Chile, Japonia, Chiny. Najsilniejsze i najtragiczniejsze trzęsienia ziemi

Na pograniczu Iranu i Iraku doszło do potężnego trzęsienia ziemi. Przypominamy kataklizmy, które miały największą siłę oraz te, które pochłonęły najwięcej ofiar.

2017-11-13, 10:00

Chile, Japonia, Chiny. Najsilniejsze i najtragiczniejsze trzęsienia ziemi

Posłuchaj

Trzęsienie ziemi w Meksyku. Relacja Jana Pachlowskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Do najsilniejszego wstrząsu tektonicznego od roku 1900, odkąd są prowadzone obserwacje sejsmiczne, doszło w maju 1960 roku w południowej części Chile. Siła wstrząsu wyniosła 9,5 stopnia w skali Richtera. Było to jedno z sześciu trzęsień ziemi w historii o sile równej lub większej niż 9 stopni w skali Richtera. Zginęło wtedy 3 tysiące osób.

Potężne trzęsienie ziemi, które wywołało katastrofalną falę oceaniczną - tsunami, miało miejsce w 2004 roku pod dnem Oceanu Indyjskiego. Wstrząsy o sile 9,1 stopnia w skali Richtera wywołały falę, która zalała wybrzeża południowo-wschodniej Azji. Liczba zabitych wyniosła blisko 230 tysięcy osób, a około 60 tysięcy uznano za zaginione. Kilka milionów ludzi straciło dach nad głową.

Kolejne silne trzęsienie ziemi w 2010 roku dotknęło Chile, gdzie zginęło około 800 osób. Siła wstrząsów wyniosła wówczas 8,8 w skali Richtera.

Podobne natężenie (niektóre źródła mówią o magnitudzie 9) miało trzęsienie ziemi, które nawiedziło Japonię w 2011 r. Spowodowana trzęsieniem fala tsunami uszkodziła elektrownię atomową w Fukushimie, powodując najdroższą katastrofę naturalną w historii.

REKLAMA

Żródło: YOUTUBE.COM/Rachid82UK

Największe zniszczenia materialne przyniosło trzęsienie, które nawiedziło Japonię 1 września 1923 roku. W Zatoce Sagami dno morskie obniżyło się w jednym miejscu aż o 400 metrów. W Tokio i Jokohamie runęło wtedy ponad pół miliona domów, a liczba zabitych wyniosła 143 tysiące. Siła wstrząsów wynosiła 7,9 stopnia w skali Richtera

W XX wieku najbardziej katastrofalne w skutkach było trzęsienie, które dotknęło wschodnie Chiny w lipcu 1976 roku i miało siłę 8,2 stopni w skali Richtera. Zniszczone zostało miasto Tangszan oraz okoliczne miejscowości. Zginęło tam kilkaset tysięcy osób.

Olbrzymie straty wyrządziło trzęsienie ziemi na karaibskiej wyspie Haiti w 2010 roku. Wstrząsy o sile 7 stopni w skali Richtera spowodowały śmierć 230 tysięcy osób. Około trzech milionów ucierpiało w inny sposób: odniosło obrażenia lub zostało bez dachu nad głową. Tysiące domów uległo zniszczeniu, w tym szpitale, szkoły, hotele, urzędy.

REKLAMA

Inne wielkie katastrofy dotknęły Iran w 1990 roku, Armenię w 1988 roku oraz Meksyk w 1985 roku.

W Europie tragiczne w skutkach trzęsienia ziemi nawiedzały w m.in. Włochy.

Co roku na kuli ziemskiej odnotowuje się 3,5 miliona wstrząsów sejsmicznych, z czego około tysiąca o sile ponad 5 stopniu w skali Richtera. Przynajmniej jedno z nich ma siłę większą niż 8 stopni, a średnio 18 sytuuje się między 7 a 7,9 stopnia. Dane te oparte są na analizie statystyk z ostatnich stu lat.

Tereny najbardziej zagrożone trzęsieniami ziemi znajdują się na obszarach, na których stykają się platformy tektoniczne, a zatem są to strefy obejmujące między innymi obie Ameryki, Ocean Spokojny, Japonię i basem Morza Śródziemnego. Skala Richtera, która jest najczęściej stosowana dla pomiarów siły trzęsień ziemi, została opracowana przez Amerykanina Charlesa Richtera. Podzielona jest na 12 stopni. Jeden stopień oznacza dziesięciokrotne zwiększenie siły podziemnego wstrząsu.

REKLAMA

mr, IAR, PolskieRadio.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej