"Celem jest pakiet nowych rozwiązań". NATO o współpracy w obronności europejskiej oraz Korei Płn.

Współpraca w zakresie bezpieczeństwa w Europie oraz sytuacja w Korei Północnej będą głównymi tematami rozpoczynającego się dzisiaj spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO. Polskę w czasie rozmów w Brukseli będzie reprezentować szef dyplomacji Witold Waszczykowski.

2017-12-05, 12:21

"Celem jest pakiet nowych rozwiązań". NATO o współpracy w obronności europejskiej oraz Korei Płn.
Spotkanie ministrów obrony w Brukseli/zdjęcie ilustracyjne. Foto: nato.int

Posłuchaj

NATO o współpracy w obronności europejskiej oraz Korei Płn. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ministrowie będą zastanawiać się, jak zwiększyć dotychczasową współpracę pomiędzy NATO a Unią Europejską, by zwiększyć bezpieczeństwo Europy. Chodzi o wspólne działania w walce z zagrożeniami hybrydowymi, a także z cyberprzestępczością. W sumie obie organizacje współpracują w 42 zadaniach. We wrześniu w Helsinkach zainaugurowano wspólne centrum, które ma zajmować się walką z zagrożeniami hybrydowymi. Z kolei w październiku przeprowadzono wspólne ćwiczenia z zarządzania w sytuacji kryzysowej. 

NATO współpracuje także z Unią Europejską w walce z przemytnikami ludzi, a operacja Sojuszu "Sea Guardian" wspiera podobną akcję prowadzoną przez Unię Europejską na Morzu Śródziemnym pod nazwą "Sophia". Chodzi przede wszystkim o wyłapywanie statków, które nielegalnie przewożą migrantów do Europy. Po ustaleniach szczytu NATO w Warszawie zwiększono też wymianę kluczowych informacji pomiędzy NATO a UE.

"To kluczowe dla naszego bezpieczeństwa"

W Brukseli ministrowie będą też rozmawiać o tym, co zrobić, by ułatwić przerzut wojsk z jednego kraju Europy do drugiego. Chodzi tu głównie o ułatwienia administracyjne, które poszczególne kraje członkowskie NATO i Unii miałyby wcielić w życie, by zniknęły przeszkody dla poruszania się wojsk.

- Naszym celem jest krok dalej i pakiet nowych rozwiązań. Wszystko po to, aby mobilność wojska była naszym okrętem flagowym. W nieprzewidywalnym środowisku bezpieczeństwa nasi żołnierze i sprzęt muszą szybo przemieszczać się tam, gdzie ich potrzebujemy. To kluczowe dla naszego bezpieczeństwa - podkreśla sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu ministrowie obrony zdecydowali o utworzeniu dwóch nowych dowództw NATO. Jedno z nich ma znaleźć się w Stanach Zjednoczonych, a drugie w centralnej części Europy. Szczegółowe decyzje będą znane w lutym przyszłego roku.

W dzisiejszych rozmowach w Brukseli będą uczestniczyć także ministrowie ze Szwecji i Finlandii, które nie są członkami NATO, ale w ostatnich miesiącach ściślej niż dotąd współpracują z Sojuszem.

Sprawa Korei Płn.

Ministrowie omówią także sytuację wokół Korei Północnej po kolejnej próbie balistycznej Pjongjangu sprzed kilku dni. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg apelował do społeczności międzynarodowych o skuteczną presję, w tym sankcje, co miałoby zmusić Koreę do rezygnacji z rozwijania programu nuklearnego i balistycznego. W czasie spotkania nie zostaną jednak podjęte żadne decyzje, a politycy omówią jedynie aktualną sytuację. W środę, w drugim dniu spotkania ministrowie będą rozmawiać o sytuacji w Afganistanie i Gruzji.

Nie będzie spotkania Tillerson-Waszczykowski

Wiadomo już, że nie dojdzie do planowanego wcześniej spotkania polskiego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z szefem amerykańskiej dyplomacji Rexem Tillersonem.

REKLAMA

W południe amerykański polityk ma spotkać się z ministrami spraw zagranicznych Unii Europejskiej, a po południu weźmie udział w posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych NATO. Według ustaleń Polskiego Radia, Rex Tillerson weźmie udział w spotkaniach wszystkich ministrów ale odwołał dwustronne spotkania. Jednym z nich miała być właśnie rozmowa z Witoldem Waszczykowskim. 

Spekuluje się, że jedną z przyczyn odwołania dwustronnych spotkań może być sytuacja polityczna w samych Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie media twierdzą, że w najbliższym czasie Rex Tillerson zostanie odwołany z funkcji przez prezydenta Donalda Trumpa. Powodem ma być narastający konflikt między oboma politykami.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej