Spodziewany sukces w wyborach. Polak posłem na Sejm

Leonard Talmont z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie wygrał w wyborach uzupełniających do Sejmu w okręgu wileńsko-solecznickim.

2009-11-16, 07:32

Spodziewany sukces w wyborach. Polak posłem na Sejm
Siedziba litewskiego Sejmu w Wilnie. Foto: wikipedia/Marcin Białek

Oficjalne wyniki wyborów znane będa we wtorek.

Według wstępnych danych, mer rejonu solecznickiego zdobył prawie 80 procent głosów.

Poseł RP Aleksander Sopliński - jeden z trzech obserwatorów niedzielnych wyborów uzupełniających do Sejmu - uważa, że wybory odbywały się w sposób demokratyczny i nie doszło do większych naruszeń.

Poseł Sopliński wyraził radość, że mógł obserwować sukces Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w tych wyborach. Obserwator powiedział też, że zaskoczyła go duża frekwencja i aktywny udział młodzieży.

REKLAMA

Frekwencja wyniosła ponad 43 procent. Aleksander Sopliński zaznaczył, że w Polsce wybory uzupełniające zwykle cieszą znacznie mniejszym zainteresowaniem obywateli.

W ubiegłorocznych wyborach do Sejmu litewskiego, Polacy zdobyli 3 mandaty. Wybory uzupełniające odbywały się w związku z tym, że Waldemar Tomaszewski, który był posłem z okręgu wileńsko-solecznickiego, zdobył mandat do Parlamentu Europejskiego.

W regionie solecznickim, w którym większość mieszkańców stanowią Polacy, od lat sprawuje władzę AWPL.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej