Prezydent spotkał się z marszałkami ws. referendum konstytucyjnego
Prezydent Andrzej Duda podtrzymuje chęć zorganizowania referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji 11 listopada 2018 roku, w dniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości. To główne ustalenie zakończonego wieczorem w Pałacu Prezydenckim prawie dwugodzinnego spotkanie prezydenta z marszałkami Sejmu i Senatu - Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim.
2017-06-08, 21:35
W czwartek wieczorem odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkami Sejmu - Markiem Kuchcińskim i Senatu - Stanisławem Karczewskim. Politycy rozmawiali ok. dwóch godzin o kwestiach związanych z referendum konsultacyjnym w sprawie konstytucji. W spotkaniu wziął też udział Paweł Mucha.
Źródło: TVP Info
- To było bardzo dobre spotkanie, bardzo dobra rozmowa, która obejmowała zarazem sprawy bieżące, polityczne, które marszałkowie sygnalizowali, które były także przedmiotem rozmowy. Ale główne zakresy merytorycznej rozmowy to była kwestia potwierdzenia przez pana prezydenta tej informacji (...) czyli kontekst organizacji w dniu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 2018 r. konsultacyjnego referendum konstytucyjnego, które byłoby podsumowaniem pierwszego etapu prac nad nową ustawą zasadniczą - powiedział Mucha dziennikarzom po zakończeniu spotkania.
Według niego podczas rozmowy prezydent poinformował marszałków Sejmu i Senatu, że chciałby, aby "w toku pogłębionych konsultacji, dyskusji, rozmowy, która będzie się toczyć i z panami marszałkami, ale też na forum publicznym pomiędzy społeczeństwem a panem prezydentem, wypracować zakres zagadnień, które będą podstawą sformułowania pytań referendalnych". - I te rozstrzygnięcia w zakresie pytań referendalnych byłyby podstawą do dalszych prac nad ustawą zasadniczą, jeśli byłaby taka wola obywateli, Polaków, potwierdzona przez rozstrzygnięcie referendalne - dodał Mucha.
REKLAMA
Jak poinformował, podczas spotkania mówiono także "o kwestiach prawnych, organizacyjnych, technicznych", relacjonowano też przebieg rozmów prowadzonych przez Kancelarię Prezydenta z PKW.
- To, co najmocniej wybrzmiało, to jest deklaracja pana prezydenta, że taka jest jego wola i taką wolę podtrzymuje, żeby referendum było przeprowadzone 11 listopada 2018 r., tak jak to prezydent wcześniej zapowiadał. Przez to spotkanie rozpoczął się dialog jeśli chodzi o władzę ustawodawczą, ale ten dialog jest cały czas kontynuowany i prowadzony - powiedział Mucha.
Prezydent chce wysłuchać głosu Polaków
Wcześniej w czwartek prezydent Duda wygłosił w Pałacu Prezydenckim oświadczenie. Podkreślił w nim, że konsultacje w sprawie konstytucji są dla niego bardzo ważne. Zaznaczył, że jego intencją jest, żeby w proponowanym referendum Polacy "wskazali ekspertom i politykom te kierunki, w których chcieliby, żeby był reformowany ustrój RP, te kierunki, w których chcieliby, żeby podążała nowa ustawa zasadnicza".
Wideo: Prezydent: Obecna konstytucja ma dwadzieścia lat, czas zapytać społeczeństwo, czy jest z niej zadowolone
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
Według prezydenta, nowa konstytucja powinna być konstytucją obywatelską. - W tym znaczeniu, że to właśnie Polacy wskażą, jak ta konstytucja powinna wyglądać, jakiej konstytucji krótko mówiąc chcą - powiedział.
Duda zastrzegł, że rozpisanie referendum konsultacyjnego nie stoi "w żadnej sprzeczności" z przyszłym referendum konstytucyjnym, w którym Polacy wypowiedzieliby się "co do całości nowej przygotowanej konstytucji", kiedy prace nad nową ustawą zasadniczą już się zakończą.
Będą pytania o uchodźców?
Prezydent odniósł się w czwartek również do propozycji polityków klubu Kukiz'15, by w referendum dotyczącym konstytucji znalazło się także pytanie o przyjmowanie w Polsce uchodźców. Wcześniej jako "do rozważenia" określił ten pomysł Marszałek Senatu.
REKLAMA
Duda powiedział, że referendum w kwestii przyjmowania uchodźców mogłoby się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi w 2019 r. Zaznaczył, że nie jest zwolennikiem łączenia referendum ws. konstytucji z kwestią uchodźców; jak mówił są to rozłączne sprawy.
Marszałek Senatu w rozmowie z PAP zapowiedział, że na spotkaniu przedstawi prezydentowi także propozycje dotyczące zwiększenia roli Senatu i zaproponuje rozszerzenie zakresu pytań referendalnych. Podkreślił, że "chciałby, by Senat mógł wyjść z cienia Sejmu" i by miał większe kompetencje - m.in. by nie był wybierany równolegle z Sejmem.
Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r. Zdaniem prezydenta Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa - m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej. 11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.
Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.
REKLAMA
dad
REKLAMA