Handel w niedzielę. Sejmowa komisja poparła poprawki Senatu

Sejmowa komisja pracy polityki społecznej i rodziny zaakceptowała wszystkie 10 poprawek Senatu do ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Senatorowie uchwalili korekty do regulacji w grudniu ubiegłego roku. Jutro odbyć mają się głosowania na sali plenarnej Sejmu.

2018-01-09, 21:38

Handel w niedzielę. Sejmowa komisja poparła poprawki Senatu
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay (domena publiczna)

Senat zaproponował kolejne wyłączenia z zakazu handlu w niedzielę. Chodzi o punkty, których główną działalnością jest sprzedaż kwiatów, ryb czy pieczywa wypiekanego na miejscu. Wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed uważa, że przepisy nie będą omijane przez właścicieli sklepów. - Senackie poprawki spotkały się wcześniej z pozytywną opinią rządu. Mamy nadzieję że te zapisy uchronią pracowników handlu przed pracującymi niedzielami w miejscach gdzie nie jest to niezbędne - powiedział.

Wiceprzewodnicząca komisji Urszula Rusecka z PiS zauważa, że ustawa w obecnym kształcie spełnia główne założenie - możliwość spędzenia niedziel przez pracowników handlu w gronie najbliższych: "Prawo i Sprawiedliwość szło z hasłem wolnych niedziel do wyborów i w ten sposób realizuje swój kolejny postulat. Poprawki jeszcze wzmacniają nasze pierwotne intencje"- dodała.

Reprezentujący PSL poseł Krystian Jarubas uważa, iż można było ograniczyć handel w niedzielę w inny sposób, niż proponowany w ustawie. - My na wcześniejszych etapach proponowaliśmy aby dopłacać do stawki wynagrodzenia za pracę w niedzielę. Proponowaliśmy także by ograniczyć czasowo wymiar pracy w handlu. Te poprawki nie znajdowały uznania w oczach większości- przypomniał poseł.

Ustawa przewiduje, że od 1 marca tego roku sklepy mają być otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2019 roku sklepy będą czynne tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu a od 2020 r. zakaz ma obejmować wszystkie niedziele

REKLAMA

Regulacja trafiła do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi między innymi NSZZ "Solidarność".

dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej