Pogrzeb kapelana, żołnierza Szarych Szeregów w Wesołej. Ksiądz Stefan Wysocki miał 89 lat

2017-05-15, 22:11

Pogrzeb kapelana, żołnierza Szarych Szeregów w Wesołej. Ksiądz Stefan Wysocki miał 89 lat
Ks. Stefan Wysocki. Foto: parafiawesola.pl

W Kościele Opatrzności Bożej w warszawskiej dzielnicy Wesoła odbył się pogrzeb kapelana, byłego żołnierza Szarych Szeregów, księdza prałata Stefana Wysockiego.

Posłuchaj

zastępca przewodniczącego Stowarzyszenia Szarych Szeregów Tadeusz Jarosz, pseudonim "Topacz” wspomina księdza Stefana Wysockiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ksiądz prałat Stefan Wysocki - kapelan Szarych Szeregów - został pochowany na cmentarzu parafialnym przy Kościele Opatrzności Bożej w warszawskiej dzielnicy Wesoła.

Na uroczystości pogrzebowe przyjechało wielu członków Szarych Szeregów, w tym Anna Teresa Poraj-Poleska-Galarda, która powiedziała, że księdza Stefana poznała pod koniec lat 80. kiedy ludzie mający konspiracyjną przeszłość zaczęli się integrować.

Z kolei zastępca przewodniczącego Stowarzyszenia Szarych Szeregów Tadeusz Jarosz - pseudonim "Topacz” - wyjaśnił, że ksiądz Stefan Wysocki był mocno zaangażowany w działalność ich organizacji. Przykładem tego był pierwszy zjazd Stowarzyszenia Szarych Szeregów zorganizowany w jego parafii.

Żołnierz Szarych Szeregów i kapelan

Stefan Wysocki urodził się 5 marca 1928 roku w Łowiczu. Od 1937 roku związał się z harcerstwem, należał 49. drużyny kolejowej w rodzinnym mieście. W czasie II wojny światowej wstąpił do Szarych Szeregów, był w grupie „Zawiszaków”.

Po wojnie wstąpił do seminarium i z tego powodu został formalnie usunięty z harcerstwa. Mimo to nadal był z nim związany. W 1980 roku został kapelanem Szarych Szeregów, od 2002 roku przewodniczył Radzie Naczelnej Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Jako kapłan pracował w kilku parafiach w Warszawie i okolicach. W duszpasterstwie zajmował się głównie młodzieżą szkolną i akademicką. Był jednym z pierwszych księży, którzy z młodymi ludźmi wyjeżdżali w góry i na spływy kajakowe.

W latach 1972-2003 pełnił funkcję proboszcza w Wesołej. Tam rozbudował kościół, ozdobiony za jego staraniem polichromiami Jerzego Nowosielskiego, wybudował dom rekolekcyjny i powołał Fundację „Gniazdo Rodzinne".

Dokumenty o Katyniu

W 2011 roku ksiądz Wysocki przekazał do Archiwum Akt Nowych w Warszawie dokumenty, sporządzone przez Polski Czerwony Krzyż w 1943 roku w Katyniu, w tym listy ekshumowanych oficerów. Archiwalia otrzymał w tajemnicy w 1969 roku od Jadwigi Majchrzyckiej, pracownicy PCK, i przechował je ponad 30 lat.

Ksiądz Stefan Wysocki został odznaczony między innymi Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Partyzanckim oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku otrzymał Medal Pro Memoria za zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski.

Mała Akcja pod Arsenałem

Obecny proboszcz parafii - ojciec Mariusz Tłokiński - tłumaczył, że ksiądz Stefan Wysocki był znaną i chętnie odwiedzaną osobą. Lubił dzielić się swoimi wspomnieniami, między innymi z tzw. „Małej Akcji pod Arsenałem” w Łowiczu, gdzie wraz z innymi harcerzami uwolnił więźniów NKWD.

***

Uroczystą mszę pogrzebową odprawił metropolita warszawsko-praski arcybiskup Henryk Hoser. W homilii powiedział, że ksiądz Wysocki był zasłużonym kapłanem, którego można nazwać świadkiem XX wieku. Przypomniał, że w czasie drugiej wojny światowej ksiądz prałat Stefan Wysocki należał Szarych Szeregów i uczestniczył między innymi w akcji uwolnienia więźniów z rąk NKWD w Łowiczu. Po wojnie przyjął święcenia kapłańskie i zaangażował się w działalność stowarzyszeń kombatanckich.

Ksiądz prałat Stefan Wysocki został pochowany na cmentarzu parafialnym niedaleko kościoła. Zmarł 7 maja w wieku 89 lat.

IAR/agkm

 

Polecane

Wróć do strony głównej