń majątkowych osób publicznych i ochrony dla osób zgłaszających przypadki korupcji.
Przygotowywany jest projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ten projekt będzie się odnosił do oświadczeń majątkowych wszystkich funkcjonariuszy publicznych. Chcemy ujednolicić w jednej ustawie wszystkie przepisy antykorupcyjne związane z obowiązkami, które nakładały poszczególne ustawy branżowe – powiedział w piątek Kamiński.
REKLAMA
dad
REKLAMA