"Józef Piłsudski. 150 rocznica urodzin". Wystawa w Muzeum Wojska Polskiego
Na uroczyście otwartej ekspozycji wystawiono pamiątki po Marszałku należące do Muzeum, a także przedmioty wypożyczone ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Gminy Milanówek.
2017-12-07, 19:36
Posłuchaj
Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Adam Buława mówił, że postać Józefa Piłsudskiego w świadomości Polaków nierozerwalnie kojarzy się z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku oraz wygraną wojną polsko-bolszewicką.
- Zwiedzając wystawę będzie można przyjrzeć się postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak jego kariera przebiegała od czasu gdy zaczyna sprawę polską prowadzić w okresie I wojny światowej, przez kształtowanie się przyszłej II Rzeczypospolitej, czy jej obronę. Ważnym elementem wystawy jest też kult Marszałka, który rodzi się za jego życia i ma swoje późniejsze konsekwencje także po jego śmierci - mówił Adam Buława.
Wystawa zajmuje dwa pomieszczenia, w których znajduje się około stu eksponatów związanych z Józefem Piłsudskim. Wśród nich są trzy kompletne mundury Marszałka, maska pośmiertna, czy prezenty, które dostał od rozmaitych osób.
REKLAMA
Wystawiono też gipsowy projekt sarkofagu wykonany przez artystę Jana Szczypkowskiego i wypożyczony od Gminy Milanówek. Komisarz wystawy i kustosz działu historii wojskowości muzeum Wojciech Krajewski przypomina, że Szczypkowski wygrał konkurs na wykonanie sarkofagu, który miał być wybudowany na Wawelu w Krypcie Srebrnych Dzwonów. Jednak do tej pory nie został zrealizowany, bo wybuch wojny w tym przeszkodził. - Mamy wersję, która zwyciężyła w skali 1:1. - powiedział komisarz wystawy.
W otwarciu wystawy uczestniczył Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Sławomir Frątczak, który podkreślał, że wystawa nie tylko upamiętnia postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, ale ma również charakter edukacyjny. - Ta wystawa jest nie tylko dla nas, ale przede wszystkich dla ludzi młodych, którzy mam nadzieję, że będą ją odwiedzali - mówił przedstawiciel MON-u. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 15 lutego przyszłego roku.
Patronem medialnym ekspozycji jest Polskie Radio.
pr
REKLAMA
REKLAMA