Dwa weta prezydenta ws. reformy sądownictwa. "Spotkanie nic nie zmieniło"

- Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu dwóch ustaw i spotkanie nic nie zmieniło. Decyzja prezydenta jest niewzruszona - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński po spotkaniu Andrzeja Dudy z premier i marszałkami Sejmu i Senatu.

2017-07-24, 21:51

Dwa weta prezydenta ws. reformy sądownictwa. "Spotkanie nic nie zmieniło"
Premier Beata Szydło, marszałek Sejmu Marek Kuchciński (w środku) i marszałek Senatu Stanisław Karczewski po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze . Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

"Te ustawy muszą zostać naprawione" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezydent w poniedziałek rano poinformował, że zawetuje dwie ustawy: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Podpisana przez prezydenta ma zostać trzecia z ustaw zmieniających wymiar sprawiedliwości - o ustroju sądów powszechnych.

W poniedziałkowym, wieczornym orędziu, transmitowanym w TVP i Polskim Radiu, prezydent zapowiedział, że w najbliższym czasie przedstawi nowe wersje projektów reformujących sądownictwo.

(Film - Prezydent zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i ustawę o KRS. Źródło: X-NEWS/TVN24) 


Tak relacjonowaliśmy przebieg wydarzeń:

REKLAMA

21.35

- Nie jest planowane skrócenie wakacji parlamentarnych i zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu. Spokojnie czekamy na propozycje prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział polityk z władz PiS po zakończeniu spotkania w siedzibie partii.

Wcześniej o możliwości zwołania w przyszłym tygodniu dodatkowego posiedzenia Sejmu mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Może będzie - odparł na pytanie dziennikarzy w tej sprawie.

Karczewski, wraz z m.in. premier Beatą Szydło i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim przybyli do siedziby PiS po spotkaniu z prezydentem w Belwederze.

21.10

Kończy się kolejne z serii poniedziałkowych spotkań kierownictwa PiS w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.

REKLAMA

- Czekamy na ustawy, które ma przygotować prezydent - mówił, wychodząc ze spotkania, marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

20.45

- Wierzę, że w możliwie krótkim terminie przedstawione przeze mnie poprawione projekty ustaw o SN i KRS zostaną uchwalone przez parlament - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że skorzystał z prawa weta, bo obie ustawy wymagają zmian, zapewniających zgodność z konstytucją.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP/x-news

20.40

- Weto prezydenta spowolniło prace nad reformą sądownictwa - powiedziała w orędziu telewizyjnym premier Beata Szydło. Dodała, że PiS nie wycofa się z tej reformy.

REKLAMA

20.21

20.20

20.19

REKLAMA

20.17

20.16

20.15

20.14

REKLAMA

19.54

Po godz. 20. telewizyjne wystąpienie premier Beaty Szydło - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Na godz. 20. zapowiedziane jest także orędzie prezydenta Andrzeja Dudy, które ma być transmitowane w TVP i Polskim Radiu.

19.44

19.19

Politycy PO, PSL i Nowoczesnej zgodnie deklarują, że będą gotowi na ewentualne zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu. Scenariusza takiego nie wykluczył w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Opozycja chce także przygotować własny projekt reformy wymiaru sprawiedliwości.

REKLAMA

18.38

- Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu dwóch ustaw i spotkanie nic nie zmieniło. Decyzja prezydenta jest niewzruszona - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński po spotkaniu Andrzeja Dudy z premier i marszałkami Sejmu i Senatu.

- Pan prezydent ogłosił swoją decyzję publicznie, wszyscy to widzieli i słyszeli. Prezydent tej decyzji się trzyma - powiedział Łapiński w TVN24.

Jak dodał, prezydent jeszcze nie podpisał swoich decyzji i nie skierował ich do Sejmu, który je rozpatrzy. Podkreślił, że w poniedziałek wpłynęła do Kancelarii Prezydenta uchwalona w nocy z piątku na sobotę przez Senat ustawa o Sądzie Najwyższym. Ustawa o KRS - jak podkreślał - wpłynęła w zeszłym tygodniu.

Łapiński tłumaczył, że skierowanie przez prezydenta ustawy do ponownego rozpatrzenia przez Sejm wymaga od prezydenta uzasadnienia. Według niego uzasadnienia będą gotowe za kilka dni.

REKLAMA

18.08

- O godz. 20.30 w poniedziałek dojdzie do spotkania władz Solidarnej Polski - poinformował członek partii, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Solidarna Polska wraz z Prawem i Sprawiedliwością oraz Polską Razem wchodzi w skład rządzącej Zjednoczonej Prawicy. Liderem Solidarnej Polski jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Ziobro, wraz z wicepremierem szefem Polski Razem Jarosławem Gowinem, uczestniczył w spotkaniu władz PiS w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej.

18.00

- Może będzie - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany, czy w przyszłym tygodniu odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu. Karczewski wraz z m.in. premier Beatą Szydło i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim przybyli do siedziby PiS po spotkaniu z prezydentem w Belwederze.

REKLAMA

Premier, pytana przez dziennikarzy o przebieg popołudniowego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą oraz marszałkami Sejmu i Senatu odparła: "w bardzo dobrej atmosferze".

W siedzibie PiS przed godz. 18., po raz kolejny już w poniedziałek, zebrały się władze partii; na Nowogrodzkiej, oprócz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, są m.in. Ryszard Terlecki, Adam Lipiński oraz Mariusz Kamiński.

17.38

W Belwederze zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu, Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. Według nieoficjalnych informacji, spotkanie odbyło na prośbę szefowej rządu i marszałków.

17.30

Ok. godz. 20 prezydent Andrzej Duda wystąpi z orędziem. Orędzie zostanie nadane w radiowej Jedynce.

REKLAMA

17.19

17.00

- O godz. 20 w poniedziałek spotkają się władze Polski Razem - poinformował polityk partii Jacek Żalek. Polska Razem wraz z PiS i Solidarną Polską tworzy rządzącą Zjednoczoną Prawicę.

Wicepremier i lider Polski Razem Jarosław Gowin wziął udział w spotkaniu władz PiS w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej. Doszło do niego po tym, jak prezydent Andrzej Duda zadecydował o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej radzie Sądownictwa.

REKLAMA

Prezydenta poparła wiceminister rozwoju i polityk Polski Razem Jadwiga Emilewicz. Na twitterze napisała: "AndrzejDuda wetuje ustawy o SN i KRS. Inicjatywa ustawodawcza w polu Prezydenta. To dobre rozwiązanie dla Polski".

Polska Razem, w ramach klubu PiS, ma w Sejmie 9 posłów.

16.50

- Układ, który tak histerycznie się broni, uzyskał chwilową przewagę w postaci decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw dot. sądownictwa. Myślę jednak, że sobie z tym poradzimy - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

16.38

- Dzisiejszy dzień jest dniem klęski Jarosława Kaczyńskiego - mówił poseł PO Rafał Grupiński, komentując decyzję prezydenta o zawetowaniu ustaw o KRS i o Sądzie Najwyższym.

REKLAMA

16.22

Policja interweniowała wobec kilku osób zakłócających porządek na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie, gdzie podczas spontanicznego zgromadzenia zaczęto używać urządzeń nagłaśniających - poinformowała Komenda Stołeczna Policji.

16.00

W Belwederze rozpoczyna się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim.

Według nieoficjalnych informacji, o spotkanie poprosili prezydenta premier oraz marszałkowie.

15.41

- Decyzja prezydenta nie w pełni spełnia nasze oczekiwania, oczekiwaliśmy trzech wet - powiedziała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

REKLAMA

Źródło: TVN24/x-news

15.32

- Chcę powiedzieć, że brakuje tego jednego weta. Ustawa o ustroju sądów powszechnych "musi być załatwiona" i jej nie zostawimy - podkreślił szef PO Grzegorz Schetyna, komentując decyzję prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustaw zmieniających system sądownictwa.

15.15

O godz. 16 odbędzie się spotkanie premier Beaty Szydło, marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego z prezydentem Andrzejem Dudą - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

15.05

"Pragnę podziękować panu Prezydentowi za postawę zajętą w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa" - napisał w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

REKLAMA

14.50

- Jestem rozczarowany decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, to była dobra reforma - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki, po tym jak opuścił spotkanie władz PiS w siedzibie partii na ul. Nowogrodzkiej. Liderzy PiS spotkali się po decyzji prezydenta, który postanowił o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i KRS.

W spotkaniu, które rozpoczęło się przed południem uczestniczyli m.in. premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier Piotr Gliński, wicepremier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wiceszef PiS Mariusz Kamiński, szef MON Antoni Macierewicz.

Przed godz. 15. siedzibę PiS opuścił Stanisław Karczewski, premier Szydło, Antoni Macierewicz oraz wicepremier Morawiecki.

Na Nowogrodzką przybyli natomiast wicepremier i prezes Polski Razem Jarosław Gowin oraz minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

REKLAMA

14.45

- Prezydent Andrzej Duda wykonał część swojego zadania, zachował się jak strażnik, który nie wpuszcza złodzieja na posesję, ale jeśli nie zawetuje trzeciej ustawy – o sądach powszechnych - to złodziej wejdzie tylnymi drzwiami – podkreślił lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

14.40

- Mnie osobiście rozczarowuje decyzja prezydenta - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski wychodząc ze spotkania władz PiS. Dodał, że będzie dużo dobrych dla Polaków propozycji w zakresie reformy sądownictwa.

14.37

Policja usunęła w poniedziałek po południu protestujących przed siedzibą PiS przy Nowogrodzkiej w Warszawie Obywateli RP. Po porannym wiecu przed Pałacem prezydenckim kilkudziesięcioosobowa grupa przeszła przed siedzibę PiS.

Po ok. godzinie trwania pikiety policja wezwała zebranych do rozejścia się. Wtedy protestujący usiedli na trawniku przy siedzibie partii. Policja rozpoczęła akcję usunięcia ich. Policjanci z użyciem siły fizycznej wynoszą kolejne osoby.

REKLAMA

Protestujący skandują m.in. "Mamy prawo tutaj być!", "Wypuśćcie wolnych obywateli".

Wcześniej, przed wezwaniem do rozejścia się policjanci chcieli wylegitymować jej uczestników. "Manifestanci odpowiadali, że wzywają policję do zachowania zgodnie z prawem" i usiedli na ziemi.

Policja wyniosła kilka osób, co spotkało się z okrzykami "hańba".

Według organizatora pikiety, została ona zgłoszona w warszawskim ratuszu jako spontaniczne zgromadzenie.

REKLAMA

14.30

- Prezydent Andrzej Duda zachował się rozważnie, dziękuję - powiedział rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar o wecie prezydencie Andrzeja Dudy wobec ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

14.15

- Decyzje o zawetowaniu ustaw o KRS i SN w wymiarze politycznym oznaczają, że prezydent Andrzej Duda zapewnił sobie drugą kadencję - uważa prof. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki UW. Dodał, że wytrąca to argumenty opozycji do krytykowania głowy państwa.

14.10

- Minister sprawiedliwości i prokurator generalny nie może rządzić Sądem Najwyższym, coś podobnego w normalnym państwie nie może mieć miejsca - powiedziała Zofia Romaszewska, doradczyni prezydenta i była opozycjonistka.

Źródło: TVN24/x-news

REKLAMA

14.00

- Dwa weta prezydenta to krok w bardzo dobrym kierunku, prezydent stanął po stronie światła - tak decyzję Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa ocenił prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Krystian Markiewicz.

13.35

- Zawetowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę dwóch ustaw reformujących polski wymiar sprawiedliwości jest sporym zaskoczeniem. Znaliśmy dotąd prezydenta Dudę jako zwolennika zasadniczej reformy - mówi Bronisław Wilsdtein.

Według publicysty decyzję prezydenta można zinterpretować jako "próbę pewnych zmian w kształcie reformy". - Prezydentowi chodzi przede wszystkim o Sąd Najwyższy i nadmierne możliwości ingerencji w jego pracę ze strony ministra sprawiedlwiości, a więc i prokuratora generalnego. A ponieważ ustawa o SN jest powiązana z ustawą o KRS, prezydent zawetował obie - dodaje Wildstein.

Według niego "prezydent wkroczył do gry jako jednoznacznie niezależny podmiot. Chce wzmocnić rolę głowy państwa w polskiej polityce - swoją rolę". - I to samo w sobie nie musiałoby być niczym złym - dodaje.

REKLAMA

Jednak sposób uzasadnienia decyzji przez prezydenta budzi niepokój Wildsteina. - Mówienie o tym, że nowe ustawy reformujące wymiar sprawiedliwości muszą być akceptowane przez wszystkich można uznać za niezbędną w takiej sytuacji retorykę. Ale można też to uznać za niebezpieczną chęć szukania kompromisu w sprawie, w której możliwości kompromisu nie za bardzo widać - uznaje publicysta.

13.12

Pomimo weta prezydenta Komisja Europejska potwierdziła, że w środę omówi sytuację w Polsce i reformę sądownictwa. Andrzej Duda zawetował dziś ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Relację komisarzom zda wiceszef Komisji Frans Timmermans - poinformował rzecznik Komisji Margaritis Schinas. Rzecznik odmówił odpowiedzi na pytania czy zeszłotygodniowa groźba rozpoczęcia postępowania przeciwko Polsce była przedwczesna, biorąc pod uwagę, że proces legislacyjny jeszcze się nie zakończył. Rzecznik dodał też, że Bruksela zaproponowała władzom w Warszawie dialog, a wiceszef Komisji spotkanie z ministrami sprawiedliwości i spraw zagranicznych. - Ta oferta została odrzucona - powiedział Margaritis Schinas. 

13.06

- Rozumiem decyzję pana prezydenta, ustawy zawierały błędy. Przypomnę chociażby o sprawie sprzeczności przepisów art. 12 i 18 w ustawie o Sądzie Najwyższym. W art. 12 jest mowa o pięciu kandydatach, w art. 18 o trzech - mówił w rozmowie z portalem wPolityce.pl były premier Jan Olszewski.

REKLAMA

- Reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna, oczekuje jej ogromna większość społeczeństwa. Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę, że ustawy, które odrzucił pan prezydent, były wprowadzane w zbyt dużym pośpiechu. To nie pomogło w pracy nad nimi. Może warto było rozważyć przedłużenie posiedzenia Sejmu, żeby wszystko zostało sprawnie i dokładnie wprowadzone - dodał.

12.58

Prezydent w pełni dostrzega problem, aby zmiany w przepisach o KRS i SN były zgodne z konstytucją - powiedział przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Zawistowski poinformował, że prezydent Duda ma wolę powołania "zespołu złożonego z ekspertów i prawników, który będzie pracował nad projektem ustawy, który zapowiedział". - Oceniamy ten pomysł bardzo dobrze - podkreślił przewodniczący KRS i zapewnił, że w sprawie tej jest wola współpracy ze strony sędziów.  

REKLAMA

Zawistowski dodał, że prezydent nie złożył "żadnych konkretnych deklaracji, kto będzie wchodził w skład tego zespołu, bo będzie się nad tym oczywiście zastanawiał". - My zadeklarowaliśmy chęć współpracy i pan prezydent oświadczył, że nie wyklucza, że poprosi kogoś spośród członków KRS do udziału w pracach tego zespołu - zaznaczył Zawistowski.

- Zrozumiałem, że nastawienie pana prezydenta jest takie, że istnieje potrzeba zmiany przepisów o KRS i przepisów o SN, ale pan prezydent w pełni dostrzega problem, aby te zmiany były zgodne z konstytucją - powiedział przewodniczący KRS.

12.44

- Dwa weta prezydenckie to nie trzy. Liczymy, że także w kwestii ustawy o sądach powszechnych trzecie weto powinno być konsekwencją tego, co spowodowało ogłoszenie dwóch pierwszych - podkreślił Halicki na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie. Wyraził jednocześnie żal, iż prezydent nie wykazał podobnej determinacji w sprawie uchwalanych wcześniej ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. - Bylibyśmy w trochę lepszej rzeczywistości - zaznaczył poseł PO.

Witczak przekonywał, że tylko trzecie weto pozwoli na zachowanie niezależności sądów w Polsce. - Z tego względu gorący apel o to, by jednak prezydent zdecydował się zawetować tę trzecią ustawę - dodał polityk.

REKLAMA

Posłowie Platformy podziękowali protestującym od ponad tygodnia w całym kraju i za granicą Polakom. - Chcielibyśmy bardzo serdecznie i gorąco podziękować tysiącom bezimiennych Polaków, którzy zmienili swoje plany wakacyjne, którzy dzień w dzień - rano, w południe, wieczorem przychodzili pod sądy rejonowe, przychodzili także w różne miejsca w dużych miastach, wyrażając swój sprzeciw dla ograniczania praw obywatelskich, dla zawłaszczania przez jedną partię tej przestrzeni, która powinna być niezawisłą i niezależną - mówił Halicki.

12.35

- Chciałem wyrazić ogromną satysfakcję z decyzji pana prezydenta o zawetowaniu dwóch szkodliwych ustaw przygotowanych przez PiS, które w istocie dewastowały wymiar sprawiedliwości - powiedział na briefingu w Sejmie poseł PSL Piotr Zgorzelski.

Andrzej Duda poinformował w poniedziałek o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Zdaniem Zgorzelskiego zawetowane ustawy były niekonstytucyjne i nie odnosiły się do bolączek jakie trawią wymiar sprawiedliwości.

REKLAMA

- W imieniu PSL deklarujemy pełną współpracę, zarówno jeśli chodzi o parlamentarzystów, ale także zaplecze eksperckie; jesteśmy do dyspozycji pana prezydenta w dziele pracy nad zreformowaniem wymiaru sprawiedliwości - podkreślił Zgorzelski.

12.24

W poniedziałek przed godz. 12 do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą przybył przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Dariusz Zawistowski.

Wcześniej - w poniedziałek po godz. 10. prezydent poinformował, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent podpisze natomiast nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych.

Przed godz. 11. z prezydentem spotkała się I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, która zaapelowała "o podjęcie spokojnej oraz merytorycznej dyskusji nad kształtem wymiaru sprawiedliwości w Polsce". Na godz. 12 zostało natomiast wyznaczone spotkanie prezydenta z przewodniczącym KRS.

REKLAMA

Przed Pałacem Prezydenckim trwa protest przeciwko reformie sądownictwa. Podczas manifestacji przytoczono fragment wypowiedzi prezydenta RP, w którym poinformował, że zawetuje ustawy. Wśród manifestujących rozległy się brawa. Protestujący trzymają transparenty z napisem: "Wolne sądy, wolni ludzie" oraz flagi biało-czerwone i unijne.

- Pan prezydent rozmawiał z wieloma osobami, wydaje mi się, że bardzo ważny był głos obywateli. W tym miejscu chciałbym obywatelom podziękować, że opowiedzieli się za wartościami wyrażonymi w konstytucji - powiedział sędzia Zawistowski dziennikarzom przed spotkaniem z prezydentem komentując decyzję w sprawie weta.

Dodał, że "obywatele oczekują realnej poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i jest szansa, że takie przepisy zostaną wprowadzone". - Jeśli pan prezydent będzie patronował takim rozwiązaniom, to oczywiście będziemy je popierali. Mamy własne pomysły już przygotowane, będziemy starali się je przedstawić - podkreślił Zawistowski.

12.15

Prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych - poinformował jego rzecznik Krzysztof Łapiński.

REKLAMA

Po wystąpieniu prezydenta, na którym poinformował on o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, jego rzecznik powiedział dziennikarzom, że w kwestii ustawy o sądach powszechnych Andrzej Duda podjął już decyzję. - Skoro dwa weta, to trzeci - podpis. Logiczne - powiedział Krzysztof Łapiński.

Ustawa o ustroju sądów powszechnych wprowadza zasadę losowego przydzielania spraw sędziom. Taki tryb wyboru sędziego ma gwarantować, że sprawa nie została przydzielona określonemu sędziemu umyślnie. Wzorowany na niemieckim elektroniczny system będzie porównywał ciężar gatunkowy poszczególnych spraw, by żaden z sędziów nie miał większego zakresu obowiązków niż jego kolega z wydziału czy sądu.

Prawo o ustroju sądów powszechnych zakłada również niezmienność składu orzekającego. Odstępstwo od tej zasady jest ograniczone do ściśle określonych przypadków - na przykład ciężkiej choroby sędziego. Ustawa zmienia też zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów.

Zwiększone w tym zakresie uprawnienia ministra sprawiedliwości mają umożliwić szybkie i sprawne usuwanie z prestiżowych stanowiska osób, które utraciły społeczne zaufanie. Zmiany te mają na celu zagwarantowanie bezstronności sędziów, uwolnienie ich od nacisków przełożonych oraz wprowadzenie przejrzystego systemu awansów.

REKLAMA

12.05

Weto prezydenta skomentował wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

12.01

- Jestem pozytywnie zaskoczony, że prezydent Duda zdecydował się na weta, bo podejrzewałem raczej inne działanie ze strony głowy państwa. Myślę, że jest to bardzo duże wydarzenie w polskim życiu politycznym, być może najważniejsze z tych, których byliśmy świadkami od 2015 roku - mówi prof. Antoni Dudek, komentując decyzję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą zawetowania ustaw o KRS i SN.

- Nie podejrzewam prezydenta, że wetuje te ustawy, bo nie zgadza się z kierunkiem zmian w wymiarze sprawiedliwości. Prezydent akceptuje kierunek zmian, natomiast nie zgadza się na taki sposób ich wprowadzenia - stwierdza prof. Dudek.

REKLAMA

Dudek zaznacza, że prezydent Andrzej Duda dał jasno do zrozumienia partii z której się wywodzi, że nie można przekraczać pewnych granic.

11.54

Premier Beata Szydło przybyła w poniedziałek przed południem do siedziby PiS w Warszawie, gdzie zebrały się władze partii. Wcześniej prezydent Andrzej Duda poinformował o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i KRS.

W spotkaniu uczestniczy prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier Piotr Gliński, wicepremier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, wiceszef PiS Mariusz Kamiński, szef MON Antoni Macierewicz.

Politycy byli pytani przez dziennikarzy o reakcje po decyzji prezydenta o zawetowaniu ustaw o KRS i SN. Wicepremier Morawiecki powiedział, że jest nią rozczarowany; Mariusz Kamiński przyznał, że nie był o tej decyzji wcześniej poinformowany.

REKLAMA

11.51

- Jesteśmy po spotkaniu z panem prezydentem. Podziękowałam prezydentowi za przyjęcie oraz za weto wobec ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Co do dalszych prac zakomunikowałam, że oddajemy się do dyspozycji intelektualnej. Atmosfera była bardzo przyjazna podczas tego sportkania - powiedziała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf po opuszczeniu Pałacu Prezydenckiego.

11.47

- Bardzo dziękuję milionom Polaków za to jak się zachowali w ostatnich dniach. My od samego początku, od momentu gdy projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wpłynął do Sejmu mówiliśmy: tylko prezydent RP może zatrzymać to szaleństwo PiS, może zawetować gdyż w Sejmie i Senacie Prawo i Sprawiedliwość ma większość - powiedział szef PSL dziennikarzom w Krakowie. Jego zdaniem duży wpływ na taki finał sprawy miały protesty, które odbywały się w Krakowie, Warszawie i w mniejszych miejscowościach.

Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że PSL w Sejmie "oczywiście" nie będzie chciało odrzucenia weta. Zapowiedział, że PSL chce współpracować z prezydentem nad przygotowaniem nowych ustaw reformujących sądownictwo.

- Pokazaliśmy, że nie jesteśmy bezsilni. Od dwóch lat wszyscy mówili, że opozycja, obywatele są bezsilni wobec autorytarnej władzy PiS. Prezydent wyznaczył granicę, której przekraczać nie można. Warto być przyzwoitym - powiedział lider PSL.

REKLAMA

11.43

- Uważam, że pan prezydent źle zrobił, że wetował te dwa rozstrzygnięcia, które czekały już właśnie kilkadziesiąt lat - powiedział Kornel Morawiecki. Ocenił przy tym, że decyzja Andrzeja Dudy "odkłada na pół roku co najmniej, na rok całą sprawę reformy sądownictwa".

Pytany o komentarz do ulicznych protestów Kornel Morawiecki mówił, że są one inspirowane przez polityków, którzy stracili władze i ludzi, którzy obawiają się utraty przywilejów.

11.37

- Jestem zaskoczony i rozczarowany decyzją prezydenta – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

11.33

Poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski zapowiedział, że ugrupowanie będzie współpracowało z prezydentem Dudą ws. zmian w wymiarze sprawiedliwości.

REKLAMA

- Będziemy współpracować z panem prezydentem i chcemy tę reformę jak najszybciej rozpocząć. Ona ma odpowiadać potrzebom obywatelskim, a nie potrzebom partii politycznych w Polsce - podkreślił Rzymkowski.

11.29

- Zmiany w polskim sądownictwie będą wprowadzone - powiedział dziennikarzom marszałek senatu Stanisław Karczewski.

11.24

Prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

11.19

- To bardzo dobry dzień dla Polski, jest szansa na uzdrowienie naszej chorej, upartyjnionej debaty publicznej i dobrą pracę na rzecz reformy sądownictwa. Pan prezydent zachował się jak prezydent wszystkich Polaków - ocenił decyzję prezydenta Tyszka.

REKLAMA

Polityk odniósł się też do zapowiedzianych na poniedziałek spotkań prezydenta Dudy z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf oraz przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim. - Myślę, że będą to rozmowy, które mają rozpocząć prace nad koncepcją docelowej, szybkiej reformy, usprawnienia wymiaru sprawiedliwości - powiedział.

11.06

Prośbę o spotkanie wystosowała do prezydenta w piątek pierwsza prezes SN. Zaapelowała też "o podjęcie spokojnej oraz merytorycznej dyskusji nad kształtem wymiaru sprawiedliwości w Polsce". Spotkanie zaplanowano na godzinę 11.

Przed Pałacem Prezydenckim trwa protest przeciwko reformie sądownictwa oraz manifestacja poparcia dla I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf.

Podczas manifestacji przytoczono fragment wypowiedzi prezydenta RP, w którym poinformował, że zawetuje ustawy. Wśród manifestujących rozległy się brawa. Protestujący trzymają transparenty z napisem: "Wolne sądy, wolni ludzie" oraz flagi biało-czerwone i unijne.

REKLAMA

11.01

Prezydent mówił, że w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym ani nigdy nie decydował "w przemożnym stopniu" o tym, kto może być sędzią SN. - Nie było też powiedziane, że o sposobie i regułach pracy i funkcjonowaniu SN będzie decydował Prokurator Generalny poprzez ustalanie regulaminu - powiedział.

10.51

- Nie ukrywam, że jestem zaskoczony tą decyzją pana prezydenta. Spodziewałem się jednak innej decyzji, szczególnie - jeśli dobrze przypominam sobie zapowiedzi pana prezydenta z czasów, kiedy był kandydatem na prezydenta RP - kiedy zapowiadał, że będzie dążył do tego, aby radykalnie zreformować polskie sądownictwo - mówił Sasin w TVP Info. Jego zdaniem nie ma sensu odkładać w czasie pewnych "palących spraw", a reforma sądownictwa jest jedną z tych kwestii.

- Ja obawiam się, że ta decyzja pana prezydenta może spowodować, że na reformę, na realną reformę polskiego sądownictwa będziemy niestety musieli jeszcze długo poczekać - ocenił.

10.42

Dziękujemy, Panie Prezydencie!!! A wszystkim, którzy wyganiali mnie na ulicę przypominam moje stanowisko - można inaczej! Pokojowo, konsekwentnie: dla Obywateli!!! - napisał Paweł Kukiz na swoim profilu na Facebooku.

REKLAMA

10.30

Mówiąc o politykach, którzy składali w Sejmie ślubowanie i mają być ludźmi odpowiedzialnymi, prezydent powiedział: "wychodzą i nawołują do rozruchów; wychodzą i nawołują do popełniania przestępstw".

- Jest różnica pomiędzy nawoływaniem do popełniania przestępstw, do rozruchów, do de facto walk ulicznych, a tym żeby nawoływać do demonstracji. Demonstracja jest czymś uprawnionym w demokratycznym państwie. Rozruchy, nawoływanie do obalania władzy - nie - oświadczył.

- Od obalania władzy są wybory; władzę obala się w wyborach, a nie na ulicy; na ulicy można demonstrować, okazywać swoje niezadowolenie - dodał Andrzej Duda.

REKLAMA

10.20

- Wymiar sprawiedliwości z całą pewnością wymaga naprawy na płaszczyźnie proceduralnej, na płaszczyźnie formalnej, ale także, niestety, na płaszczyźnie etycznej i to w wielu przypadkach - mówił prezydent.

Prezydent dodał, że podczas ostatniego weekendu spotkał się z wieloma ekspertami, m.in. z prawnikami i sędziami. - Zmiana musi nastąpić w taki sposób, aby nie doszło do rozdzielenia społeczeństwa i państwa - tłumaczył Andrzej Duda w oświadczeniu, w którym poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS.

dcz, mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej