"Wszystko zaczyna się od tego, żebym to ja zaczął szanować i słuchać innych"

2017-10-15, 08:30

"Wszystko zaczyna się od tego, żebym to ja zaczął szanować i słuchać innych"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/VGstockstudio

Koncepcja człowieka, miejsce wiary w demokracji liberalnej oraz źródła piękna w sztuce to główne tematy "Dziedzińca Dialogu", który 16 października rozpocznie się w Warszawie. To już III edycja wydarzenia, które stanowi szansę na spotkanie i dyskusję osób o różnych światopoglądach.

Tegoroczna edycja "Dziedzińca Dialogu" odbędzie się w dniach od 16 do 20 października w Warszawie. Głównym punktem programu będą debaty, podczas których prelegenci podejmą tematy stanowiące oś sporu między wiarą i niewiarą w przestrzeni nauki, kultury i wizji społeczeństwa. Uczestniczyć w nich będą zarówno osoby wierzące, jak agnostycy i ateiści.

Jak zaznaczył dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk, papież Jan Paweł II często podkreślał, jak bardzo cenne są dla niego samoświadomość, własna tożsamość, a jednocześnie możliwość rozmowy z drugim człowiekiem.

- "Dziedziniec Dialogu" nie będzie miejscem, w którym na sam koniec zostanie wypracowany jakiś kompromis, konsensus, wspólne spojrzenie na rzeczywistość. To ma być spotkanie w celu wspólnego poszukiwania prawdy, abyśmy mogli wrócić do tego, co nas łączy, wspólnie spojrzeć w jednym kierunku - wyjaśnił Senk. Dodał, że na pewno w debatach ujawnią się różnice poglądów, jednak chodzi o to, żeby wyeliminować założenie, że rozmowa jest niemożliwa.


- Warszawa, w której odbywa się "Dziedziniec Dialogu", ma długą tradycję wspólnego mieszkania katolików, żydów, prawosławnych, adwnetystów, wolnomyślicieli i wielu innych społeczności. Warto, abyśmy do tej tradycji powrócili - zaapelował Senk.

"Dziedziniec Dialogu" jest elementem odbywającego się na całym świecie cyklu spotkań pod hasłem "Dziedziniec Pogan". Jego inicjatorem był papież Benedykt XVI. Nazwa ta wywodzi się z czasów antycznych, kiedy po rozbudowie drugiej Świątyni Jerozolimskiej pojawiła się w niej przestrzeń nazywana "dziedzińcem pogan", gdzie wyznawcy innych religii mogli przyjść, by porozmawiać z żydowskimi kapłanami o Bogu. Organizatorzy wyjaśniają, że dziś w języku polskim słowo "poganie" ma pejoratywne znaczenie, dlatego polska wersja wydarzenia przebiega pod hasłem "Dziedziniec Dialogu", ale wówczas oznaczała po prostu "tych, którzy nie wierzą w Boga Izraela". Za spotkania "Dziedzińca" na całym świecie odpowiedzialna jest Papieska Rada ds. Kultury z przewodniczącym kardynałem Gianfranco Ravasim.

W Warszawie spotkania będą się odbywać w miejscach stanowiących ważne ośrodki nauki, kultury i życia publicznego, m.in. w Centrum Nauki Kopernik, w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, w auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Sali Kolumnowej Sejmu RP. W programie znalazły się cztery debaty - o nauce, społeczeństwie, kulturze i Kościele - których tematy oscylują wokół koncepcji człowieka, wiary w demokracji liberalnej oraz źródeł piękna w sztuce. - Tematy debat są szeroko skonsultowane i pokazują bardzo szeroką perspektywę, nie tylko ludzi wierzących - mówi koordynator merytoryczna wydarzenia dr Dominika Żukowska-Gardzińska.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć kampania "Szanuję. Słucham", inspirowana słowami papieża-Polaka zachęcającymi do szacunku dla odmiennych poglądów i gotowości do dialogu. - Zmiana postawy rozpoczyna się od pierwszej osoby - od tego, żebym to ja zaczął szanować i słuchać innych - podkreślają organizatorzy.

pr, pap, iar

Polecane

Wróć do strony głównej