"Oni są z nami. Oni zwyciężyli". Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Po raz siódmy obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Centralne uroczystości odbyły się na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów.
2017-03-01, 19:18
Posłuchaj
Prezydent wręczył odznaczenia w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Relacja Michała Fedusio (IAR)
Dodaj do playlisty
Relacja z obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych":
19.09
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza trwa apel pamięci.
18.44
- Oficerowie, żołnierze, którzy wielką myśl niepodległościową przenieśliście przez czasy pogardy, dzisiaj witamy was na placu Józefa Piłsudskiego - zwrócił się do Żołnierzy Wyklętych Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.
- To nie była wojna domowa, lecz okupacja sowiecka. Dlatego jak żołnierze walczyli do ostatnich tchnienia. Bogu oddawali swoje życie, dla polski ginęli. Dlatego dziś chylą się przed nimi sztandary Wojska Polskiego - zaznaczył szef MON.
18.36
- Przed tym grobem stoi majestat Rzeczpospolitej. Stoimy i składamy hołd tym najwierniejszym z wiernych. Nie pozwolimy was poniżać więcej, nie pozwolimy więcej wami poniewierać, będziemy pamiętać o was stale - podkreślił Adam Borowski, przedstawiciel społecznego komitetu obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
REKLAMA
18.20
- Walczyli o Polskę, o naszą Ojczyznę z siłą i determinacją, która budzi nasz najwyższy szacunek. Walczyli do końca z wiarą walki o świętą sprawę - powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN.
18.15
18.10
18.00
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
REKLAMA
17.00
16.45
- Wiara, niepodległość, honor i prawda to testament i kodeks Żołnierzy Wyklętych - mówił Jan Józef Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podczas uroczystości upamiętniających zbrojny opór polskiego podziemia antykomunistycznego.
- Oni są z nami. Oni zwyciężyli (...). Żołnierze Niezłomni przezwyciężyli własną śmierć, żyją i obcują między nami. Pamięć o nich nigdy zaginąć nie może - zaznaczył.
REKLAMA
16.35
Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystości przed byłym Aresztem Śledczym w Warszawie:
Źródło: TVP Info
16.30
16.25
REKLAMA
16.10
Rozpoczęły się centralne uroczystości na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów.
15.48
- Celem wyklęcia "Żołnierzy Wyklętych" było, żeby o nich zapomnieć, być może na tym najbardziej zależało ich oprawcom - mówił wicepremier Piotr Gliński podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
15.20
Brama byłego aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie została dziś symbolicznie otwarta. Z aresztu wywieziono ostatnią więźniarkę, a miejsce kaźni żołnierzy podziemia można było zwiedzać. Areszt zostanie przekształcony w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
REKLAMA
14.36
Przedstawiciele ambasady RP na Litwie, społeczności polskiej, harcerze i młodzież szkolna złożyli kwiaty na grobie porucznika Sergiusza Zyndram-Kościałkowskiego, ps. Fakir. Był ostatnim polskim żołnierzem, którego szczątki spoczęły na wileńskiej Rossie.
14.15
Mieszkańcy stolicy przeszli na warszawskiej Pradze szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Wyklętych. Edukacyjne wydarzenie rozpoczęło się od inscenizacji przygotowanej przez Grupę Historyczną Niepodległość. Przejście przygotowało Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury.
14.00
- Chwała bohaterom, z ich krwi wyrosła wolna i niepodległa Polska - mówił szef MON Antoni Macierewicz podczas uroczystości na "Łączce" na warszawskich Powązkach Wojskowych, gdzie leżą ciała Żołnierzy Wyklętych zamordowanych w więzieniu na Rakowieckiej.
REKLAMA
Minister obrony marodowej podkreślił, że właśnie w tym miejscu, w bezimiennych grobach chowano tych polskich żołnierzy, którzy całe życie poświęcili walce o niepodległość Polski.
- Oni byli niezłomni i dlatego dzisiaj możemy tutaj być, odbudowywać niepodległość Polski i wojsko polskie. To jest właśnie dorobek Żołnierzy Niezłomnych - mówił Antoni Macierewicz.
Źródło: TVN24/x-news
Z kolei prezes fundacji "Łączka" Tadeusz Płużański przypomniał, że żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego byli więzieni, torturowani i zabijani w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej.
REKLAMA
12.48
12.38
Prezydent podkreślił, że prześladowaniom byli poddawani nie tylko żołnierze, jednostki, ale i całe rodziny. - To ci, którzy przez lata ukrywali się w lesie cierpiąc głód, niedolę, chłód, choroby, nieustanne prześladowania. To ci, którzy ich wspierali, im pomagali, zakładali różnego rodzaju organizacje. Za każde z tych działań groziła śmierć, więzienie, tortury, prześladowanie, w najlepszym wypadku wilczy bilet na całe życie (...). To żołnierze niezłomni, żołnierze wyklęci, ale nie tylko oni - to były rodziny wyklęte - mówił Andrzej Duda.
12.37
- Te ordery mają wymiar symboliczny, ale chciałbym, by ta dzisiejsza uroczystość, tak jak i inne podobne, była odbierana jako oddanie hołdu całym pokoleniom. Tych którzy walczyli, tych którzy cierpieli i tych, którzy pamiętają - mówił prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA
Andrzej Duda Historia Polski to w ogromnej części historia walki o wolność, która kosztowała nas morze krwi, tej najcenniejszej
12.31
Prezydent o losie Niezłomnych: "wielkim celem komunistów było wymazanie, zatarcie , zadeptanie tych, którzy się nie zgadzali".
12.24
W Pałacu Prezydenckim w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych trwa uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych kombatantom i osobom pielęgnującym pamięć o antykomunistycznym podziemiu Polski powojennej. Wyróżnienia wręcza prezydent Andrzej Duda.
12.18
11.01
REKLAMA
10.28
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powiedział na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego, że dzięki Żołnierzom Wyklętym możliwe jest budowanie wolnego państwa.
Antoni Macierewicz Żołnierze Wyklęci to ludzie, którzy całe życie poświęcili walce o niepodległość. Oni byli nieugięci i niezłomni
Minister Macierewicz odznaczył żołnierzy, którym udało się przeżyć czasy komunistyczne. Po wręczeniu odznaczeń szef resortu obrony powiedział, że Żołnierze Wyklęci czerpiąc z wielkiej tradycji niepodległościowej wiedzieli, że ich ofiara krwi przyniesie zamierzony skutek i odbudowę Polski.
10.19
10.04
REKLAMA
Apelem Pamięci i ceremonią wręczenia aktów mianowań Żołnierzy Wyklętych na wyższe stopnie wojskowe - w ten sposób Ministerstwo Obrony Narodowej uczci w środę wysiłek zbrojny polskiego podziemia antykomunistycznego. Uroczystości rozpoczęły się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
10.00
W Warszawie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i córka rotmistrza Witolda Pileckiego otworzyli bramę Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Wcześniej symbolicznie z więzienia wyjechała ostatnia więźniarka.
Wyjazd ostatniej "więźniarki" z aresztu przy Rakowieckiej. W murach "Mokotowa" powstanie @MuzeumWykletych. pic.twitter.com/NRdao2B3SO
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) 1 marca 2017
Minister Ziobro razem z rodzinami Żołnierzy Wyklętych zwiedził Areszt Śledczy przy ulicy Rakowieckiej, gdzie komuniści w latach 40. i 50. XX wieku mordowali żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego. Prokurator generalny powiedział, że mury tego budynku są dla kolejnych pokoleń Polaków świadectwem o tych, którzy zostali tu okrutnie zamordowani.
REKLAMA
Posłuchaj
Zbigniew Ziobro i Zofia Pilecka - córka rotmistrza Witolda Pileckiego uroczyście otworzyli bramę Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. 1:00
Dodaj do playlisty
9.45
Powiązany Artykuł
![premier 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/996d3b81-2c8b-4654-b52e-1220b6129077.jpg)
"Żołnierze Wyklęci uczą nas, co to znaczy patriotyzm i miłość do ojczyzny"
9.37
Szef IPN Krzysztof Szwagrzyk: Zbrodniarz niemiecki miał większe prawa niż Żołnierz Wyklęty.
REKLAMA
Źródło: TVP Info
9.36
Przed gmachem MSWiA zainaugurowano akcję "SpoKREWnieni służbą". To zorganizowana przez służby mundurowe, ogólnopolska zbiórka krwi, która potrwa do końca marca.
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak, który objął akcję honorowym patronatem wskazywał, że choć zbiórkę zainicjowali funkcjonariusze służb mundurowych, to jest ona otwarta dla wszystkich.
REKLAMA
– Dziś służby podległe MSWiA podejmują akcję zbiórki krwi na rzecz tych, którzy potrzebują pomocy. Nie bez przyczyny ta akcja rozpoczyna się 1 marca i będzie trwała cały miesiąc. Jesteśmy spokrewnieni służbą z tymi, którzy oddali swe życie o wolność niepodległej Polski – powiedział minister.
– Dziś w czasach pokoju oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym, ale także staramy się pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują - chorym, ofiarom wypadków – podkreślił Błaszczak.
Posłuchaj
Mariusz Błaszczak podkreślił, że data inauguracji akcji upamiętnia Żołnierzy Wyklętych 0:17
Dodaj do playlisty
9.20
- Dzisiaj obchodzimy wyjątkowe święto: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tych, którzy w najtrudniejszym momencie wiedzieli jak się zachować. Tych, którzy dzisiaj również uczą nas co to znaczy patriotyzm, co to znaczy miłość do ojczyzny, co to znaczy poświęcenie dla innych – mówiła na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach premier Szydło.
REKLAMA
Premier Beata Szydło To święto tych, którzy uczą nas, co to jest patriotyzm i poświęcenie dla ojczyzny
Posłuchaj
Premier Beata Szydło oddała hołd Żołnierzom Wyklętym na wojskowych Powązkach w Warszawie. Relacja Natalii Żyto 0:48
Dodaj do playlisty
9.18
REKLAMA
Premier Beata Szydło w towarzystwie żyjących jeszcze Żołnierzy Wyklętych na warszawskich Powązkach złożyła wieniec na grobie Józefa Bandzo ps. "Jastrząb"
8.52
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![andrzej duda prezydent 1200 free](http://static.prsa.pl/images/46b2514f-a507-4b53-857f-b72b9d77bdd7.jpg)
Andrzej Duda o Żołnierzach Wyklętych: składam dzisiaj hołd bohaterom
8.28
REKLAMA
Ryszard Terlecki Historia „Żołnierzy Wyklętych” wciąż nie jest do końca przypomniana
8.25
8.07
REKLAMA
8.00
Powiązany Artykuł
![Szarek_1200_IAR.jpg](http://static.prsa.pl/images/657e20e8-b2f9-4dd1-8156-449a223dcbbe.jpg)
Prezes IPN: prawda o Żołnierzach Wyklętych bardzo trudno się przebija, oni byli groźni dla systemu komunistycznego
7.49
REKLAMA
Prezes IPN Jarosław Szarek Świadomość, kim byli „Żołnierze Wyklęci” jest coraz większa
7.47
Prezes IPN prof. Jarosław Szarek: Żołnierze Wyklęci byli niezwykle groźni dla systemu komunistycznego
7.37
REKLAMA
Patryk Jaki Muzeum Wyklętych na Rakowieckiej będzie 3 razy większe od Muzeum Powstania Warszawskiego
7.25
REKLAMA
7.24
Powiązany Artykuł
![jakipatryk1200a.jpg](http://static.prsa.pl/images/98420eb1-05b6-41fa-b789-262e660377aa.jpg)
Żołnierze Wyklęci - depozytariusze największych wartości
7.22
Dziejszy dzień jest symbolicznym przywróceniem pamięci bohaterom powojennego antykomunistycznego podziemia - mówi wiceminister sprawiedliwości. Patryk Jaki powiedział w radiowej Jedynce, że obchodzony dziś po raz siódmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych” jest bardzo ważnym świętem.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![Łupaszka 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/7c576efd-e362-43cb-b97f-885176379f2d.jpg)
Zygmunt Szendzielarz Łupaszka - serwis Polskiego Radia
Żołnierz Wyklęty - żołnierz podziemia
Żołnierze Wyklęci byli zrzeszeni w różnych organizacjach, jak: Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku czy Wolność i Niezawisłość. Komunistyczna propaganda nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji”, "zdrajcami", "bandytami". Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie albo pobyt w obozie. Niektórych sądzono w procesach pokazowych, jak rotmistrza Witolda Pileckiego czy księdza Władysława Gurgacza. Według szacunków historyków, do połowy lat 50-tych przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 250 tysięcy ludzi. Z tej liczby zginęło około 50 tysięcy, w tym 5 tysięcy osób skazano na karę śmierci.
Żołnierzami podziemia byli między innymi: generał August Fieldorf "Nil", Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”, Józef Kuraś „Ogień”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Danuta Siedzikówna "Inka", podpułkownik Łukasz Ciepliński "Pług", podporucznik Anatol Radziwonik „Olech”, podporucznik Mieczysław Niedziński „Men”.
Wideo: Uroczystości w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rawiczu z udziałem prezydenta
REKLAMA
Źródło: TVP Info
Święto Żołnierzy Wyklętych zostało ustanowione specjalną ustawą, której projekt złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Rok później uchwalił ją parlament.
Niezłomni walczyli długo po zakończeniu działań wojennych
"Żołnierze niezłomni" - bo tak też bywają nazywani, walczyli w podziemiu w latach 1944-1956. Ostatni z nich - Józef Franczak "Lalek", z oddziału kapitana Zdzisława Brońskiego "Uskok", zginął w obławie w Lubelskiem, blisko 20 lat po zakończeniu działań wojennych, 21 października 1963 roku. Nadal wielu członków podziemia było jeszcze wtedy więzionych. Na przykład Andrzej Kiszka "Dąb" z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego został zwolniony dopiero w 1971 roku, za rządów Edwarda Gierka.
W gronie tych, którzy przeżyli więzienie i pracowali w powojennej Polsce, byli między innymi Elżbieta Zawacka, druga w historii naszego kraju kobieta-generał, Władysław Siła-Nowicki, adwokat i działacz opozycji oraz podróżnik i pisarz Stanisław Szwarc-Bronikowski.
REKLAMA
Główne organizacje, w których walczyli żołnierze wyklęci to: Armia Krajowa Obywatelska, Delegatura Sił Zbrojnych na Kraj, Konspiracyjne Wojsko Polskie, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, NIE, Ruch Oporu Armii Krajowej, Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza Warta, Wolność i Niezawisłość oraz Wolność i Sprawiedliwość.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez parlament i jest obchodzony od 2011 roku. Projekt specjalnej ustawy złożył w 2010 prezydent Lech Kaczyński, a potem podpisał Bronisław Komorowski. Święto przypada 1 marca, w rocznicę stracenia w 1951 roku przez bezpiekę 7 przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. W więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: podpułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel.
Prace na "Łączce"
Powiązany Artykuł
![szwagrzyk 663.jpg](http://static.prsa.pl/images/c373b1b2-cb05-48bd-b30c-935e200397a7.jpg)
Prowadzi prace na "Łączce". Krzysztof Szwagrzyk Człowiekiem Roku „Tygodnika Solidarność”.
Do dziś nieznane są miejsca pochówku wielu żołnierzy niezłomnych. Dzięki pracom ekshumacyjnym prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej, między innymi w kwaterze "Ł", czyli na "Łączce" na warszawskich Powązkach, zostały zidentyfikowane kolejne ofiary terroru komunistycznego. Są wśród nich Bolesław Budelewski „Pług”, Hieronim Dekutowski „Zapora” i Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”.
REKLAMA
IPN szacuje, że na terenie "Łączki" mogą znajdować się szczątki jeszcze około 100 osób, które zostały zamordowane w latach 40. i 50. w więzieniu na Rakowieckiej.
dad, mr
REKLAMA