Stosunek do syryjskiej opozycji warunkiem współpracy USA z Rosją

Stany Zjednoczone oczekują, że Rosja przestanie uznawać całą syryjską opozycję za terrorystów. Sprawę tę poruszono podczas trwającego w Bonn spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów G20.

2017-02-17, 12:50

Stosunek do syryjskiej opozycji warunkiem współpracy USA z Rosją

Posłuchaj

Warunek USA dla Rosji. Relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Z relacji jednego z dyplomatów, biorących udział w rozmowach wynika, że sekretarz stanu USA wykluczył współpracę militarną z Rosją, jeśli Moskwa nie zmieni nastawienia do syryjskiej opozycji.

Rex Tillerson miał powiedzieć, że Rosjanie nie mogą oskarżać o terroryzm wszystkich grup przeciwstawiających się prezydentowi Syrii Baszarowi al-Asadowi.

Gospodarz rozmów w Bonn, niemiecki minister Sigmar Gabriel, powiedział wcześniej, że Stany Zjednoczone popierają zaangażowanie ONZ w próbę rozwiązania konfliktu w Syrii. Gabriel zaapelował do Rosji, aby także poparła rozmowy pokojowe prowadzone pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak ocenił, nie może być równoległych rozmów pokojowych, a proces nadzorowany przez ONZ potrzebuje szerokiego mandatu.
W przyszłym tygodniu w Genewie ma odbyć się kolejna runda negocjacji w sprawie Syrii.

Tillerson wypowiedział się po pierwszym wspólnym spotkaniu w Bonn z przedstawicielami państw, które zwalczają reżim Assada, w tym Arabii Saudyjskiej, Turcji, Francji i Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Rozmowy USA i Rosji

W czwartek po spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli szef Pentagonu James Mattis oświadczył, że Stany Zjednoczone nie widzą obecnie warunków do współpracy militarnej z Federacją Rosyjską. Jak napisała tego dnia agencja AP, "Mattis powiedział, że USA nie są gotowe, aby współpracować militarnie z Rosją, co zdaje się wiązać z brakiem otwarcia na większą współpracę z Moskwą w walce przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego w Syrii".

Wcześniej w czwartek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu wyraził gotowość do wznowienia współpracy z Pentagonem, a prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że w interesie obu krajów leży przywrócenie komunikacji między ich agencjami wywiadowczymi.

PAP/IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej