RMN i KRRiT apelują o zaprzestanie ataków na dziennikarzy
" W związku z narastającą agresją wobec dziennikarzy mediów publicznych zwracamy się do wszystkich uczestników życia publicznego, a zwłaszcza do mediów, aby nie podsycać złych emocji; w przestrzeni publicznej jest miejsce dla sporu, ale nie ma zgody na agresję i przemoc" podała w oświadczeniu KRRiT. Rada Mediów Narodowych wzywa przedstawicieli sił politycznych do "poszanowania niezależności dziennikarskiej".
2017-12-14, 21:52
Posłuchaj
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji sprzeciwia się narastającej fali agresji skierowanej przeciwko dziennikarzom, głównie mediów publicznych.
W oświadczeniu KRRiT napisała, że próby zastraszania, przemoc werbalna, wulgarny język i groźby przekraczają granice demokratycznego dyskursu. "Przemoc wobec dziennikarzy i polityków, której zatrważającą eskalację obserwujemy zwłaszcza w ostatnim roku, zebrała już w niedalekiej przeszłości krwawe żniwo" - podkreślono. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zwraca się do wszystkich uczestników życia publicznego, a zwłaszcza do mediów, aby nie podsycać złych emocji, zanim wydarzy się coś złego. "W przestrzeni publicznej jest miejsce dla sporu, ale nie ma zgody na agresję i przemoc" - zaznaczono. Instytucja prosi o refleksję nad "brutalizacją życia publicznego i powstrzymywanie mowy nienawiści".
"Niech czas Świąt Bożego Narodzenia sprzyja uspokojeniu, zastanowieniu, życzliwości. Niech wzrasta w nas świadomość, że wszyscy żyjemy w domu, któremu na imię Polska" - podkreśla KRRiT.
REKLAMA
Podobne oświadczenie wydała Rada Mediów Narodowych. Napisała , że z "niepokojem odnotowuje ataki i agresywne zachowania polityków wobec dziennikarzy". Dotyczy to, jak zaznaczono, zwłaszcza dziennikarzy Telewizji Polskiej.
W oświadczeniu wydanym przez te instytucję napisano, że "nie są to sporadyczne działania tylko przyjęta przez polityków opozycji - szczególnie Platformy Obywatelskiej - metoda, mająca na celu odebranie wiarygodności dziennikarzom oraz zastraszenie tych, którzy chcieliby wykonywać swój zawód w sposób niezależny". Dodano, że "ataki tych polityków, którzy nie cofają się nawet przed używaniem wobec dziennikarzy wulgarnego języka i bezpośredniej przemocy, doprowadziły już także do chuligańskich, fizycznych ataków na pracowników Telewizji Polskiej przeprowadzonych przez zwolenników opozycji". Rada Mediów Narodowych oceniła, że "ataki te wpisują się w działania na rzecz ograniczenia wolności słowa i naruszają konstytucyjne gwarancje w tym zakresie".
ksem/
REKLAMA