Niemiecki parlament przedłużył misje zagraniczne Bundeswehry
Bundestag przedłużył we wtorek o trzy miesiące zagraniczne misje pokojowe niemieckiej armii w Afganistanie, Iraku i na Morzu Śródziemnym. Krótki okres obowiązywania mandatu to efekt założeń, że do wiosny powstanie nowy rząd, który podejmie dalsze decyzje.
2017-12-12, 15:56
Posłuchaj
Bundestag zdecydował się na tymczasowe przedłużenie misji, ponieważ obowiązujące mandaty tracą ważność z końcem roku lub na początku stycznia.
W środę dojdzie do pierwszego spotkania liderów CDU i CSU z SPD w sprawie sformowania koalicji rządowej. Ze względu na poważne różnice zdań w kluczowych sprawach między chadekami a socjaldemokratami oraz konieczność zaakceptowania ewentualnej umowy koalicyjnej przez większość członków omawianych partii, nowego niemieckiego rządu nie należy się spodziewać wcześniej niż przed marcem.
Posłowie zaakceptowali większością głosów udział Bundeswehry w szkoleniu afgańskich żołnierzy (operacja Resolute Support) oraz udział niemieckiego lotnictwa w misjach przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (operacja Counter Daesh). Bundestag przedłużył też proces szkolenia kurdyjskich peszmergów w Iraku oraz udział niemieckiej floty w działaniach NATO na Morzu Śródziemnym.
Powiązany Artykuł
Niemcy: rekordowa liczba salafitów w Niemczech. To radykalny odłam islamu
Podczas dwudniowego posiedzenia parlamentarzyści podejmują decyzje w sprawie siedmiu misji Bundeswehry. Na środę zapowiedziano głosowanie o najniebezpieczniejszej z nich - w afrykańskim Mali.
REKLAMA
Przeciwko udziałowi niemieckich żołnierzy w zagranicznych misjach głosowała Lewica oraz Alternatywa dla Niemiec (AfD).
Od czasu ukonstytuowania się nowego Bundestagu 24 października rząd Merkel sprawuje swoje obowiązki w sposób komisaryczny, co ogranicza jego możliwości podejmowania decyzji, szczególnie w sprawach międzynarodowych.
Brak nowego rządu ogranicza też możliwość działania niemieckiego parlamentu. Bundestag nie powołał dotychczas komisji parlamentarnych, ponieważ ich skład jest uzależniony od obsady ministerstw. Aby uniknąć całkowitego paraliżu parlamentu, powołana została tymczasowa "Komisja Główna" i to ona zaopiniowała wnioski o przedłużenie misji zagranicznych Bundeswehry. Od 1991 roku Bundeswera wzięła udział w 52 misjach zagranicznych. W tym czasie zginęło 108 żołnierzy. Obecnie niemieccy żołnierze biorą udział w siedmiu misjach zagranicznych.
mb
REKLAMA
REKLAMA