Erdogan odrzuca przeprosiny NATO. Chodzi o incydent z "tablicą nieprzyjaciół"

Szef NATO przeprosił Turcję, po tym jak Ankara wycofała swoich wojskowych z ćwiczeń Sojuszu w Norwegii. Wizerunki Recepa Tayyipa Erdogana i Kemala Ataturka pojawić się miały na jednej z grafik w kontekście ilustrującym wrogów sojuszu. Jens Stoltenberg poinformował, że odpowiadająca za "incydenty" osoba została odsunięta od organizacji manewrów i nie prezentowała opinii członków NATO.

2017-11-18, 20:25

Erdogan odrzuca przeprosiny NATO. Chodzi o incydent z "tablicą nieprzyjaciół"

Do zdarzenia doszło podczas ćwiczeń "Trident Javelin" w położonym na południu Norwegii mieście Stavanger. Ich celem była poprawa koordynacji między członkami sojuszu na poziomie dowodzenia.

Erdogan mówił w piątkowym wystąpieniu, że wystawiono "tablicę nieprzyjaciół" z jego nazwiskiem i ze zdjęciem Ataturka.

Sekretarz generalny Sojuszu oznajmił w pisemnym komunikacie, że "incydenty to efekt działań jednej osoby i nie odzwierciedlają stanowiska NATO. Stwierdził też, że był to podwykonawca, zatrudniony przy organizacji ćwiczeń przez norweskie władze. Od nich też, jak zaznaczył Stoltenberg, zależy decyzja o działaniach dyscyplinujących. Osoba tak jednak została natychmiast odsunięta od pracy przy manewrach. - Turcja jest cenionym członkiem Sojuszu, wnosi ważny wkład w bezpieczeństwo członków NATO - dodał.

Erdogan poinformował, że odwołał z ćwiczeń 40 wojskowych. Oświadczył też, że zwykłe przeprosiny nie wystarczą. 

REKLAMA

Minister obrony Norwegii Frank Bakke-Jensen również wyraził ubolewanie z powodu tego incydentu, podaje Agencja France Presse.

Erdogan poinformował, że odwołał z ćwiczeń 40 wojskowych. Oświadczył też, że zwykłe przeprosiny nie wystarczą. 

Obraza Erdogana i pamięci Ataturka

Erdogan oznajmił, że o zdarzeniu poinformowali go generał Hulusi Akar i minister ds. relacji z UE Omer Celik.

REKLAMA

Jak twierdzi AFP, śledczy tureccy poinformowali, że wszczęto śledztwa sprawie osób, które w obraźliwy sposób potraktowały Ataturka i Erdogana. W Turcji za obrazę pamięci Ataturka grozi więzienie, przestępstwem jest również obraza najwyższych urzędników państwowych.

Erdogan jest krytykowany za to, że zniekształca świecką wizję państwa Ataturka, ale w ostatnich latach wychwalał jego zasługi i stwierdził, że powinien być wspominany z wdzięcznością.

Ataturk stworzył podwaliny współczesnego państwa tureckiego na ruinach imperium otomańskiego w 1923 roku. Jemu przypisuje się ocalenie tureckiej państwowości ,w wyniku wojny o niezależność 1919-1923.

Napięcia w relacjach z NATO

Turcja wstąpiła do NATO w 1952 roku. Jest jednym z kluczowych członków sojuszu, jednak w ostatnich miesiącach narastają napięcia w obopólnych relacjach. Powodem są działania podjęte przez Erdogana pod hasłem tłumienia puczu (aresztowania, zwolnienia z pracy) oraz poprawiające się więzi Ankary z Rosją.

REKLAMA

Zachodni sojusznicy Turcji zmartwieni są m.in. planami zakupu systemów rakietowych S-400 przez Ankarę i współpracą Iranu, Turcji i Moskwy w kwestii Syrii.

”Trident Javelin” to wspierane komputerowo ćwiczenia dowództwa i organów kontroli NATO.

***

PolskieRadio.pl na podstawie Reuters/AFP/in./agkm

REKLAMA


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej