PiS spełniło warunki prezydenta? Oto jak zmieni się Sąd Najwyższy

Czy Prezydent popisze nowele o KRS, ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym? Andrzej Duda postawił PiS warunki, a od ich spełnienia uzależnił swoją decyzję w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Portal Polskiego Radia sprawdził, czy oczekiwania głowy państwa zostały spełnione.

2017-07-21, 17:14

PiS spełniło warunki prezydenta? Oto jak zmieni się Sąd Najwyższy
Prezydent Andrzej Duda. Foto: IAR/Łukasz Kowalski

We wtorek Prezydent zgłosił projekt ustawy poprawiającej ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zakłada on, że członkowie-sędziowie KRS powinni być wybierani większością 3/5 głosów. Andrzej Duda zapowiedział, że dopóki nie zostanie ona uchwalona, to nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym.

Poza tym prezydent zgłosił też kilka poprawek do projektu ustawy o SN. Ich celem było zwiększenie kompetencji głowy państwa kosztem kompetencji ministra sprawiedliwości. Prezydent postulował m.in. o to, aby usunąć zapis mówiący o tym, że w przypadku przejścia w stan spoczynku prezesa SN jego obowiązki będzie pełnić osoba wskazana przez ministra sprawiedliwości. Andrzej Duda proponuje, aby następców wskazywała głowa państwa. Inna poprawka zakładała, że to prezydent będzie nadawał regulamin SN. Jak rządząca większość odniosła się do zaproponowanych zmian?

Jak zmieni się Sąd Najwyższy?

Kluczowy trzon reformy SN nie został zmieniony w drodze poprawek. Ustawa zakłada więc utworzenie trzech izb w miejsce obecnych czterech. Zmienia się również tryb powoływania sędziów SN oraz umożliwione zostaje przeniesienie obecnych w stan spoczynku.

Prezydenckie poprawki zostały zaakceptowane przez Sejmową większość. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o tym, którzy sędziowie nie przejdą w stan spoczynku będzie decydowała głowa państwa. Inna prezydencka poprawka wprowadzona przez Sejm zakłada wydłużenie vacatio legis z 14 do 30 dni. Posłowie zaakceptowali również propozycję Andrzej Dudy, aby regulamin SN był określany na drodze rozporządzenia przez Prezydenta, a nie ministra sprawiedliwości, co dopuszczała pierwotna wersja.

REKLAMA

I wreszcie najważniejsze. Posłowie przegłosowali, aby Sejm wybierał sędziów-członków KRS większością 3/5 głosów. Ta informacja jest szczególnie ważna, bo oznacza, że PiS spełniło warunki, jakie postawił mu Andrzej Duda. Czy w związku z tym zawetowanie trzech ustaw będących częścią wymiaru sprawiedliwości jest nierealne?

- Teoretycznie wszystko może się zdarzy. Myślę jednak, że pan prezydent podejmie decyzję, która uzdrowi polskie sądownictwo – informuje nasze źródło w Pałacu Prezydenckim.

- Michał Fabisiak, PolskieRadio.pl   

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej