Kanclerz Angela Merkel chce powrotu do koncepcji Europy dwóch prędkości
Angela Merkel uznała Europę różnych prędkości za rozsądną odpowiedź na wyzwania, przed którymi stoi UE. Jej zdaniem, ten projekt powinien się znaleźć w deklaracji przygotowywanej z okazji obchodzonej w marcu 60. rocznicy Traktatów Rzymskich.
2017-02-04, 06:44
- Minione lata przekonały nas, że poszczególne kraje w różnym stopniu uczestniczą w procesach integracji - powiedziała Angela Merkel.
Planowana na marzec deklaracja ma przypominać Deklarację Berlińską przyjętą 10 lat temu podczas niemieckiej prezydencji UE.
Angela Merkel Minione lata przekonały nas, że poszczególne kraje w różnym stopniu uczestniczą w procesach integracji
Rola Europy w świecie
- Chcemy przedstawić ponadto, jak widzimy naszą rolę w świecie - mówiła Merkel. Chodzi o odpowiedź na pytanie, "jaki wkład chce wnieść Europa do globalizacji, do jakich sojuszy chce należeć i do jakich struktur międzynarodowej współpracy dąży" - wyjaśniła kanclerz.
Jej zdaniem, idea "Europy różnych prędkości" na najbliższe 10 lat została określona przez procesy, które w ostatnim czasie dotknęły kontynent. Wśród nich wymieniła Brexit, kryzys strefy euro, falę migracji, konflikt na Ukrainie, a także zmianę administracji w Białym Domu.
REKLAMA
Uważane za fundament integracji europejskiej Traktaty Rzymskie zostały podpisane 25 marca 1957 roku przez sześć krajów europejskich: Republikę Federalną Niemiec, Francję, Belgię, Holandię, Włochy oraz Luksemburg.
Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel opowiedział się w zeszłym tygodniu na łamach dziennika "Handelsblatt" za Europą "dwóch prędkości", w której kraje tworzące "trzon" UE współpracowałyby ze sobą w polityce zagranicznej, kwestiach bezpieczeństwa oraz w gospodarce i finansach.
Benelux popiera pomysł
Również państwa-założyciele wspólnoty: Belgia, Holandia i Luksemburg wydały oświadczenie poparcia dla idei "Europy dwóch prędkości".
Pomysł ten powraca co kilka lat. Zakłada podział Wspólnoty na dwie kategorie członków: na kraje dążące do ściślejszej integracji w gronie państw założycielskich Wspólnoty Europejskiej oraz grupę krajów, które znajdują się na obrzeżach procesów integracyjnych i nie biorą udziału w podejmowaniu najważniejszych dla Unii decyzji.
REKLAMA
zi
REKLAMA