Ostatnie pożegnanie byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla

2017-07-01, 21:41

Ostatnie pożegnanie byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla
Uroczystości pogrzebowe Helmuta Kohla. Foto: PAP/EPA/CARSTEN KOALL

- "Wszystko ma swój czas". Dziś nadeszła godzina pożegnania kanclerza federalnego doktora Helmuta Kohla - powiedział, cytując w homilii słowa z Księgi Koheleta, biskup Spiry Karl-Heinz Wiesemann.

Posłuchaj

Relacja Andrzeja Gebera (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Żegnamy wielkiego męża stanu, który kochał swoje rodzinne strony w Palatynacie i niemiecką ojczyznę, a równocześnie działał, nie tracąc z oczu uniwersalnego horyzontu - podkreślił duchowny.

W nabożeństwie uczestniczyło 1,5 tys. gości, w tym przedstawiciele najwyższych władz Niemiec z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem, przewodniczącym Bundestagu Norbertem Lammertem oraz kanclerz Angelą Merkel, a także liczni goście zagraniczni, w tym były prezydent USA Bill Clinton i premier Węgier Viktor Orban.

Ok. 2 tys. osób śledziło przebieg uroczystości na ekranie w ogrodzie przylegającym do wschodniej ściany świątyni. Pochodząca z XII wieku katedra uważana jest za największy zachowany romański kościół w Niemczech.

Helmut Kohl spoczął, zgodnie ze swoją wolą, na cmentarzu w Spirze, a nie w grobie rodzinnym w Ludwigshafen.

Pożegnanie w Strasburgu

Zanim trumna z ciałem byłego kanclerza Niemiec została przetransportowana statkiem do Spiry odbyły się uroczystości w Strasburgu. Chwilę po godz. 11 na sali plenarnej Parlamentu Europejskiego rozbrzmiał marsz pogrzebowy Georga Friedricha Haendla.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel żegnając Kohla powiedziała, że był on politykiem, który wiedział jak budować mosty sięgające do Paryża, Warszawy, Waszyngtonu i Moskwy. Podkreśliła, że przeżycia z dzieciństwa i młodości w czasie II wojny światowej sprawiły, że jego polityczną maksymą było dążenie do takiej Europy, w której nie będzie wojny.

"

Dmitrij Miedwiediew Był osobowością przywódczą, dzięki której zmianie uległa cała epoka

- Helmut Kohl był architektem zjednoczonej Europy i twórcą aktualnego porządku światowego - stwierdził z kolei premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Wskazał, że Kohl traktował Rosję jak partnera. - Dążył do wielkich celów i realizował wielkie wizje. Był osobowością przywódczą, dzięki której zmianie uległa cała epoka - dodał szef rosyjskiego rządu.

- Kohl podkreślał, że pierwszymi, którzy zaczęli kruszyć berliński mur byli gdańscy stoczniowcy w 1980 roku. Równie mocno, jak o zjednoczenie Niemiec, starał się o wejście do Unii Europejskiej państw z byłego bloku sowieckiego - zwrócił uwagę szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

"

Jean-Claude Juncker Opuszcza nas gigant okresu powojennego. Już w trakcie swojego życia stał się częścią historii i zawsze w niej pozostanie

- Helmut Kohl kierował swój wzrok także ku Europie Środkowej, nie tylko, ale szczególnie w stronę Polski. Nie był odpowiedzialny za zbrodnie niemieckie w Polsce, ale był świadomy odpowiedzialności historycznej, która ciążyła na Niemczech - podkreślił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda. Oddał hołd zmarłemu, złożył osobiste kondolencje jego rodzinie i wpisał się do księgi kondolencyjnej. - Kohl był wielkim człowiekiem i politykiem, który wpłynął na kształt współczesnej Europy, w tym relacji polsko-niemieckich opartych na wzajemnym szacunku i potrzebnym partnerstwie - zaznaczył.

"

Andrzej Duda Kanclerz Kohl był wielkim człowiekiem i politykiem, który wpłynął na kształt współczesnej Europy w tym relacji polsko-niemieckich opartych na wzajemnym szacunku i potrzebnym partnerstwie

x-news.pl, EBS

Helmut Kohl

Helmut Kohl urodził się 3 kwietnia 1930 roku w Ludwigshafen. Studiował prawo, historię i nauki państwowe na uniwersytetach we Frankfurcie nad Menem i Heidelbergu. Miał tytuł doktora filozofii.

Po zakończeniu studiów w 1956 roku objął stanowisko pracownika naukowego w Instytucie Alfreda Webera przy uniwersytecie w Heidelbergu. Później był m.in. asystentem dyrekcji w odlewni w Ludwigshafen.

W 1954 roku został zastępcą przewodniczącego Młodej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej CDU w Nadrenii-Palatynacie. Od kolejnego roku należał do zarządu krajowego partii w tym samym kraju związkowym. W następnych latach był m.in. przewodniczącym powiatowych struktur CDU w Ludwigshafen.

Od 1966 roku do 1974 roku pełnił funkcję przewodniczącego partii w Nadrenii-Palatynacie, od 1966 roku był również członkiem zarządu federalnego CDU, a od 1969 roku - zastępcą przewodniczącego. Przewodniczącym partii został w 1973 roku.

Przed objęciem urzędu kanclerskiego przez sześć lat, od 1976 do 1982 roku, był liderem opozycji parlamentarnej wobec rządzących wówczas socjaldemokratów.

Laureat wielu wyróżnień, m.in. Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego (1988), przyznawanej za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie i amerykańskiego Medalu Wolności (1999). Był także Honorowym Rycerzem Krzyża Wielkiego Orderu Świętego Michała i Świętego Jerzego.

Za zasługi w rozwijaniu polsko-niemieckiej współpracy został uhonorowany w 1998 roku najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. W 2010 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Gdańska.

ksem/pg/kk

Polecane

Wróć do strony głównej