Dziennikarskie honory dla Polskiego Radia

Patrycja Gruszyńska-Ruman ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymała Główną Nagrodę Wolności Słowa, przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Wyróżnienie to jest przyznawane za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszenie praw obywatelskich i praw człowieka.

2009-12-17, 17:00

Dziennikarskie honory dla Polskiego Radia

Posłuchaj

mówi Hanna Krall
+
Dodaj do playlisty

Patrycja Gruszyńska-Ruman została uhonorowana za reportaż "WiNna nie WiNna" opowiadający o "doświadczeniach z życia w dwóch totalitaryzmach, a także za stworzenie ponadczasowego studium ludzkiej krzywdy, nienawiści i przebaczenia". Patrycja Gruszyńska-Ruman powiedziała, że praca nad reportażem zaczęła się od przypadku: będąc w Auschwitz, na liście więźniów obozu zagłady zobaczyła nazwisko panieńskie swojej matki. Zaczęła szukać informacji o tej osobie.

Nagrodę Watergate za publikacje z zakresu dziennikarstwa śledzczego, ufundowaną przez Zarząd Główny SDP otrzymali Grzegorz Kuczek i Igor Miecik. Są oni współautorami audycji "Nieprawidłowości w sądownictwie wojskowym", wyemitowanej w programie "Uwaga TVN".

Nagrodę imienia Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach międzynarodowych, ufundowaną przez wydawnictwo Presspublica, otrzymał Jacek Hugo-Bader z "Gazety Wyborczej". Uhonorowano go za reportaż "Symfonia Wybuchowa C-mol". Honorowe wyróżnienie w ramach tej samej nagrody otrzymała Alicja Grembowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za audycję "Cela Konrada", w której przypomina sławną inscenizację "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka, by potem przenieść nas do Wilna i poprowadzić śladami filomatów i filaretów, aż do celi Konrada. Dziś mieści się tam pokój hotelowy, a konkretnie...toaleta.

Honorowe wyróżnienie w ramach nagrody imienia Macieja Łukasiewicza - za niebanalną opowieść o wybitnym artyście, jednocześnie wyrazistej postaci polskiego życia politycznego, otrzymała Anna Dudzińska z Polskiego Radia Katowice. Bohaterem audycji "Śląski Power" jest reżyser i senator Kazimierz Kutz.

REKLAMA

Nagrodę imienia Stefana Żeromskiego, przyznawaną za publikacje o tematyce społecznej, otrzymała Marzena Burczycka- Woźniak z Programu Pierwszego Polskiego Radia, autorka audycji "Przesyłka". Słuchowisko zostało wyemitowane w Teatrze Faktu Polskiego Radia. Opowiada o matce, która wobec bezduszności prokuratury, CBŚ, władz i związków, sama szuka prawdy o śmierci syna. Odkrywa, że jego ciało posłużyło do przemytu narkotyków.

Honorowe wyróżnienie otrzymała też Magda Skawińska, również ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorka audycji "Libacja". W uzasadnieniu kapituła nagrody podkreśliła, że "Libacja" jest świetną warsztatowo opowieścią o absurdzie politycznym PRL-u.

Nagrodę imienia Jerzego Zieleńskiego za publikację poświęconą popularyzacji wiedzy o Polsce i świecie otrzymali Małgorzata Nabel i Konrad Stanglewicz z Polskiego Radia Zachód, współautorzy cyklu audycji "Eugenika". Konrad Stanglewicz powiedział, że praca nad "Eugeniką" zajęła mu rok.

Niezrównana Krall

Hanna Krall została uhonorowana Laurem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za "niezrównany kunszt pisania o pamiętaniu". Jest to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie. W laudacji podkreślono, że Hanna Krall "przez dziennikarstwo weszła do literatury, w której zajmuje miejsce szczególne, dzięki niepowtarzalnemu stylowi narracji, wyjątkowej umiejętności gromadzenia cegiełek, budującej opowieść."

REKLAMA

Bajkopisarskie zdolności

Przyznawany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich tytuł "Hiena roku 2009" otrzymał Wojciech Cieśla za "niezwykłe zdolności bajkopisarskie w dziennikarstwie". Dziennikarz otrzymał ten tytuł za wywiad z dyrektorem zarządzacym Rotschild Polska, opublikowany na łamach "Dziennika". Chodzi o wywiad, który "Dziennik" zamieścił w kontekście sprawy pożyczek, jakie miały zaciągać spółki posła Platformy Obywatelskiej Janusza Palikota.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej