Warszawa: na Zamku Królewskim wręczono Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka
Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, ordynariusz włocławski biskup Wiesław Mering oraz Helena Kmieć, zamordowana wolontariuszka podczas misji w Boliwii - to laureaci tegorocznej Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Na Zamku Królewskim wręczono po raz siedemdziesiąty jedną z najstarszych niepublicznych nagród przyznawaną za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz i inne działania będące świadectwem uniwersalnych wartości.
2017-06-09, 20:41
Posłuchaj
Kapituła Nagrody obradowała pod przewodnictwem biskupa Michała Janochy, przewodniczącego Rady do spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski. List do uczestników gali od premier Beaty Szydło odczytał zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot. Premier gratulowała laureatom.
Wkład w rozwój i ochronę dziedzictwa kulturowego
W liście między innymi podkreśliła, że nie sposób przecenić wartości i znaczenia jasnogórskiego sanktuarium. - To serce tożsamości chrześcijańskiej i kulturowej naszego narodu. To zarówno centrum religijnego, jak i duchowego życia Polaków, jak i symbol trwania polskiej kultury - napisała Beata Szydło. Premier w liście zaznaczyła również, że życiowe decyzje Heleny Kmieć "pozostaną dla nas symbolem bezinteresownej służby bliźniemu i połączenia niezwykłej wrażliwości z odwagą głoszenia Ewangelii".
Nagrodę dla sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej za kształtowanie i umacnianie tożsamości chrześcijańskiej i kulturowej narodu polskiego odebrał przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze ojciec Marian Waligóra. Duchowny powiedział, że Nagroda ta jest uhonorowaniem Maryi. Nawiązując do słów Jana Pawła II mówił, że "na Jasnej Górze serce narodu w sercu Matki bije różnymi odgłosami, szeptami modlitwy, ale też pięknym wyrazem życia kulturalnego i społecznego".
Za "wkład w rozwój i ochronę dziedzictwa kulturowego, a także za odważną i bezkompromisową posługę pasterską, ukazującą kluczową rolę wartości ewangelicznych w kształtowaniu rzeczywistości społeczno-politycznej" nagrodzony został ordynariusz diecezji włocławskiej biskup Wiesław Mering. Duchowny podkreślił, że kultura miała dla niego zawsze ważne znaczenie, a jego praca polega na wierności Ewangelii.
REKLAMA
Promocja autorytetów
Pośmiertnie Nagrodę dla Heleny Kmieć za "przepełnione młodzieńczym entuzjazmem i radością świadectwo życia według wskazań ewangelicznych, a także za pokorną i gorliwą służbę na rzecz ochrony życia, godności ludzkiej oraz najwyższą ofiarę życia, złożoną w misyjnej służbie Kościołowi Chrystusowemu" odebrali rodzice polskiej misjonarki.
Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka, przyznawana jest nieprzerwanie od 1947 roku. - Jej celem jest promocja autorytetów, osób i instytucji, które bronią wartości patriotycznych i chrześcijańskich - powiedział IAR Tomasz Nakielski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, które przyznaje Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka.
Wśród dotychczasowych wielu laureatów tego wyróżnienia znaleźli się między innymi: Ernest Bryll, Zofia Kossak-Szczucka, arcybiskup Marek Jędraszewski, kardynał Stanisław Dziwisz, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem Nagrody jest Włodzimierz Pietrzak. Był on prawnikiem, pisarzem i krytykiem literackim, teoretykiem kultury, publicystą, działaczem społecznym i politycznym oraz żołnierzem Powstania Warszawskiego.
REKLAMA
dcz
REKLAMA