X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Prezydent nie będzie podpisywał wszystkiego, co mu podsuną"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 09:24
- Andrzej Duda jest prezydentem Polski, nie PiS-u. Jeśli przegra wybory, to przegra, ale zachowa się jak powinien - mówi doradczyni prezydenta, działaczka opozycji w PRL Zofia Romaszewska wywiadzie dla poniedziałkowego "Super Expressu".
Andrzej Duda
Andrzej DudaFoto: Kancelaria Prezydenta/prezydent.pl

"Prezydent Andrzej Duda, o czym wielu jego krytyków zapomina, jest prezydentem Polski, a nie PiS-u" - podkreśliła Romaszewska w wywiadzie dla "SE". "Niektórzy straszą, że może przegrać wybory. No to przegra! Będzie wtedy byłym prezydentem, ale zachowa się, jak powinien. Nie ma mowy o kompromisie, gdy jest mowa o demokracji! Nie ma mowy o kompromisie, kiedy mam określić, czy jestem człowiekiem porządnym, czy nie. Nie da się być trochę porządnym człowiekiem, tak jak nie może być trochę demokracji. Są pryncypia, które są niepodzielne" - oświadczyła.

Pytana o rozłam w obozie dobrej zmiany, Romaszewska stwierdziła, że nie sądzi, by on nastąpił. Podkreśliła, że wszyscy są zwolennikami "jak najlepszej zmiany", więc nie może być ona "byle jaka". "Dlatego prezydent nie będzie podpisywał wszystkiego, co mu podsuną. Szczególnie w sytuacji, gdy nie dano mu nawet czasu na zapoznanie się z projektem, nie konsultowano go z nim" - zauważyła. Podkreśliła, że jeśli ktoś został wybrany na prezydenta i poświęca swojej pracy tyle energii, "to nie można mieć do niego pretensji, że chce mieć wpływ na rzeczywistość". "Personalne ataki są niestety sposobem na unikanie merytorycznej dyskusji" - oceniła.

Na pytanie, skąd bierze się ostra krytyka prezydenta ze strony prawicowych mediów, Romaszewska odpowiedziała, że chce się prezydenta "zastraszyć, zakrzyczeć". "Co i rusz słyszę: +nie będę na Andrzeja Dudę głosować+. Mówię: no to nie głosuj! Ty nie będziesz miał swojego prezydenta, a prezydent Duda będzie żył dalej" - stwierdziła.

Według Romaszewskiej poprawki proponowane przez PiS do przygotowanych przez prezydenta ustaw o KRS i SN "to powrót do pierwszej, zawetowanej przez prezydenta wersji reformy". "Szczegółowo można by je analizować bardzo długo. Przede wszystkim są jednak antyspołeczne" - podkreśliła.

Jako przykład Romaszewska podała Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, wskazując, że ważnym punktem projektu prezydenta było wprowadzenie do niej "elementu społecznego", czyli ławników, czego poprawki PiS nie przewidywały. "Wątpliwości budzi też proponowany przez PiS wybór delegowanych sędziów SN" - powiedziała. "Po dziesięciu latach orzekania sędzia np. sądu rejonowego mógłby po wskazaniu przez ministra zostać delegowany do orzekania w SN. Jednocześnie - w myśl poprawek PiS - liczba delegowanych sędziów będzie zwiększona ze stu do stu dwudziestu, a więc w Sądzie Najwyższym większość stanowić będą osoby wskazane przez ministra sprawiedliwości, a zarazem prokuratora generalnego. To niedopuszczalne!" - oceniła.

"Wymiana sędziów przyniesie zmianę, ale tylko na krótki czas na początku" - podkreśliła.

Zdaniem doradczyni prezydenta ciekawym pomysłem byłoby dokonanie "obywatelskiego przeglądu sędziów i ich spraw", w ten sposób, by przykładowo sędziowie odpowiedzialni za ciągnące się od lat sprawy zostali dyscyplinarnie zwolnieni. "Tu wykorzystani mogliby być ławnicy. Ograniczenie reformy do zamiany Zosi na Jasia, bez zmiany sposobu sądzenia, nie jest żadną zmianą" - mówiła.

Romaszewska wskazała też, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro "ma zresztą możliwość pełnej wymiany personalnej w sądach powszechnych", a - jej zdaniem "na razie nie robi prawie nic". "Wymienił raptem kilku prezesów" - powiedziała Romaszewska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Sasin: zdziwiłbym się, gdyby prezydent chciał budować partię

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 09:32
- Zdziwiłbym się, gdyby prezydent Andrzej Duda chciał budować w Polce partię prezydencką - powiedział poseł PiS Jacek Sasin pytany o możliwość utworzenia partii przez prezydenta. Jednocześnie dodał, że budowa wsparcia politycznego dla PiS przez prezydenta byłaby pożądana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik: prezydent ma zastrzeżenia do części poprawek PiS. Będzie kolejne spotkanie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 22:01
Prezydent przekazał prezesowi PiS swoje uwagi do poprawek na piśmie - przekazał rzecznik Krzysztof Łapiński. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała, że piąte już spotkanie będzie w przyszłym tygodniu i oceniła, że wszystko zmierza ku porozumieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Dera: jesteśmy blisko porozumienia ws. reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 08:43
- Myślę, że rozstrzygnięcie wszelkich kwestii spornych ws. reformy sądownictwa to kwestia jednego spotkania między Andrzejem Dudą a Jarosławem Kaczyńskim – powiedział na antenie Jedynki Andrzej Dera, minister w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń