Beata Szydło: wspólny rynek jest jedynym z najważniejszych osiągnięć integracji europejskiej

- Należy go chronić gwarantując przestrzeganie wszystkich czterech swobód [swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i osób] - powiedziała szefowa rządu po spotkaniu z premierem Irlandii Endą Kennym.

2017-02-09, 15:01

Beata Szydło: wspólny rynek jest jedynym z najważniejszych osiągnięć integracji europejskiej
Beata Szydło. Foto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj

Premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Irlandii Endą Kennym (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśniła Beata Szydło spotkanie z premierem Irlandii było poświęcone omówieniu relacji polsko-irlandzkich, ale także spraw, które są obecnie przedmiotem gorącej dyskusji w Unii Europejskiej. - To było dobre spotkanie - zaznaczyła premier.

"

Beata Szydło Irlandia jest dla Polski bardzo ważnym partnerem, z którym łączą nas podobieństwa losów historycznych, ale także wspólne interesy na forum UE

- Irlandia jest dla Polski bardzo ważnym partnerem, z którym łączą nas podobieństwa losów historycznych, ale także wspólne interesy na forum UE. Cieszę się, że zacieśniamy kontakty polityczne, czego wyrazem jest dzisiejsza wizyta pana premiera w Polsce - wskazała.

Szefowa polskiego rządu zwróciła uwagę, że "Polska i Irlandia w przeszłości zawsze okazywały sobie wsparcie". Przypomniała, że władze Irlandii poparły nasz kraj w drodze do akcesji do Unii Europejskiej.

- Również chcę bardzo serdecznie podziękować za przyjęcie wielotysięcznej rzeszy naszych rodaków, która przybyła dla Polaków - powiedziała dodając jednocześnie, że Polacy "wnoszą konkretny wkład w rozwój Irlandii".

Szydło poinformowała, że wraz z irlandzkim szefem rządu uzgodniła działania na rzecz umożliwienie polskim dzieciom i młodzieży dostępu do nauki języka ojczystego w ramach irlandzkiego systemu edukacyjnego.

"Należy chronić wspólny rynek"

Polska premier przekazała, że wraz z Endą Kennym omówiła aktualną sytuację w Unii Europejskiej. - Zgodziliśmy się, że decyzja Brytyjczyków w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej stanowi jasny sygnał o potrzebie przeprowadzenia reform - oznajmiła.

REKLAMA

"

Beata Szydło UE musi lepiej odpowiadać na potrzeby obywateli oraz skuteczniej reagować na stojące przed nią wyzwania

- UE musi lepiej odpowiadać na potrzeby obywateli oraz skuteczniej reagować na stojące przed nią wyzwania. Stoimy na stanowisku, że głosy państw narodowych, ich parlamentów, powinny być w większym stopniu odzwierciedlone w procesie decyzyjnym w Unii. Uważamy, że cztery filary, podstawy Wspólnoty, powinny być tutaj szczególnie zachowane - oświadczyła.

- Jesteśmy przekonani, że działając wspólnie będziemy w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami przyszłość. Dla Polski i Irlandii ważne jest, aby skoncentrować działania Unii Europejskiej na agendzie wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i konkurencyjności, a także usuwać zbędne bariery - wyjaśniła Szydło.

Według niej "należy podejmować inicjatywy, które jednoczą państwa członkowskie i unikać projektów, które wprowadzają podziały".

"

Beata Szydło Wspólny rynek jest dla Polski i Irlandii jedynym z najważniejszych osiągnięć integracji europejskiej

- Wspólny rynek jest dla Polski i Irlandii jedynym z najważniejszych osiągnięć integracji europejskiej, przynoszącym realne korzyści, zarówno dla obywateli, jak i przedsiębiorców w UE. Jesteśmy zgodni, że należy go chronić gwarantując przestrzeganie wszystkich czterech swobód - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

- Oboje dostrzegamy, że przed Wspólnotą stoją również istotne wyzwania zewnętrzne - jednym z nich jest sytuacja na wschodzie, która obliguje UE do tego, aby mówić jednym głosem. Ewentualna rewizja sankcji wobec Rosji będzie możliwa tylko pod warunkiem pełnej realizacji porozumień mińskich - stwierdziła.

Dodała, że Polska liczy na konstruktywny dialog z Irlandią również w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

REKLAMA

- Stoimy też na stanowisku, że ukształtowana w minionych dekadach struktura więzi transatlantyckich jest wyjątkowo cennym dorobkiem, warunkującym rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo. W naszym wspólnym interesie leży zachowanie tego dorobku - podkreśliła.

"Brexit będzie wyzwaniem dla Irlandii"

- Mówiliśmy z Beatą Szydło o Brexicie bardzo szczegółowo - powiedział premier Irlandii Enda Kenny. Zaznaczył, że Polska i Irlandia mają wiele zbieżnych perspektyw w tej kwestii. - Jesteśmy przekonani, że nasze kraje w przyszłości widzą się tylko wewnątrz Unii Europejskiej, w ramach 27 państw - oznajmił.

Podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwości, że wyjście Wielkie Brytanii z UE będzie olbrzymim wyzwaniem dla Irlandii ze względu na złożoność jej relacji z Londynem.

- Ustaliliśmy, że trzeba minimalizować negatywne skutki Brexitu dla gospodarek, dla obywateli. Naświetliliśmy punkty, które budzą niepokój. Mamy nadzieję na konstruktywne negocjacje, które będą też asumptem dla coraz bliższej współpracy irlandzko-polskiej - wskazał.

- Będziemy starali się również zapewnić, by 27 państw Unii mówiło w tych negacjach jednym głosem, broniąc czterech swobód, w tym swobody podróżowania, aby nie wprowadzono żadnych destrukcji i aby Wielka Brytania nie podeszła wybiórczo do negocjacji - zaznaczył.

REKLAMA

Premier Irlandii oświadczył też, że 150 tys. Polaków, którzy zamieszkali w Irlandii po wejściu Polski do wspólnoty przynosi "wielką chlubę swojemu krajowi wnosząc wkład w życie społeczne, kulturowe, ekonomiczne Irlandii".

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej