Marsz Niepodległości w Warszawie. Dziesiątki tysięcy na ulicach stolicy

Przed godz.18 uczestnicy Marszu Niepodległości zgromadzili się na błoniach stadionu PGE Narodowy, gdzie ze sceny wysłuchali przemówień organizatorów i weteranów. W trakcie śpiewano pieśni religijne. Manifestacje kończy koncert pieśni patriotycznych.

2017-11-11, 18:24

Marsz Niepodległości w Warszawie. Dziesiątki tysięcy na ulicach stolicy
Uczestnicy Marszu Niepodległości 2017 idą na błonia Stadionu Narodowego. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Posłuchaj

Marsz Niepodległości dociera na błonia Stadionu Narodowego. O szczegółach - Michał Fedusio (IAR)
+
Dodaj do playlisty

To największe zgromadzenie zgłoszone w tym roku do stołecznego ratusza, związane z obchodami Dnia Niepodległości w stolicy. Pochód skupił środowiska narodowe i patriotyczne.

Uczestnicy marszu mówili, że swoją obecnością chcieli podkreślić swą polskość i przywiązanie do tradycyjnych wartości. Podkreślali, że czują sie Polakami, są z tego dumni i chcą obchodzić święta narodowe, z których najważniejsze jest dla nich Święto Niepodległości.

TAK RELACJONOWALIŚMY WYDARZENIE NA MINUTA PO MINUCIE:

18.53

W Marszu Niepodległości, który w sobotę przeszedł ulicami Warszawy, brało udział ok. 60 tys. osób - poinformował komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Dodał, że wydarzenia związane ze Świętem Niepodległości w Polsce zabezpieczało 13 tys. policjantów.

REKLAMA

18.42

- Było bezpiecznie, było spokojnie; policja zapewniła bezpieczeństwo - powiedział minister, który złożył na ręce komendanta głównego policji nadinsp. Jarosława Szymczyka podziękowania za "zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim manifestującym". Minister dziękował też innym służbom – straży pożarnej, ratownikom medycznym i żandarmerii wojskowej. 

18.33

Policja zatrzymała i doprowadziła do komendy 45 osób, które manifestowały przy trasie Marszu Niepodległości. Większość z nich już opuściła komendę, trwają czynności z trzema ostatnimi osobami - poinformowała w sobotę Komenda Stołeczna Policji.

18.20

17.27

Na krakowskim Wawelu trwa msza z okazji Święta Niepodległości. Biorą w niej udział premier Beata Szydło wraz delegacją rządu, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Wcześniej złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.

REKLAMA

17.03

Na Białorusi główne obchody polskiego Narodowego Święta Niepodległości zorganizowano w Grodnie. W siedzibie Związku Polaków na Białorusi, nie uznawanego przez miejscowe władze, około trzystu osób uczestniczyło w okolicznościowej akademii. Uczestnicy uroczystego spotkania wysłuchali koncertu chórów "Głos znad Niemna" i "Sursum Corde".

16.57

Kilkaset osób wzięło w udział w sobotę w marszu "Łódź Niepodległości" upamiętniającym 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego uczestnicy przeszli ul. Piotrkowską od pasażu Schillera do placu Wolności.

16.32

Ok. 300 Węgrów razem Polakami świętowało w sobotę w Krakowie 11 listopada. - Pomiędzy naszymi narodami jest silna przyjaźń, chcemy w dniu waszej niepodległości cieszyć się razem z wami  powiedział PAP jeden z organizatorów węgierskich obchodów w Krakowie Norbert Heizler.

REKLAMA

16.23

16.23

Prezydent Duda rozmawiał przez telefon z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, który złożył życzenia z okazji Dnia Niepodległości.

16.21

Tłumy poznaniaków uczestniczyły w sobotę w obchodach Święta Niepodległości oraz w korowodzie i festynie poświęconym centralnej ulicy miasta Św. Marcin. Poznańskie obchody to także świętomarcińskie rogale wypiekane według tradycyjnej receptury.

REKLAMA

Od ponad 20 lat w stolicy Wielkopolski dzień 11 listopada, poza Świętem Niepodległości, świętowany jest także jako imieniny ulicy Święty Marcin. Tego dnia mieszkańcy Poznania i turyści zajadają rogale świętomarcińskie - poznańskie przysmaki, których tradycja sięga końca XIX wieku.

16.18

16.17

16.11

REKLAMA

15.53

15.50


15.36

W Moskwie Polonia uczciła Święto Niepodległości śpiewając patriotyczne pieśni i recytując wiersze. Podczas wieczornego spotkania, zorganizowanego w salach należących do moskiewskiej parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, wspominano bohaterów XIX-wiecznych powstań niepodległościowych, a także tych Polaków, którzy stracili życie w okresie stalinowskich represji.

15.35

REKLAMA


15.33

15.14

15.12

Podczas pikniku patriotycznego w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu odegrano inscenizację wjazdu Józefa Piłsudskiego do miasta

- To taka lekcja na żywo, wolność trzeba cały czas pielęgnować, szczególnie poprzez tradycję - mówili sądecczanie Informacyjnej Agencji Radiowej. Komendant Józef Piłsudski przyjechał do Nowego Sącza na czele swoich oddziałów w grudniu 1914 roku, po zwycięskiej bitwie pod Marcinkowicami.

REKLAMA

15.07

Polacy w Kijowie uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości. W intencji ojczyzny modlono się w jednym z kijowskich kościołów. Oddano też cześć Polakom - ofiarom stalinowskich zbrodni. Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawiono w kościele świętego Aleksandra w Kijowie.

- Niepodległość, bardzo trudny dar, który dzisiaj w sposób szczególny cenimy - mówił do zebranych celebrujący mszę ksiądz Michał Denkiewicz.

15.01

14.56

Z okazji Dnia Niepodległości Polski w sobotę w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska złożyła wieniec przed Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskim cmentarzu na Rossie.

Hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oddali też przedstawiciele polskich organizacji społecznych, partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin, a także kombatanci, młodzież szkół polskich i harcerze.

REKLAMA

14.55

Na Placu Zamkowym w Warszawie, z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pod hasłem "Niepodległa, Europejska" odbyła się w sobotę demonstracja Komitetu Obrony Demokracji. Oprócz zwolenników KOD wzięli w niej również udział politycy opozycji.

Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in. b. prezydent Bronisław Komorowski, lider Nowoczesnej Ryszard Petru, kandydat PO na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski, b. prezydent stolicy Marcin Święcicki (PO), b. minister finansów Leszek Balcerowicz oraz polityk SLD Ryszard Kalisz, a także liderzy Komitetu Obrony Demokracji.

14.47

14.44

13.40

Kilkaset osób przeszło w sobotę ulicami miasta w Szczecińskim Marszu Niepodległości zorganizowanym przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych. Marsz zakończył się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

REKLAMA

13.36

W imieniu wymiaru sprawiedliwości wieniec złożyli I prezes SN Małgorzata Gersdorf i przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski.

Z kolei w imieniu korpusu dyplomatycznego wieniec złożył m.in. nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio.

Ponadto wieńce złożyli m.in. przedstawiciele resortów: w imieniu MON minister Antoni Macierewicz wraz z wiceministrami, w imieniu MSWiA Mariusz Błaszczak.

13.35

Przedstawiciele m.in. rządu, resortów, instytucji unijnych, wymiaru sprawiedliwości i korpusu dyplomatycznego złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie podczas centralnych obchodów Święta Niepodległości.

Wieńce złożyli premier Beata Szydło wraz wicepremierami Mateuszem Morawieckim i Piotrem Glińskim. W imieniu Sejmu wieniec złożył m.in. marszałek Marek Kuchciński, a w imieniu Senatu marszałek Stanisław Karczewski.

W imieniu instytucji unijnych wieńce złożyli: szef RE, b. premier Donald Tusk oraz wiceszef PE Ryszard Czarnecki. Składaniu wieńca przez Donalda Tuska towarzyszyły gwizdy i buczenie.

13.33

Metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski, mówił, że Polska musi walczyć o „duchową suwerenność i niepodległość” i „trwać przy chrześcijańskich korzeniach”.

W Święto Niepodległości metropolita odprawił w Katedrze Wawelskiej mszę za Ojczyznę.

REKLAMA

13.27

13.05

13.02

Prezydent: najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny, to jest ponad wszystkim, ponad podziałami ideologicznymi, kłótniami, a każdy spór, choćby nawet najbardziej zdecydowany, musi biec ku dialogowi i szukaniu płaszczyzny porozumienia.

12:58

Prezydent na pl. Piłsudskiego: nie wolno nam zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze; w procesie politycznym najważniejsze jest jej umacnianie. 

REKLAMA

12.40

Kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło w sobotę w Gdańsku w paradzie z okazji Święta Niepodległości. Pochód dla uczczenia 11 listopada przeszedł ulicami historycznego centrum miasta już po raz piętnasty.

Parada przeszła ulicami śródmieścia z Podwala Staromiejskiego na Targ Drzewny, pod pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie zaśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

Wśród uczestników korowodu byli m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz i b. premier Ewa Kopacz.

12.34

12.20

12.10

Na placu przed Grobem prezentuje się ponad pół tysiąca żołnierzy, w tym - po raz pierwszy - pododdział wystawiony przez Wojska Obrony Terytorialnej; a także m.in. pododdziały reprezentacyjne policji, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

REKLAMA

12.02

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się centralne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Biorą w nich udział najważniejsze osoby w państwie, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

11.56

REKLAMA

TVP Info

11.49

Prezydent podkreślił, że m.in. dzięki osobom - które w sobotę otrzymały odznaczenia państwowe - "mamy dziś Polskę, z której możemy być dumni, tę Polskę, którą możemy budować, która jest wolna, suwerenna, niepodległa i, w której sami stanowimy o sobie, w której sami decydujemy, w jakich kierunkach będzie się rozwijała, w której sami możemy się spierać, co do tego, jak ta Polska powinna wyglądać".

11.46

Andrzej Duda podkreślił w swoim wystąpieniu, że nie byłoby Polski, "gdyby nie było Polaków, gdyby nie było ludzi, którzy gotowi byli krwawić i oddać życie, znieść więzienie, kazamaty, zsyłkę na Sybir, cierpienie swoje osobiste, rodzin, ubóstwo, utratę majątku (....) - dla wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej". - To dzięki nim odzyskaliśmy niepodległą Polskę - wskazał.

11.42

REKLAMA

- We wszystkich wymiarach państwa działalności, czy to służby wojskowej, czy działalności duchownej, politycznej, naukowej, sportowej, publicystycznej, artystycznej, czy każdej innej - w każdym przypadku, było i jest budowanie takiej właśnie Rzeczpospolitej: wolnej, niepodległej, suwerennej, dumnej, pięknej - mówił Andrzej Duda.

11.39

Prezydent dziękował wszystkim, którzy w sobotę otrzymali odznaczenia państwowe "za wierną, ponadprzeciętną służbę, wielkie ponadprzeciętne dla Rzeczpospolitej zasługi, za wielką, ponadprzeciętną pracę życia", oddaną Rzeczpospolitej. "By (Polska) była wolna, niepodległa, suwerenna, by była. Przede wszystkim by była" - dodał.

11.34

11.31

REKLAMA

11.28

11.20

11.14

- Święto Niepodległości było, jest i będzie świętem wszystkich Polaków; żaden polityk w Polsce nie ma i nie będzie miał monopolu na patriotyzm - mówił w sobotę rano dziennikarzom b. premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk. - To jest święto wszystkich Polaków. Święto Niepodległości było, jest i będzie świętem wszystkich Polaków, a nie jednej partii. Żaden polityk w Polsce nie ma i nie będzie miał monopolu na patriotyzm. Jestem przekonany, że to święto można obchodzić z uśmiechem na ustach i z radością w sercu, bo naprawdę jest z czego się cieszyć, z czego być dumnym. Bez wrogich okrzyków i bez zaciśniętych pięści - podkreślił.

11.10

TVP Info

REKLAMA

11.05

Ks. Bernard Czernecki, Franciszek Pieczka i Andrzej Pityński zostali w sobotę, w Święto Niepodległości, odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Uroczystość odbywa się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

W uroczystości udział wzięli m.in.: premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz szef MON Antoni Macierewicz.

10.55

W Pałacu Prezydenckim ropzczyna się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przez prezydenta Andrzeja Dudę

10.48

10.43

Premier Beata Szydło złożyła wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. To część obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Wcześniej szefowa rządu wraz z prezydentem Andrzejem Dudą złożyła wieńce przed grobem Ryszarda Kaczorowskiego, znajdującym się w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

REKLAMA

10.30

10.19

- To wszystko co działo się w ciągu tych 99 lat buduje z jednej strony przykład umiejętności połączenia myśli i czynu, przykład walki i determinacji w okresie I wojny światowej i w latach 1918-21, i później po II wojnie światowej, ale jednocześnie jest to także zespół wydarzeń, które stanowią przykład negatywny, przykład działań, które Polsce nie służyły, które musza być dziś brane pod uwagę jako coś, co musimy odrzucić, po to by Polska mogła się zmieniać, być coraz silniejsza - powiedział Jarosław Kaczyński.

10.18

- To moment, w którym wróciliśmy na mapę Europy i moment, w którym ten powrót okazał się trwały. To nie oznacza, że w ciągu tych 99 lat cały czas byliśmy niepodlegli. Niestety tylko około połowa tego czasu, to czas niepodległości. Ale państwo polskie, uznane międzynarodowo, istniało przez cały czas i to (jest) wielkie osiągnięcie - zauważył prezes PiS.

10.17

REKLAMA

10.16

Prezes PiS: 11 listopada wróciliśmy na mapę Europy i ten powrót okazał się stały. Dziś mamy czas odbudowy.

10.13

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego

10.10

10.02

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podkreślił, że odzyskanie przez Polskę niepodległości było spełnieniem marzeń wielu pokoleń Polaków.

REKLAMA

W Świątyni Opatrzności Bożej trwa Msza Święta za Ojczyznę. Nabożeństwo odbywa się w ramach Narodowego Święta Niepodległości.
Biskup polowy Józef Guzdek mówił w homilii, że odzyskanie niepodległości było dla żyjących wtedy Polaków niezwykle ważne.

9.50

Apel przy Grobie Nieznanego Żołnierza rozpoczął obchody Święta Niepodległości w Krakowie. Na Placu Matejki dokonano uroczystej zmiany warty i odczytano apel pamięci. Po nim przy grobie złożono kwiaty i zapalono znicze. O 11.00 w katedrze na Wawelu rozpocznie się msza święta za ojczyznę. Po niej ze Wzgórza Wawelskiego na Rynek Główny przejdzie pochód patriotyczny.

9.44

REKLAMA

9.32

9.17

9.15

TVP Info

9.10

W świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczęła się Msza Święta za Ojczyznę. W nabożeństwie, będącym jednym z elementów Narodowego Święta Niepodległości, uczestniczą najwyższe władze państwowe: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

REKLAMA

9.06

9.05

8.55

Na polskich mogiłach w Rosji zapłoną dziś znicze. W ten sposób Polonia odda hołd bohaterom, którzy oddali życie w walce o wolność i niepodległość Polski. W Moskwie środowiska polonijne z okazji Święta Niepodległości zorganizowały konkurs recytatorski, w którym udział wezmą dzieci i dorośli.

REKLAMA

8.52

TVP Info

8.50

8.47

Prezes Szarek podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że właśnie dziś powinniśmy ze szczególnym szacunkiem wspominać pokolenie, które doprowadziło do odzyskania niepodległości. Trzeba pamiętać, że kilka pokoleń marzyło o wolnej Polsce. Wolność odzyskaliśmy - przypomina przez IPN - właśnie 11 listopada 1918 roku i to było najszczęśliwsze pokolenie, które choć zapłaciło za niepodległość ogromną cenę doczekało wolnej Polski. 

REKLAMA

Prezes IPN zwraca uwagę, że odradzająca się Rzeczypospolita stanęła przed ogromnymi wyzwaniami, jakimi były kilkuletnie zmagania o scalenie polskich ziem, które przez ponad 100 lat znajdowały się pod rządami trzech zaborców. Trzeba było wprowadzić jednolite prawo, system monetarny, system edukacji, scalić armię, system komunikacyjny, przemysł, a jednoczenie trzeba było walczyć o granice. 

8.45

8.35

W Warszawie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa, a także pod pomnikiem Romana Dmowskiego. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przed Belwederem. Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym.Odegrano sygnał Wojska Polskiego i melodię żołnierską. 

REKLAMA

7.52

IX Koncert Niepodległości poświęcony będzie kobietom, które w szczególny sposób angażowały się w walkę o niepodległą Polskę. Koncert "Niepokorne" odbędzie się z okazji Dnia Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego (20.00), a patronat medialny nad tym wydarzeniem objęło Polskie Radio.

7.38

7.28

Także biegacze uczczą Święto Niepodległości. W Warszawie punktualnie o godzinie 11.11 rozpocznie się 29. Bieg Niepodległości. Start i meta przy skrzyżowaniu ulicy Stawki z Aleją Jana Pawła II. Trasa biegu liczy 10 kilometrów i wiedzie Aleją Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego i Aleją Niepodległości. Biegacze ubrani będą w białe i czerwone koszulki, wystartują w dwóch kolumnach tworzących polską flagę. Na mecie otrzymają medal z wkomponowanym logotypem biegu czyli pierścieniem z orłem. Chętni na medalu będą mogli wygrawerować swój czas.

REKLAMA

Bieg Niepodległości to największy bieg z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej. W rywalizacji weźmie udział 18 tysięcy biegaczy.

7.24

7.23

Ulicami Warszawy przejdzie dziś Marsz Niepodległości. To największe zgromadzenie zgłoszone w tym roku do stołecznego ratusza związane z obchodami Dnia Niepodległości w stolicy. Pochód skupia środowiska narodowe i patriotyczne. W tym roku ponownie przejdzie z Placu Defilad, Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego.

Co roku Marszowi Niepodległości towarzyszy przewodnie hasło. W tym będzie ono brzmieć "My chcemy Boga" - zapowiedział prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz: - Chrześcijaństwo jest rdzeniem Europy. W tej chwili te wartości poddawane są w Europie poddawane destrukcji. Nasze hasło jest w kontrze do ateistycznej postawy Unii Europejskiej, do najazdu obcych nam cywilizacyjnie imigrantów. My odwołujemy się przy tym do idei Kościoła walczącego - tłumaczył prezes.

REKLAMA

7.18

Centralnym punktem obchodów będzie uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, która rozpocznie się w samo południe. - Przemówienie będzie dotyczyć polskiej wolności, polskiej niepodległości i wielkiego święta, które czeka nas w przyszłym roku, czyli 100-lecia odzyskania niepodległości przez Rzeczypospolitą - zapowiada prezydenckie wystąpienie na Placu Piłsudskiego minister Wojciech Kolarski. 

7.14

O godzinie 10:45 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. "Wysokie odznaczenia państwowe otrzymają ci, którzy w sposób szczególny zasłużyli się wolnej Polsce" - mówi Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski. W trakcie ceremonii przewidziano wystąpienie Andrzeja Dudy.

7.13

Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godzinie 9:00 mszą świętą za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Wcześniej w podziemiach kościoła prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Rano Andrzej Duda złoży też kwiaty przy warszawskich pomnikach wszystkich ojców niepodległości Polski.

REKLAMA

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej