Ostatnie pożegnanie Danuty Szaflarskiej

Uroczystości pogrzebowe Danuty Szaflarskiej odbywają się w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy ulicy Dewajtis 3 w Warszawie. Do godz. 16 w Pałacu Ślubów przy Placu Zamkowym można wpisywać się do księgi kondolencyjnej poświęconej pamięci artystki. 

2017-02-28, 13:50

Ostatnie pożegnanie Danuty Szaflarskiej

Posłuchaj

Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła wspomina Danutę Szaflarską (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Aktorka spocznie w Alei Zasłużonych Wojskowych Powązek. Ceremonia złożenia do grobu rozpocznie się o godzinie 15:00. Rodzina Danuty Szaflarskiej prosi, by zamiast kwiatów, złożyć symboliczny datek na rzecz Fundacji Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci.

Także mieszkańcy Piwnicznej pożegnają Danutę Szaflarską. Aktorka urodziła się i wychowała w pobliskich Kosarzyskach, w ostatnich latach co roku w lecie wypoczywała w swojej rodzinnej miejscowości. Do Warszawy wybiera się trzydziestoosobowa delegacja, w tym między innymi piwniczański zespół Dolina Popradu.

"Do końca była bardzo skromną i życzliwą osobą"

- Będzie krótkie pożegnanie gwarą góralską. To nasza najwspanialsza rodaczka, dlatego chcemy jej towarzyszyć w ostatniej drodze mówi poetka i zarazem członkini zespołu Wanda Łomnicka- Dulak.

REKLAMA

W pogrzebie weźmie udział również Janina Janur, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury im. Danuty Szaflarskiej, która znała aktorkę osobiście. - Mimo wielkiej sławy do końca była bardzo skromną i życzliwą osobą, to było naprawdę ujmujące - podkreśla.

Burmistrz Piwnicznej Zbigniew Janeczek zapowiada, że miasto planuje uhonorować związki aktorki z regionem, między innymi poprzez budowę specjalnej ławeczki i jej pomnika, które będą przypominać o jej pobytach w swoich rodzinnych stronach.

Danuta Szaflarska zmarła 19 lutego w wieku 102 lat. W dorobku artystycznym miała blisko 80 kreacji filmowych i około stu teatralnych. Zagrała także w prawie 400 słuchowiskach radiowych. 

TVN24/x-news

Popularność Danucie Szaflarskiej przyniosła rola w "Zakazanych piosenkach" Leonarda Buczkowskiego, gdzie stworzyła pamiętną kreację Haliny Tokarskiej. Zagrała w wielu filmach, między innymi, w "Skarbie", "Dolinie Issy", "Pożegnaniu z Marią", "Żółtym szaliku", "Królowej chmur" i w obrazie "Pora umierać". Danuta Szaflarska od lat 50. ubiegłego wieku była związana z teatrami stolicy, najpierw Współczesnym, potem - Narodowym i Dramatycznym. Gościnnie występowała na niemal wszystkich warszawskich scenach.

REKLAMA

W ostatnich latach była związana z Teatrem Rozmaitości, gdzie jeszcze 3 lata temu występowała w bijącej rekordy popularności sztuce Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest” .

Liczne nagrody i wyróżnienia

Aktorka została laureatką wielu prestiżowych wyróżnień, między innymi otrzymała Wielką Nagrodę Dwóch Teatrów - Radia i Telewizji za całokształt pracy artystycznej i nagrodę honorową Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Operatorskiej "Camerimage". W 2007 roku uhonorowano ją Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W 2009 roku Danuta Szaflarska otrzymała Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego, a w 2013 roku dostała od Fundacji Kultury Polskiej nagrodę Złote Berło za "wieloletni, najwyższej próby kunszt aktorstwa scenicznego i ekranowego". W tym samym roku otrzymała wyróżnienie Superwiktora. W 2014 odebrała Diament Trójki, wyróżnienie Programu Trzeciego Polskiego Radia.

REKLAMA

Aktorka była odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego1915 roku w Kosarzyskach koło Nowego Sącza. Debiutowała na scenie Teatru na Pohulance w Wilnie. Podczas wojny w latach 1943-45 była aktorką Teatru Frontowego Armii Krajowej. Brała udział w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka pseudonim "Młynarzówna".

Współorganizowała też wówczas słynne koncerty w murach Politechniki Warszawskiej. Po wojnie przez rok występowała w Starym Teatrze w Krakowie, a następnie w Łodzi w Teatrze Kameralnym. W 1949 roku po likwidacji tej sceny, wraz z zespołem Erwina Axera przeniosła się do Warszawy, z którą była związana aż do śmierci.

kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej