Onet: podkomisja smoleńska pokaże dowody na rozpad Tu-154M w powietrzu
- Błędne naprowadzanie przez rosyjskich kontrolerów polskiego Tu-154M oraz rozpad samolotu w powietrzu w odległości 900 metrów od pasa startowego lotniska Siewiernyj - takie wnioski ze swoich prac przedstawi w poniedziałek - według Onet.pl - podkomisja smoleńska.
2017-04-09, 21:08
W poniedziałek 10 kwietnia powołana przez szefa MON Antoniego Macierewicza podkomisja do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej przedstawi rezultaty swojej ponadrocznej pracy. Posiedzenie ma się rozpocząć o godz. 15 w klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Powiązany Artykuł

Katastrofa smoleńska - raport specjalny
Film potwierdzający "częściową defragmentację samolotu"
Szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że podkomisja przedstawi m.in. "wstępne podsumowanie prac", "najważniejsze doświadczenia, najważniejsze eksperymenty zrobione zarówno w polskich uczelniach, ośrodkach naukowych, jak i w amerykańskich i angielskich" – powiedział w niedzielę minister w TV Republika.
Podkomisja ma też pokazać "materiał dowodowy ściśle związany z pracą prokuratury i z tymi wnioskami, do których doszła prokuratura, które mają bazę właśnie w tym materiale dowodowym, pokazującym, w jaki sposób - a w tej sprawie dotychczas była znana tylko skromna ilość faktów - Rosjanie naprowadzali fałszywie Tu-154M" - mówił Macierewicz.
Portal Onet.pl podał w niedzielę, że "dotarł do fragmentu blisko godzinnego filmu", który w poniedziałek przedstawić ma podkomisja. "Z przeprowadzonych najważniejszych eksperymentów ma wynikać, że polski samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie uległ częściowej defragmentacji w odległości 900 metrów od linii pasa startowego lotniska w Smoleńsku" - informuje portal.
REKLAMA
Według Onetu, podkomisja poinformuje też, że - zdaniem jej ekspertów - polski Tu-154M miał być "błędnie naprowadzany przez rosyjskich kontrolerów na lotnisku Siewiernyj".
Świadome wprowadzenie w błąd polskich pilotów?
Jak podaje portal, na filmie przedstawiony ma być "tor lotu rosyjskiego samolotu Ił-76MD, który na kilkadziesiąt minut przed lądowaniem polskiego samolotu dwukrotnie nieudanie podchodził do lądowania w Smoleńsku, po czym odleciał na lotnisko zapasowe z powodu złych warunków atmosferycznych". "Trajektoria lotu obu samolotów: polskiego i rosyjskiego - według podkomisji - różni się zdecydowanie, co ma świadczyć o świadomym wprowadzeniu w błąd polskich pilotów" - informuje Onet.
Podkomisja smoleńska działa w ramach KBWLLP. Liczy 23 członków. Prócz przewodniczącego dr Wacława Berczyńskiego i I wiceprzewodniczącego dr Kazimierza Nowaczyka w prezydium są jeszcze: II wiceszef prof. Wiesław Binienda i sekretarz prof. Jan Obrębski. Ekspertami, współpracującymi z podkomisją są: specjalista medycyny sądowej prof. Michael Baden, badacz wypadków lotniczych Frank Taylor i zespół jego współpracowników, a także b. doradca Władimira Putina Andrej Iłarionow.
W ramach podkomisji działają cztery zespoły robocze: konstrukcyjny, którym kieruje prof. Piotr Witakowski, lotniczy, na którego czele stoi Marek Dąbrowski, medyczny, którego szefem jest ppłk Szczepan Cierniak, i prawny, którym kieruje Jacek Kołota.
REKLAMA
dcz
REKLAMA