Zmiany w sądownictwie. Nowoczesna organizuje spotkanie opozycji

W poniedziałek o godz. 11 w Sejmie odbędzie się spotkanie klubów i kół opozycyjnych, organizowane przez Nowoczesną w związku z wpłynięciem do Sejmu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS - poinformowała w niedzielę szefowa klubu N. Katarzyna Lubnauer.

2017-07-16, 19:51

Zmiany w sądownictwie. Nowoczesna organizuje spotkanie opozycji
Były opozycjonista Władysław Frasyniuk (L), lider Nowoczesnej Ryszard Petru (C) oraz przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna (P) podczas pikiety "To NIE Koniec! Powstrzymajmy Zamach Stanu" zorganizowanej przez Komitet Obrony Demokracji przed Sejmem. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Jak dodała Lubnauer udział w spotkaniu potwierdzili już politycy PO, Unii Europejskich Demokratów oraz wstępnie PSL.

Nowoczesna po piątkowym posiedzeniu zarządu zapowiedziała wspólne działania opozycji, m.in. utworzenie w Sejmie federacji klubów i kół opozycyjnych. Wówczas poinformowała także o zorganizowaniu w poniedziałek spotkania z przedstawicielami opozycji parlamentarnej.

sejm 1200.jpg

Powiązany Artykuł

Protest przed Sejmem. Opozycja przeciwko zmianom w sądownictwie

Z kolei w niedzielę lider Nowoczesnej Ryszard Petru wezwał do solidarności instytucje międzynarodowe, w tym m.in. Komisję Wenecką, Parlament Europejski, Trybunał Praw Człowieka i ONZ w związku z uchwaleniem przez Senat ustawy o KRS oraz ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Źródło: TVN24/x-news

REKLAMA

Koalicja prodemokratyczna

Środowiska opozycyjne zadeklarowały w niedzielę także powstanie "koalicji prodemokratycznej". Inicjatorem niedzielnego spotkania był ruch Strajk Kobiet. Jak poinformowano, partie opozycyjne nie wykluczają akcji zablokowania Sejmu.

Natomiast przed Sejmem protestowało w niedzielę kilka tys. przedstawicieli opozycji - m.in. KOD - przeciw planom zmian w sądownictwie. Pod adresem PiS i Jarosława Kaczyńskiego padły zarzuty "zaprowadzenia dyktatury" i groźby "rozliczenia". O prezydencie RP zgromadzeni skandowali: "będziesz siedział". Demonstrację zorganizowały partie i środowiska opozycyjne, m.in. PO, Nowoczesna, KOD, Obywatele RP, Partia Razem.

Projekt zmian w sądownictwie

W środę wieczorem na stronach Sejmu został opublikowany projekt PiS dotyczący Sądu Najwyższego, który przewiduje m. in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Projekt przewiduje, że "z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".

W sobotę Senat przyjął bez poprawek przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Obie ustawy trafią teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. 

dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej