Bakterie mogą zabić się same. Walka z gruźlicą
"Kiedy wyłączyliśmy gen odpowiadający za enzym GlgE, bakterie same zatruwały się, w pewnym sensie popełniały samobójstwo".
2010-03-22, 08:19
Naukowcy opracowali dwie nowe metody walki z gruźlicą - jedną z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie. Eksperci z amerykańsko-izraleskiego uniwersytetu Jesziwa w Nowym Jorku piszą o swych osiągnięciach w internetowym wydaniu tygodnika Nature.
Wywołujące gruźlicę bakterie Mycobacterium tuberculosis potrzebują do życia enzymu o nazwie GlgE. To właśnie na nim skupili się nowojorscy naukowcy. Okazało się, że celowo wywołane zaburzenia jego działania przynoszą znakomite efekty - powiedział szef grupy badawczej dr Wiliam Jacobs: „Kiedy wyłączyliśmy gen odpowiadający za enzym GlgE, bakterie same zatruwały się, w pewnym sensie popełniały samobójstwo".
Druga metoda unieszkodliwania bakterii była oparta na podobnej zasadzie. Naukowcy są pełni nadziei, bo enzym GlgE nie występuje w komórkach człowieka ani u bakterii w przewodzie pokarmowym, co powinno ułatwić wyprodukowanie skutecznego leku. Taki specyfik działałby na zupełnie innej zasadzie niż obecne antybiotyki, mógłyby być więc także skuteczny wobec lekoodpornych odmian gruźlicy.
2 miliony zgonów z powodu grużlicy
Gruźlica pozostaje jedną z najgroźniejszych chorób świata. Co roku notowanych jest około ośmiu milionów zachorowań i ponad dwa miliony zgonów. Sytuacja pogarsza się w krajach dotkniętych epidemią HIV/AIDS, która sprzyja rozprzestrzenianiu się gruźlicy.
REKLAMA
Publikacja w Nature ukazuje się przed przypadającym w środę (24 marca) Światowym Dniem Walki z Gruźlicą.
ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA