Antoni Macierewicz: obecność NATO równie ważna jak wzmocniona polska armia

- Dla Polski obecność NATO w naszej ojczyźnie jest symbolem naszego bezpieczeństwa w równym stopniu jak wzmocniona, zwiększona i zmodernizowana armia polska - powiedział minister obrony narodowej.

2017-03-13, 20:29

Antoni Macierewicz: obecność NATO równie ważna jak wzmocniona polska armia
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Foto: PAP/Jakub Kamiński.

Posłuchaj

Antoni Macierewicz o obecności Polski w NATO (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego i zagranicznymi generałami z okazji 18. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, która przypadła w niedzielę.

- Dla Polski obecność NATO na terenie flanki wschodniej, państw Europy Środkowo-Wschodniej i naszej ojczyzny jest symbolem naszego bezpieczeństwa w równym stopniu, jak wzmocniona, zwiększona i zmodernizowana armia polska - podkreślił minister.

"

Antoni Macierewicz Dla Polski obecność NATO na terenie flanki wschodniej, państw Europy Środkowo-Wschodniej i naszej ojczyzny jest symbolem naszego bezpieczeństwa w równym stopniu, jak wzmocniona, zwiększona i zmodernizowana armia polska

Zwrócił przy tym uwagę, że rosną wyzwania związane z zagrożeniami, a "historia wbrew pozorom nie skończyła się, a może nawet przyspieszyła". Stwierdził, że NATO jest zjednoczone w przekonaniu, że bezpieczeństwo, wolność i niepodległość nie mają ceny.

Macierewicz wskazał, że rok 2016 jest pierwszym, kiedy wojska NATO są obecne w Polsce, a fakt obecności Polski w sojuszu politycznym "przyjął swoją materializację wojskową".

- Zapewne gdyby była większa świadomość zagrożenia ze wschodu, nie doszłoby do wielu tragedii, które później stały się udziałem Europy i świata - ocenił.

- Myślę przede wszystkim o agresji na Gruzję, myślę o dramacie smoleńskim, myślę o zestrzeleniu samolotu linii malezyjskich, myślę wreszcie o agresji na Ukrainę, która trwa po dzień dzisiejszy i zagraża nie tylko integralności terytorialnej Ukrainy, ale samym podstawom ładu prawnego na terenie Europy i na świecie - wyliczył.

"Polska stara się współuczestniczyć"

Minister obrony narodowej ocenił, że zagrożenia ze strony Rosji, jak i ze strony międzynarodowego terroryzmu, "płyną z tego samego źródła".

- Polska oczywiście jest wielkim beneficjentem decyzji ostatniego szczytu NATO i decyzji państw i narodów, które wspólnotę NATO-wską realizują. Ale Polska stara się także współuczestniczyć w tych wysiłkach wszędzie, gdzie wolność, niepodległość i demokracja są zagrożone - oświadczył szef MON.

REKLAMA

"

Antoni Macierewicz Polska oczywiście jest wielkim beneficjentem decyzji ostatniego szczytu NATO i decyzji państw i narodów, które wspólnotę NATO-wską realizują. Ale Polska stara się także współuczestniczyć w tych wysiłkach wszędzie, gdzie wolność, niepodległość i demokracja są zagrożone 

- Zdecydowaliśmy się zaangażować w walkę z zagrożeniem terrorystycznym na Bliskim Wschodzie. Zwiększymy swoje zaangażowanie w to bezpieczeństwo antyterrorystyczne i będziemy obecni we wszystkich miejscach, które będą wymagały bezpieczeństwa naszych sojuszników bądź ich wsparcia - zapowiedział.

Macierewicz dodał, że Polska zwiększa swój potencjał obronny także poprzez - między innymi - zwiększenie do 2 procent PKB nakładów na armię oraz decyzję o utworzeniu nowego rodzaju wojsk, co da wzrost liczebności armii w 2019 roku o ponad 50 tysięcy żołnierzy.

Z tych samych powodów - jak wskazał minister - główne wysiłki modernizacyjne są ukierunkowane na rozwój sił antyrakietowych.

Przy okazji minister poinformował, że jeszcze w tym roku podpiszemy kontrakt finalizujący program "Wisła" na dostawę antyrakietowego systemu. Negocjacje w tej sprawie są prowadzone od wielu miesięcy z rządem USA.

"Majowy szczyt powinien być początkiem zmian"

W trakcie rocznicowego spotkania poświęconego wstąpieniu Polski do NATO został również odczytany list od prezydenta Andrzeja Dudy.

REKLAMA

Zwierzchnik Sił Zbrojnych napisał - między innymi - że wstąpienie naszego kraju w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego było bardzo dobrą decyzją.

Zwrócił uwagę na ważne dla Polski ustalenia ze szczytu w Warszawie i wyraził nadzieję, że majowa narada NATO w Brukseli wytyczy nowe kierunki rozwoju Sojuszu oraz rozpocznie dyskusję o niezbędnych reformach.

Prezydent napisał też, że majowy szczyt powinien być początkiem zmian doktryny obronnej NATO, która powinna uwzględniać najnowsze zagrożenia.

kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej