USA: dekret imigracyjny Donalda Trumpa wejdzie w życie
Amerykański Sąd Najwyższy orzekł, że kontrowersyjny dekret prezydenta Donalda Trumpa, czasowo ograniczający przyjazdy do USA z niektórych krajów muzułmańskich, częściowo może wejść w życie.
2017-06-26, 18:10
Posłuchaj
USA: dekret imigracyjny D. Trumpa wejdzie w życie. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Główne zapisy kontrowersyjnego dekretu imigracyjnego Donalda Trumpa wejdą w życie. Zdecydował o tym amerykański Sąd Najwyższy, który rozpatruje legalność rozporządzenia ograniczającego przyjazdy do Stanów Zjednoczonych z sześciu krajów muzułmańskich. Ostateczne rozstrzygniecie w sprawie legalności dekretu zapadnie jesienią.
Wydane w marcu tego roku przez Donalda Trumpa rozporządzenie zakazuje na 90 dni wjazdu do Stanów Zjednoczonych mieszkańcom sześciu krajów - Iranu, Syrii, Sudanu, Libii, Somalii oraz Jemenu. Wstrzymuje także na 120 dni przyjmowanie wszystkich uchodźców. Kilka sądów zablokowało rozporządzenie, uznając, że wymierzone jest przede wszystkim w muzułmanów. Rząd prezydenta Trumpa odrzucał tę argumentację, przekonując, że dekret dotyczy krajów ogarniętych terroryzmem i nie ma związku z żadną religią.
RUPTLY/x-news
Zapisy dekretu
REKLAMA
Biały Dom odwołał się od decyzji sądów niższej instancji do Sądu Najwyższego, który wyznaczył datę rozprawy na 2 października. Sędziowie pozwolili jednak, by główne zapisy dekretu weszły w życie już teraz i obowiązywały do czasu wydania ostatecznej decyzji w tej sprawie. Oznacza to czasowe wstrzymanie przyjmowania większości uchodźców przez Stany Zjednoczone oraz wydawania wiz obywatelom sześciu krajów wskazanych w dekrecie.
Wyjątkiem są osoby mające utrwalone związki z Amerykanami bądź podmiotami zlokalizowanymi w USA. Chodzi na przykład o członków rodzin albo zatrudnionych wcześniej pracowników amerykańskich firm.
Uzasadniając decyzję o przywróceniu obowiązywania głównych zapisów dekretu Donalda Trumpa sędziowie stwierdzili, że prezydent ma duże szanse wygrać październikową rozprawę.
REKLAMA
koz
REKLAMA