X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Bykownia na Ukrainie. "Nie dopuścimy do zacierania śladów zbrodni"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 16:20
- Tutaj, w Bykowni, w imieniu rodzin z ogólnopolskiej Federacji Rodzin Katyńskich, mam obowiązek powiedzieć z całą mocą: nigdy nie dopuścimy do zacierania śladów zbrodni – powiedziała w niedzielę prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska.
Audio
  • Janina Wehrstein przyjechała na cmentarz w Bykowni odwiedzić symboliczny grób swojego ojca, kapitana Władysława Wehrsteina (IAR)
  • Wiesław Stypuła, który odwiedził grób swojego ojca, policjanta Stanisława Stypuły, nie potrafił ukryć wzruszenia (IAR)
  • Jolanta Krysztofiak przyjechała do Bykowni, by odwiedzić symboliczny grób dziadka, starszego posterunkowego Michała Stemporskiego (IAR)
Cmentarz pomordowanych przez NKWD w Bykowni
Cmentarz pomordowanych przez NKWD w Bykowni Foto: Edyta Poźniak IAR

Uroczystości poświęcone pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz Polaków – obywateli ZSRS (Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich), którzy w latach 1937-38 stracili życie w wyniku tzw. operacji polskiej NKWD odbyły się w niedzielę z udziałem wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego oraz rodzin ofiar zbrodni katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Bykowni na Ukrainie.

W skład delegacji towarzyszącej wicepremierowi wchodzą także wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, zastępca prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. Robert Głąb.

"Nas, rodzin, nic nie powstrzymna"

Izabella Sariusz-Skąpska zwróciła uwagę, że "coraz trudniej dotrzeć na katyńskie nekropolie". - Jesteśmy tu, a przecież chcielibyśmy pojechać w dużej pielgrzymce także do Katynia i Miednoje. Podobno drogę tam zamyka nam polityka, zagrożenie prowokacją. Odpowiadamy: Katyń zawsze spowijała brudna mgła politycznych manipulacji, nas - rodzin - nie zatrzymywało to od dziesięcioleci – zaznaczyła.

Prezes Federacji Rodzin Katyńskich dodała, że także bliscy ofiar pochowanych na Polskim Cmentarzu Wojennym w Piatichatkach słyszą, że drogę do Charkowa "utrudnia najnowsza tragiczna historia, która rozgrywa się niedaleko tamtego lasu". - Odpowiadamy: naszym obowiązkiem jest zapalenie zniczy i składanie polskich kwiatów na charkowskich mogiłach. Tylko tyle i aż tyle - podkreśliła.

- Wierzymy, że nasza obecność, nawet symboliczna, nawet w maleńkim gronie, nawet milczących, jest ważna nie tylko dla nas – zaznaczyła Sariusz-Skąpska.

Dzieci pomordowanych oddają hołd

Krystyna Nowakowska (ur. 1933), której ojciec został w październiku 1939 roku aresztowany przez NKWD i zamordowany, wspominała, że pamięta moment pożegnania z nim.

- To była 4 rano. Ktoś zapukał do drzwi, ojciec wyszedł, mama wzięła mnie za rękę i powiedziała: "Popatrz, przyszli panowie i proszą, żeby tata poszedł się zameldować". Wzięła mnie na ręce i ja przypięłam ojcu mój łańcuszek z Matką Boską Ostrobramską, a on nas ucałował. Mój mały braciszek spał sobie spokojnie w drugim pokoju i on w ogóle ojca nie zna i nie pamięta - mówiła.

Ojciec Krystyny Kuratowskiej (lat 85) został wywieziony i zamordowany w Kijowie. - Jestem już tutaj trzeci raz, zawsze to przeżywam bardzo. To dla mnie bardzo ważna uroczystość, bo nie wiem, czy będę mogła jeszcze tutaj przyjechać ze względu na mój słaby stan zdrowia – powiedziała.

Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni otworzony we wrześniu 2012 r. upamiętnia 3435 polskich więźniów aresztowanych i zamordowanych przez NKWD w 1940 r. na Ukrainie. Podczas ekshumacji z lat 2001-12 polscy badacze wydobyli szczątki 1992 polskich obywateli zamordowanych przez NKWD.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Ukrainy uszanował pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 14:54
Prezydent Ukrainy uszanował w Bykowni ofiary stalinowskich czystek. Złożył teź kwiaty na polskich kwaterach, gdzie spoczywają zamordowani z tak zwanej ukraińskiej listy katyńskiej. Bykownia to miejsce wspólnego bólu - mówił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński na Ukrainie. Uroczystości w Bykowni

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 08:15
W Bykowni pod Kijowem odbędą się dziś uroczystości upamiętniające Polaków zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej. Na Cmentarzu w Bykowni polska delegacja z Piotrem Glińskim uczci też Polaków zamordowanych w ramach operacji polskiej NKWD w latach 1937-38. Wicepremier odbędzie również serię spotkań z przedstawicielami władz Ukrainy. Tematem rozmów będą m.in. kwestie historyczne oraz sprawa poszukiwań i ekshumacji zmarłych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczystości na Cmentarzu Wojennym w Bykowni. "Jest to miejsce dla nas święte"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 13:42
Na Polski Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni została odprawiona msza w intencji pomordowanych przez sowietów. W uroczystości ku czci zamordowanych z rozkazu Stalina w Kijowie w 1940 roku wzięli udział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, przedstawiciele instytucji historycznych oraz bliscy ofiar.
rozwiń zwiń