Syryjczycy wyjeżdżają z Turcji. Tymczasowo otwarto granicę
Około 110 tys. uchodźców syryjskich wróciło z Turcji do swojej ojczyzny na zakończenie ramadanu - podały w tureckie media. Wykorzystując tymczasowe otwarcie granicy, wielu zamierza zostać w Syrii na stałe.
2017-06-26, 13:34
Jak podają media w Turcji, dziesiątki tysięcy uchodźców, w tym kobiety i dzieci, przez ostatnie dwa tygodnie przyjeżdżało we wczesnych godzinach porannych do południowej przygranicznej tureckiej prowincji Kilis i godzinami czekało na przekroczenie granicy. Z powodu upałów wiele osób mdlało i potrzebowało pomocy medycznej. Przy przejściach granicznych zaostrzono środki bezpieczeństwa.
- Przed wojną byliśmy w dobrej sytuacji. Wojna zdewastowała nasz kraj. Mój mąż został zabity. Teraz mieszkam w Turcji z córką i nie mam nikogo innego. Nie mam wielu znajomych w Syrii, chcę zobaczyć mój kraj - powiedziała tureckiej gazecie "Daily Sabah" Adniye Abyad, jedna z osób przekraczających granicę. - Nasze świętowanie końca ramadanu będzie słodkie i gorzkie zarazem, ale będziemy w swoim kraju - dodała.
Część Syryjczyków wraca na stałe. Tureckie władze informują że do 22 czerwca więcej niż 10 proc. przekraczających granicę zwróciło swoje tymczasowe dokumenty pozwalające na pobyt w Turcji.
- Nawet powąchanie ziemi w Aleppo jest lepsze niż życie tutaj - powiedział Reutersowi Sevsen Um Mustafa. - Prędzej zginę z powodu wojny tam, niż z głodu tutaj - dodał.
Ogłoszone przez turecki rząd tymczasowe otwarcie granicy stanowiło dla wielu uchodźców z Syrii pierwszą możliwość od lat, aby wrócić do kraju i spotkać się ze swoimi najbliższymi. Decyzja Ankary związana była z umożliwieniem świętowania Id al-Fitr, zakończenia świętego dla muzułmanów miesiąca postu - ramadanu.
Syryjczycy z ważnymi dokumentami mogą wrócić do Turcji przekraczając granicę przez przejście w Oncupinar do połowy lipca oraz w Cilvegozu do końca września. Tureckie władze informują, że po tych terminach każda próba przekroczenia granicy będzie traktowana jako nowe przybycie migracyjne.
Turcja zamknęła swoją granicę z Syrią dwa lata temu. W 2016 roku kontrola granic została wzmocniona po umowie z Unią Europejską, mającej zatrzymać nielegalny przepływ migrantów oraz zapewnić Ankarze środki na utrzymanie uchodźców. W Turcji przebywa obecnie ok. 3 mln syryjskich uchodźców. W Turcji urodziło się ponad 170 tys. syryjskich dzieci.
W sierpniu 2016 roku Turcja przeprowadziła w północnej Syrii ofensywę "Tarcza Eufratu", wysyłając czołgi oraz samoloty bojowe do wsparcia syryjskich rebeliantów walczących zarówno z Państwem Islamskim (IS), jak i siłami kurdyjskimi. Granica turecko-syryjska pełna jest min, umocnień i ogrodzeń. W rejonie granicy dochodzi do starć kurdyjsko-tureckich.
Wojna domowa w Syrii wybuchła w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. Według agencji AFP, w wyniku trwającego już sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 320 tys. ludzi. 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.
pg
REKLAMA