Zawalił się strop w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. "Nie mamy żadnej informacji o ofiarach"

2017-05-11, 23:59

Zawalił się strop w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. "Nie mamy żadnej informacji o ofiarach"
Katastrofa budowlana na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Foto: PAP/PSP Szczecin

Trzy stropy urwały się w północnej części Zamku Książąt Pomorskich – poinformowała szczecińska straż pożarna. W chwili katastrofy budowlanej nie było tam pracowników ani zwiedzających, gdyż to skrzydło budynku było czasowo zamknięte.

Posłuchaj

Zawaliła się część Zamku Książąt Pomorskich. Relacja Anny Łukaszek (IAR/Radio Szczecin)
+
Dodaj do playlisty

- Trzy stropy zostały przebite kolumną, która stanowiła część konstrukcji nośnej północnego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich – powiedział w rozmowie z mediami st. kpt Piotr Tuzimek z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. Do katastrofy budowlanej doszło po godz. 12.


PAP/PSP Szczecin PAP/PSP Szczecin

- Nie mamy żadnej informacji o ofiarach, jednak dla pewności przeszukujemy teren również za pomocą psów ratowniczych – dodał.

Z budynku ewakuowano wszystkich pracowników Zamku Książąt Pomorskich, a także mieszczącego się tu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Opery na Zamku.

Rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Kamil Robak poinformował, że na miejscu nie było pracowników ani zwiedzających, gdyż ta część Zamku była czasowo wyłączona z użytkowania. Zapewnił, że eksponaty znajdujące się w budynku są zabezpieczone.


PAP/Marcin Bielecki PAP/Marcin Bielecki

Na miejscu pracują urzędnicy z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Szczecinie oraz wojewódzki konserwator zabytków. Rzecznik zamku informował, że został powołany sztab kryzysowy.

W ubiegłym tygodniu w wyremontowanej części zamku pojawiły się rysy. Piwnica przy Krypcie, Galeria Północna, Sala Elżbietańska zostały zamknięte dla publiczności.

(WIDEO TVN24/x-news)

Rysy zauważono już wcześniej

Z budynku ewakuowano wszystkich pracowników Zamku Książąt Pomorskich, a także mieszczącego się tu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Opery na Zamku.

Dr inż. Stefan Nowaczyk z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, który nadzorował budynek, przyznał, że już wcześniej zauważono zarysowania. - Obiekt był monitorowany. Rano wykonano pomiary geodezyjne, zostały także przeprowadzone badania geotechniczne. Chcieliśmy sprowadzić georadar, aby móc sprawdzić, co znajduje się w piwnicy pod gruntem – wyjaśnił. Jak dodał, jedna z badanych hipotez dotycząca problemów budowlanych dotyczyła kwestii gruntów.

- Budynek jest bezpieczny. Uszkodzone są tylko pomieszczenia w pionie: Sala Elżbietańska, Sala Króla Eryka Pomorskiego, część budynku na dole, w której były szatnia i hol wejściowy, oraz sala Teatru przy Krypcie. Pozostałe sale nie mają żadnych zarysowań – zaznaczył Nowaczyk.

Z powodu katastrofy odwołano wszystkie wydarzenia, które miały odbywać się w czwartek na Zamku Książąt Pomorskich.

- Etapy prac, które są przed nami, to odgruzowywanie oraz podjęcie decyzji o podstemplowaniu pozostałych części stropów – dodał dr Nowaczyk.

Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z psami ratunkowymi, urzędnicy z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Szczecinie oraz wojewódzki konserwator zabytków.

Jesienią 2015 r. zakończyła się modernizacja północnego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Prace rozpoczęły się na początku 2014 r. Koszt inwestycji wynosił blisko 27 mln zł, z czego wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego to prawie 17 mln zł.

Remont obejmował m.in. wymianę wszystkich instalacji oraz stolarki i położenie nowej ceglanej posadzki charakterystycznej dla renesansu. Skrzydło po remoncie miało nawiązywać do siedemnastowiecznego wyglądu i czasów panowania księcia Jana Fryderyka.

Skrzydło północne Zamku Książąt Pomorskich to najważniejsza historycznie część obiektu, który został zbudowany na miejscu pierwszej rezydencji książęcej zamieszkiwanej przez stulecia przez władców Pomorza Zachodniego.

Murowane budowle na wzgórzu zamkowym w Szczecinie wzniesiono w XIV w. Później zamek wielokrotnie przebudowywano. W XIX w. miał tu siedzibę garnizon pruski. W 1944 r. został zniszczony podczas alianckich nalotów na miasto. Po wojnie zamek został odbudowany w stylu renesansowym.

PAP/agkm


Polecane

Wróć do strony głównej