Jugendamty mniej srogie dla polskich rodzin? Niemcy zgadzają się na mediacje
Po raz pierwszy od pięciu lat z inicjatywy resortu sprawiedliwości zebrała się polsko-niemiecka grupa robocza do spraw mediacji transgranicznych, która zajmie się między innymi problemami związanymi z działalnością Jugendamtów - niemieckich urzędów zajmujących się dziećmi i młodzieżą.
2017-10-26, 19:28
Posłuchaj
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zadeklarował, że we współpracy pomiędzy Polską a Niemcami w kwestiach dotyczących opieki nad dziećmi otwierany jest nowy rozdział. W ubiegłym roku liczba tego typu konfliktów polsko-niemieckich wzrosła o 40 procent.
Spotkanie poprzedziło rozpoczętą odbywającą się w Warszawie konferencję "Mediacje w międzynarodowych konfliktach dotyczących dzieci". Wiceminister Michał Wójcik w swoim wystąpieniu na sympozjum podkreślał znaczenie mediacji. - Mediacja to instrument, który przez lata nie był należycie wykorzystywany w tego typu trudnych sprawach, gdzie w tle powinno być przede wszystkim dobro dziecka. Dlatego cieszy mnie, że reaktywowaliśmy prace polsko-niemieckiej grupy roboczej - powiedział wiceszef resortu sprawiedliwości.
Przypomniał też, że w Sejmie toczą się prace nad projektem ustawy, która reformuje postępowanie z wnioskami o przekazanie dziecka za granicę. Projekt daje również instrumenty prawne niezbędne do reagowania w przypadkach odebrania za granicą dziecka polskiemu obywatelowi lub zagrożenia dobra takiego dziecka.
Polska w 2011 roku podpisała z Niemcami porozumienie o współpracy w zakresie mediacji rodzinnych. Nie było ono jednak realizowane - ocenia Ministerstwo Sprawiedliwości. Zaznacza przy tym, że powołanie polsko-niemieckiej grupy roboczej do spraw propagowania mediacji transgranicznych daje szansę na urzeczywistnienie porozumienia.
REKLAMA
Podczas rozmów, w których wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, strona polska zabiegała o to, by Jugendamty otworzyły się na mediację. Wtedy sprawy prowadzone przez ten urząd wobec polskich rodziców nie musiałyby być przeprowadzane w uciążliwym postępowaniu sądowym. Rozwiązaniem problemu zajmowaliby się mediatorzy wiarygodni dla obydwu stron. Strona niemiecka wskazała, że nie widzi żadnych przeszkód prawnych, by spróbować stosować mediacje w sprawach związanych z Jugendamtami.
fc
REKLAMA