Gdańsk: sytuacja po ulewach opanowana. Zniesione ostrzeżenie III stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wysokimi opadami deszczu w województwie pomorskim oraz podniesieniem stanów wody w województwach wielkopolskim i dolnośląskim. Służby w Gdańsku pozostają w ciągłym pogotowiu na wypadek zalań i podtopień. 

2017-07-27, 21:07

Gdańsk: sytuacja po ulewach opanowana. Zniesione ostrzeżenie III stopnia
Zabezpieczanie zbiornika Zabornia. Foto: Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Posłuchaj

Mieszkańcy Gdańska przygotowują się do opadów i podtopień (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Sytuacja jest opanowana - poinformowała ok. godz. 20 rzeczniczka Gdańskich Wód. Agnieszka Kowalkiewicz. W większości zbiorników retencyjnych woda lekko opadła lub przestała przybierać. Tam, gdzie przybiera, jest jeszcze duży zapas.


"Celowo został zablokowany zbiornik Myśliwska, który dysponuje jeszcze znacznymi rezerwami. Dzięki temu zabiegowi odciążone zostaną Nowiec II, Srebrniki i Górne Młyny" - informuje Radio Gdańsk.  

Wcześniej prognozowano, że do godziny 18.00 suma opadów z ostatniej doby wyniesie pond 50 milimetrów na metr kwadratowy w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Kaszubach. W niektórych miejscach na terenie województwa pomorskiego spadnie około 120 milimetrów deszczu. W pomorskim ogłoszono trzeci stopień zagrożenia meteorologicznego. 

REKLAMA

Najwięcej zalań i podtopień zanotowano w powiecie kartuskim i w Trójmieście.

źródło: youtube/innatelewizja

REKLAMA


Na szczęście, jak informowali po południu członkowie Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, poziom wody w zbiornikach retencyjnych w Gdańsku zaczął się stopniowo obniżać, zmniejszyło się ryzyko zalania Dolnego Wrzeszcza. 

Sztab Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku działa od środy po południu w związku z nieprzerwanymi opadami deszczu na terenie Trójmiasta i województwa pomorskiego. 

Prezes spółki Gdańskie Wody Ryszard Gajewski informował, że poziom wody w zbiorniku retencyjnym Srebrniki obniżył się o 15 cm, podczas gdy jeszcze w godzinach rannych woda w tym zbiorniku osiągnęła poziom alarmowy i była bliska przelania się. Woda ze zbiornika wpadłaby wówczas do Potoku Strzyża, co z kolei groziłoby powodzią w części Dolnego Wrzeszcza.

REKLAMA

Przed południem w innym zbiorniku Zabornia woda zaczęła się przelewać, ale była odprowadzana wpustami kanalizacyjnymi na ulicy Kartuskiej. Policja jest przygotowana na ewentualność zamknięcia skrzyżowania tej ulicy z Łostowicką. - Woda na tym zbiorniku też zaczyna powoli opadać – mówił szef spółki Gdańskie Wody. 

źródło: youtube/innatelewizja

REKLAMA

Gajewski dodał, że prognozy pogody są zmienne. Według niektórych, deszcz powinien przestać padać w godzinach popołudniowych; inne mówią, że opady będą trwały do ok. godz. 22.00.

Miejsca na zbiornikach retencyjnych oraz przy posesjach mieszkalnych i sklepach, gdzie może dojść do podtopień, zabezpieczone są workami z piaskiem oraz zaporami przeciwpowodziowymi. 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zapewnił na konferencji prasowej, że mimo stopniowej poprawy sytuacji w mieście, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców są nadal przygotowane na każdą ewentualność. W akcję zaangażowanych jest prawie 500 osób. 

REKLAMA

W związku z zagrożeniem powodzią w Gdańsku zamknięto kilka ulic lub ich fragmentów, co z kolei wymusiło zmianę trasy kilku linii autobusów. Potok Oruński wylał na ulicę Wielkopolską, policja na pewien czas zablokowała wjazd i wytyczyła objazd. 

Według prognoz, w województwie wielkopolskim wzrost stanów wody wystąpi na Noteci i jej dopływach. Stan alarmowy został już przekroczony w mieście Piła. Według prognoz, poziom wody ma nadal wzrastać. Z kolei w województwie dolnośląskim wysokie stany wody mają się utrzymywać na Nysie Łużyckiej, Miedziance i Witce oraz w zlewni górnej Kwisy. Możliwe, że miejscami poziom wody przekroczy stany alarmowe. W wielkopolskim i dolnośląskim obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej