Pogrzeb wybitnego uczonego, prof. Jerzego Vetulaniego 18 kwietnia

Profesor zostanie pochowany w Alei Zasłużonych cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Uroczystość będzie miała charakter świecki.

2017-04-12, 12:25

Pogrzeb wybitnego uczonego, prof. Jerzego Vetulaniego 18 kwietnia

Znany neurobiolog zmarł 6 kwietnia, w wieku 81 lat, w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, gdzie przebywał od ponad miesiąca. 2 marca potrącił go samochód na przejściu dla pieszych na ulicy Balickiej w rejonie skrzyżowania z ul. Zielony Most. Naukowiec wracał tą drogą często do domu z Instytutu Farmakologii PAN.

Jak napisała rodzina zmarłego na Facebooku, obrażenia, jakich doznał były bardzo poważne. Lekarze od początku szanse na przeżycie oceniali jako bardzo niewielkie. Podjęli próbę walki o życie, bo organizm był silny - przed wypadkiem prof. Jerzy Vetulani był w znakomitej formie fizycznej. W szpitalu profesor został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej.

Jerzy Vetulani urodził się w 1936 roku w Krakowie. Był psychofarmakologiem, neurobiologiem, biochemikiem, profesorem nauk przyrodniczych i członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności. Autorem kilkuset prac badawczych oraz współtwórcą hipotezy beta-downregulacji jako mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych.

Naukowiec dał się poznać jako zwolennik medycznej marihuany - w 2016 roku wszedł w skład Obywatelskiego Komitetu Medycznej Marihuany, który organizował zbiórkę podpisów pod projektem ustawy dopuszczającej do obrotu medyczną marihuanę.

Prof. Vetulani prowadził też popularny blog naukowy "Piękno Neurobiologii", na którym komentował aktualne odkrycia w zakresie nauk o mózgu.

Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku otrzymał tytuł Popularyzatora Nauki w konkursie PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odebrał również tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Był członkiem licznych towarzystw naukowych, w tym honorowym członkiem Indian Academy of Neurosciences i Oxford Neurological Society.

Vetulani należał do najbarwniejszych postaci Krakowa. Był jednym ze współtwórców legendarnej Piwnicy pod Baranami. W 2002 roku startował w wyborach na prezydenta miasta Krakowa. Miał wierne grono słuchaczy, w tym rzesze studentów, był powszechnie lubiany m.in. za otwartość i duże poczucie humoru.

REKLAMA

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej