more_horiz
Wiadomości

Neonazistowskie ekscesy na Śląsku. Trzy osoby z zarzutami

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 17:11
Gliwicka Prokuratura Okręgowapostawiła trzem osobom zarzuty propagowania nazizmu poprzez zorganizowanie obchodów rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. W domach uczestników spotkania ku czci Adolfa Hitlera prokuratorzy znaleźli flagi, odznaki, naszywki i publikacje o symbolice nazistowskiej, a także amunicję i broń.
Audio
  • Rzecznik Prasowy Prokuratury Krajowej, prokurator Ewa Bialik o zatrzymaniach (IAR)
Kadr z reportażu Superwizjera - Polscy neonaziści
Kadr z reportażu "Superwizjera" - "Polscy neonaziści"Foto: https://www.tvn24.pl

Według informacji IAR, zebrane materiały mogą być przesłanką do delegalizacji stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”, którego założyciel miał stać za organizacją obchodów rocznicy urodzin Hitlera. Ich nagranie ukrytą kamerą wyemitowała telewizja TVN. Bezpośrednio po emisji telewizyjnego reportażu Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zlecił wszczęcie śledztwa w sprawie publicznego propagowania ustroju totalitarnego.

Jaki 1200.jpg
Sprawa organizacji "Duma i Nowoczesność". Patryk Jaki: Piotr Rybak trafił do więzienia za naszych czasów

Do przeszukań doszło zaraz po tym, a osoby zatrzymane były zaskoczone akcją służb i nie zdążyły ukryć dowodów.

Przygotowanie analizy w kwestii delegalizacji stowarzyszenia zlecił już wczoraj Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, zatrzymane zostały trzy osoby. U jednego z uczestników neonazistowskiej imprezy znaleziono w domu broń, a u dwóch amunicję. W trakcie przeszukań prokuratorzy odkryli też przedmioty i publikacje o symbolice nazistowskiej. Zabezpieczyli ponadto telefony komórkowe i komputery. Będą w nich szukać ewentualnych zdjęć i nagrań z imprez i spotkań, na których propagowano nazizm.


pp

Zobacz także

Zobacz także