Gruzja: szef polskiego MSZ o Partnerstwie Wschodnim [WIDEO]
Polska chce odnowić unijny program Partnerstwa Wschodniego. Tak deklaruje minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który jest teraz na Kaukazie. Szef polskiej dyplomacji odwiedza Azerbejdżan, Gruzję i Armenię. Wizyta przypada na miesiąc przed zaplanowanym w listopadzie szczytem Partnerstwa w Brukseli.
2017-10-19, 15:26
Posłuchaj
Polsko-szwedzki projekt istnieje od dziesięciu lat i zakłada zbliżenie sześciu byłych republik radzieckich z Unią Europejską. Jednak po agresji Rosji na Ukrainie część krajów, w tym Armenia i Azerbejdżan na powrót zbliżyły się do Moskwy, a część ekspertów twierdziła nawet, że Partnerstwo poniosło klęskę.
Minister Witold Waszczykowski w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia na Kaukazie twierdzi jednak, że projekt można odnowić. - My zaproponowaliśmy, aby koncentrować się na łączności, transporcie, mobilności i młodzieży. Ale ja uważam, że można iść dalej. Można otworzyć agendy Unii Europejskiej na stażystów, obserwatorów i różnego rodzaju specjalistów, którzy mogliby pracować a jednocześnie uczyć się procedur funkcjonowania Unii Europejskiej. I jeśli znajdą te dobre praktyki w agendach, to aby mogli je przenosić na swój teren - dodaje Waszczykowski.
"Klimatu na rozszerzenie nie ma"
Szef polskiej dyplomacji przyznaje, że nie ma szans, by w najbliższym czasie któryś z krajów Partnerstwa został przyjęty do Unii. - Mamy świadomość, że klimatu na rozszerzenie nie ma. To jest wynik może mniej problemów, jakie stwarzają te kraje. W tej chwili problem stwarza Unia sobie dylematami rozwoju, rozdarciem wewnętrznym, Brexitem - mówi Waszczykowski.
Wczoraj minister spraw zagranicznych Azerbejdżanu Elmar Mammadjarow podkreślał po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji, że Baku nie zrezygnowało z procesu zbliżania się z Unią. Przypomniał, że trwają negocjacje z Brukselą w sprawie kompleksowej umowy Unia-Azerbejdżan. - Najważniejsze są intencje. Współpraca z Unią to jeden priorytetów naszej polityki zagranicznej. Już teraz mamy strategiczną współpracę energetyczną, a zaczynamy współpracę w połączeniach transportowych - dodał Mammadjarow.
REKLAMA
O odnowienie pomysłu Partnerstwa Wschodniego zaapelowali w kwietniu tego roku ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej.
W skład unijnego programu Partnerstwa Wschodniego wchodzą Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. Spośród tych państw, Ukraina i Gruzja mają podpisaną umowę stowarzyszeniową z Brukselą, a mieszkańcy Mołdawii i Gruzji mają możliwość podróżowania do krajów Unii bez wiz.
dcz
REKLAMA