Szef MSZ Niemiec w Polsce. Rozbieżności ws. przewodniczącego RE

2017-03-08, 21:20

Szef MSZ Niemiec w Polsce. Rozbieżności ws. przewodniczącego RE
Ministrowie spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski i Niemiec Sigmar Gabriel . Foto: PAP/Paweł Supernak

Szef polskiej dyplomacji podtrzymał stanowisko, że kandydatem Warszawy na przewodniczącego Rady Europejskiej jest Jacek Saryusz-Wolski. - Są tutaj różne zdania - stwierdził Sigmar Gabriel po spotkaniu z Witoldem Waszczykowskim.

Posłuchaj

Witold Waszczykowski o poparciu dla Jacka Saryusz-Wolskiego/IAR
+
Dodaj do playlisty

Na wspólnej konferencji prasowej Gabriel oświadczył, że ma nadzieję na rozwiązanie konfliktu tak, "żeby nie doszło do większych podziałów w Europie".

- Podtrzymałem, iż naszym kandydatem na przewodniczącego Rady Europejskiej jest doktor Jacek Saryusz Wolski. Jest jedynym kandydatem w tej chwili zgłoszonym oficjalnie, i tak to rozumiemy. Natomiast pan Donald Tusk nigdy nie zwrócił się do rządu polskiego z informacją o tym, że chciałby kandydować, nie zwrócił się do nas z informacją o tym, co zrobił przez ponad dwa lata i co by chciał zrobić gdyby był ewentualnie wybrany na kolejną kadencję - powiedział Waszczykowski odpowiadając na pytanie dziennikarzy.

Powiązany Artykuł

Tusk-1200-Dob.jpg
Donald Tusk: znam swoją rolę jako przewodniczącego RE

- W związku z tym rozumiemy, że nie liczy, na to, aby był wystawiony przez rząd polski jako kandydat na kolejną kadencję. W związku z tym uznaliśmy, że Polska powinna mieć swojego kandydata i takiego kandydata mamy. Przypomniałem o tym ministrowi Gabrielowi - dodał szef polskiego MSZ. 

Relacje z Berlinem

Na wspólnej konferencji z szefem polskiego MSZ Witoldem Waszczykowskiego Gabriel podziękował za powitanie w Polsce. Zaznaczył, że w czwartek złoży pierwszą od objęcia urzędu wizytę w Rosji.

- Ważne jest, że najpierw przybyłem do Polski - powiedział Gabriel.

Witold Waszczykowski podkreślił, że relacje polsko-niemieckie są na bardzo wysokim poziomie, nie tylko dotyczą polityki ale i gospodarki.

Zaakcentował także wagę Trójkąta Weimarskiego. - Polska jest zainteresowana dalszym funkcjonowaniem Trójkąta Weimarskiego; ma on również poważny potencjał gospodarczy - stwierdził szef MSZ. 

Minister podkreślił, że państwa tworzące Trójkąt Weimarski reprezentują dużą część europejskiej ludności.

Witold Waszczykowski przypomniał, że w ubiegłym roku w Weimarze świętowaliśmy 25 lecie istnienia Komitetu Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej.

Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że po ustabilizowaniu sytuacji politycznej we Francji, władze tego kraju powrócą do współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Znaczenie tego forum integracji i wspólnego działania podkreślił także szef dyplomacji niemieckiej, Sigmar Gabriel. Minister spraw zagranicznych Niemiec wyraził przekonanie, że "trzy ważne państwa mogą owocnie współpracować". Zdecydowanie opowiedział się za dalszym wykorzystaniem możliwości, jakie stwarza Trójkąt Weimarski. 

Przyszłość UE

Szef nienieckiej dyplomacji mocno podkreślił konieczność zachowania silnej Europy, ale tez podkreślił rysujące się w niej różnice. 

- W naszym wspólnym interesie jest mocna, silna Europa, która trzyma się razem i nie chcemy nikomu dawać sygnału, że np. w Europie zawsze trzeba rozmawiać tylko z Niemcami - powiedział Gabriel.

Powiązany Artykuł

Beata Szydło po wypadku 1200.jpg
Premier napisała list do szefów rządów w UE

Podkreślił, że Europa jest wspólnotą wielu państw.

- Naszym wspólnym zadaniem jest, żebyśmy trzymali tę Europę razem. Oczywiście znana mi jest ta debata o różnych prędkościach i wszyscy wiemy, że już dzisiaj mamy różne prędkości, nie wszyscy uczestniczą w strefie euro i przyznaję, że wolałbym, żeby Polska była już członkiem strefy euro i mam nadzieję, że tak się stanie - powiedział Gabriel.

Dodał, że Polska to "silny naród, silna gospodarka". - Mamy też strefę Schengen, w której tez nie wszystkie kraje uczestniczą, oznacza to, że mamy jednak różne prędkości, albo inaczej mówiąc, inne stopnie integracyjne, ale trzeba uważać, żeby te różnice wewnątrz Europy nie były zbyt duże, że jedni są już daleko z przodu,a drudzy mają takie wrażenie, że są Europejczykami drugiej klasy - powiedział szef MSZ Niemiec. 

Deklaracja V4

Polski minister przypomniał, że kilka dni temu w Warszawie odbył się szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Podkreślił, że ze strony premierów naszej części Europy wyszedł apel o jedność.


Powiązany Artykuł

grupa wyszehradzka 1200 free.jpg
V4 przyjęła wspólną deklarację ws. reformy UE

- Natomiast z Wersalu, w którym przedwczoraj odbył się szczyt części państw Europy Zachodniej, wyszedł apel o Europę różnych prędkości - mówił polski minister spraw zagranicznych.

Zdaniem ministra Witolda Waszczykowskiego, wizja Europy różnych prędkości, którą promują nasi zachodni partnerzy, nie jest dobra dla Europy. Będzie ona bowiem prowadzić do dalszych kryzysów i pogłębiania różnic w Europie.

Sigmar Gabriel objął urząd ministra spraw zagranicznych Niemiec w styczniu tego roku. Zastąpił na stanowisku Franka-Waltera Steinmeiera.

koz,iz

Polecane

Wróć do strony głównej