Będzie ekranizacja "Złego" Leopolda Tyrmanda. Podpisano list intencyjny

Matthew Tyrmand powiedział podczas konferencji prasowej, że rozpoczyna pracę nad ekranizacją powieści swojego ojca - "Zły". - Chcemy zebrać ekipę, która stworzy najlepszą produkcję w historii Polski - mówił. Producentem będzie Sławomir Jóźwik, w film zaangażuje się również Michał Lisiecki, właściciel spółki medialnej PMPG.

2017-11-30, 11:55

Będzie ekranizacja "Złego" Leopolda Tyrmanda. Podpisano list intencyjny
Zdjęcie z konferencji prasowej. Od lewej: Sławomir Jóźwik, Michał Lisiecki oraz Matthew Tyrmand. Foto: Daniel Czyżewski/PolskieRadio.pl

W kinach film ma się ukazać w 2020 roku, na 100-lecie urodzin Leopolda Tyrmanda. Będzie wyprodukowany w Polsce.

- Mieliśmy problem przez ostatnie kilka lat ze znalezieniem reżysera. Rozmawialiśmy z reżyserem który jest jednym z najbardziej utalentowanych reżyserów w Polsce. Z malutkich budżetów potrafi robić świetne produkcje, z dużego budżetu zrobi arcydzieło - stwierdził Matthew Tyrmand.

- Reżyser będzie znany w styczniu. Do jesieni przyszłego roku chcemy zamknąć budżet, na pierwszy rzut oka będzie kosztować około 20 mln zł - mówi producent Sławomir Jóźwik. - Początek zdjęć na jesieni 2018, koniec zdjęć na wiosnę 2019. Na początku 2020 film powinien być gotowy - dodał.

Było kilka prób ekranizacji "Złego". Ostatnio w mediach pojawiły się informacje na ten temat w 2013 roku. Wtedy wyreżyserować film miał Xawery Żuławski. Autor "Wojny polski-ruskiej" oraz "Chaosu" pracował nad scenariuszem dwa lata. Uzyskał dofinansowanie w wysokości 3,5 miliona złotych od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W 2015 roku Żuławski ogłosił, że wycofuje się z prac nad filmem.

REKLAMA

Leopold Tyrmand urodził się 16 maja 1920 roku w Warszawie. Jego ojciec Mieczysław prowadził hurtownie skór, matka Maryla Oliwenstein prowadziła dom. Oboje trafili do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Majdanku, gdzie ojciec zmarł. Matka po wojnie wyjechała do Izraela. 

Młody Tyrmand uciekł z okpuowanej Warszawy do Wilna, tam zaangażował się w działalność konspiracyjną. Po roku dostął się do Paryża, gdzie studiował na architekturę na Akademii Sztuk Pięknych. Po wojnie mieszkał m.in. w Danii i Norwegii, w 1946 wrócił do Warszawy. Pracował jako dziennikarz, m.in. w "Przekroju", "Tygodniku Powszechnym", "Rzeczpospolitej" i "Ruchu Muzycznym". W 1955 roku napisał "Złego". 

W 1966 roku odbył stypendium Departamentu Stanu USA. Postanowił zostać tam na stałe. Współpracował z "Kulturą", "New Yorkerem". W latach 70. wydawał wraz z The Rockford Institute "Chronicles of Culture", konserwatywny miesięcznik. Wydawał również dzienniki. W 1981 urodziły mu się bliźnięta: Rebecca i Matthew, zmarł cztery lata później.  

REKLAMA

"Zły" to jedna z najbardziej znanych polskich powieści XX. Wieku. Jej akcja dzieje się w Warszawie w latach 50. Tytułowy "Zły" to człowiek, który staje w obronie słabszych w walce z warszawskimi chuliganami i stołecznym półświatkiem. Powieść obrazuje charakterystyczny krajobraz i klimat powojennej, zniszczonej stolicy. Napisana jest językiem typowym dla reportażu, bogato czerpiącym z gwary warszawskiej. Tyrmand w niej środowiska dziennikarzy, chuliganów, handlarzy czy robotników.  

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej