Katastrofa smoleńska. Czy Donald Tusk stanie przed sądem?

2017-04-04, 17:27

Katastrofa smoleńska. Czy Donald Tusk stanie przed sądem?
Donald Tusk (zdjęcie archiwalne). Foto: premier.gov.pl

O wezwanie na świadka Donalda Tuska wniósł prokurator w procesie Tomasza Arabskiego i czworga innych urzędników. Są oskarżeni w trybie prywatnym o niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r. 

Posłuchaj

Mecenas Krzysztof Stępiński o wezwaniu Donalda Tuska na świadka/IAR
+
Dodaj do playlisty

Wniosek w sprawie byłego premiera złożył we wtorek przed Sądem Okręgowym w Warszawie prok. Przemysław Ścibisz. Sąd na razie nie wyznaczył terminu przesłuchania. Prokuratura uczestniczy w rozprawach jako "strażnik praworządności".

Czy będzie wideokonferencja?

Ścibisz wyjaśnił dziennikarzom, że Tusk jest na liście świadków wnioskowanych w prywatnym akcie oskarżenia autorstwa bliskich kilkunastu ofiar katastrofy - m.in. Anny Walentynowicz, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna.

Według Ścibisza, prokurator będzie pytać Tuska o przygotowania zarówno do jego wizyty w Smoleńsku, jak i wizyty Lecha Kaczyńskiego z kwietnia 2010 r. – w zakresie, jakiego dotyczą zarzuty aktu oskarżenia.

Jeden z obrońców, mec. Krzysztof Stępiński powiedział, że będzie wnosił o wideokonferencję z Brukselą.

TVP Info 

"Strona rosyjska była bardzo zaangażowana"

We wtorek zeznawało trzech świadków z MSZ. Tadeusz S. z protokołu dyplomatycznego, zeznał, że wizytę prezydenta przygotowywał od strony protokolarnej. Zajmował się tym, gdzie kto ma siedzieć podczas uroczystości w Katyniu i kto ma jechać którym samochodem. Pytany, czy zabiegał o informacje o lotnisku w Smoleńsku, S. odparł, że nie było to w jego obowiązkach.

W śledztwie S. zeznawał, że na podstawie informacji od Kancelarii Prezydenta RP, we współpracy z ambasadą, opracowywał szczegółowy program, m.in. co rozmieszczenia poszczególnych osób, m.in. przypisania miejsc w samolocie według ich rangi.

Powiązany Artykuł

katastrofa smoleńska 1200 free
Były doradca Tuska Wojciech D.: nie można mówić o rozdzieleniu obu wizyt w Katyniu

- KPRP przekazywała mejlowo ambasadzie swe sugestie i oczekiwania - mówił S. Według niego "strona rosyjska była bardzo zaangażowana w prawidłowe i godne zaplanowanie tej wizyty" i nie "było żadnych obaw co do organizacji obchodów".

S. 8 kwietnia 2010 r. dokonał, wraz z innymi urzędnikami z Polski i Rosji, rekonesansu miejsc pobytu prezydenta w Katyniu. 9 kwietnia wieczorem z Jackiem Sasinem z KPRP i ambasadorem Jerzym Bahrem omówił cały program. - Nie było kwestii spornych pod względem protokolarnym – zeznał.

Nie przyznają się do winy

Prywatny akt oskarżenia złożono w 2014 r. - po tym, gdy cywilna prokuratura umorzyła prawomocnie śledztwo ws. organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska.

Podsądni nie przyznają się do zarzutów. Pozostali oskarżeni to urzędnicy KPRM - Monika B. i Miłosław K. oraz ambasady RP w Moskwie - Justyna G. i Grzegorz C. Grozi im do 3 lat więzienia. Podsądni nie przychodzą na rozprawy - udział w procesie jest prawem, a nie obowiązkiem oskarżonego.
Na następnej rozprawie 11 kwietnia ma zostać przesłuchany b. szef MSZ Radosław Sikorski.

zi 

Polecane

Wróć do strony głównej