W Sejmie otwarto wystawę "W drodze do niepodległości"
- Obchody niepodległości skłaniają nas do kilku refleksji między innymi, że niepodległość jest jedną z najważniejszych wartości - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński otwierając w Sejmie wystawę "W drodze do niepodległości". Minister środowiska Henryk Kowalczyk, który był jednym z inicjatorów projektu, powiedział, że pomysł był dla niego "niezwykle ważny".
2018-02-07, 17:40
W otwarciu wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz dyrektor biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.
"O niepodległość trzeba walczyć"
- Rocznica, okrągła rocznica odrodzenia państwa polskiego jest okazją do organizowania wielu wydarzeń, ale jest również najważniejszym wydarzeniem, wokół którego gromadzi się cała nasza zbiorowa pamięć. Obchody i to dzisiejsze wydarzenie skłaniają nas również do kilku refleksji - powiedział Kuchciński.
- Bardzo cieszę się, że możemy w gmachu Sejmu Rzeczpospolitej gościć dzisiaj wystawę, która jest częścią wielkiego projektu dla Niepodległej. Bardzo dziękuję organizatorom. Myślę, że w ten sposób przyłączamy się do organizowania, upowszechniania wiedzy o historii i o jej bohaterach - ocenił Kuchciński.
Dodał, że jeżeli przyjrzymy się planszom to zauważymy, iż wielu z twórców niepodległości było marszałkami Sejmu. - Większość z tych wybitnych postaci, które wywalczyły nam niepodległość sto lat temu, było premierami, a także parlamentarzystami, tym bardziej obecność tej wystawy jest w Sejmie uzasadniona - powiedział.
Minister środowiska Henryk Kowalczyk, który jako przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów był jednym z inicjatorów projektu, powiedział że pomysł był dla niego "niezwykle ważny". Jak dodał, ten projekt ma za zadanie pokazanie dróg dojścia do niepodległości w "terenie".
- Czyli pakiety do szkół, które mam nadzieję będą znakomitym materiałem towarzyszącym w wielu małych ośrodkach, które zgodnie z intencją pana prezydenta Andrzeja Dudy, aby obchody stulecia odzyskania niepodległości nie były tylko obchodami centralnymi, ale żeby te obchody były wszędzie obchodzone lokalnie, aby wydobywać lokalnych patriotów, osoby, które powiedzmy z trzeciego szeregu bardzo wydatnie przyczyniły się do odzyskania polskiej niepodległości - dodał.
"W drodze do niepodległości"
Wystawa przygotowana w oparciu o materiały historyczne składa się z 30 plansz, które ilustrują i opisują najistotniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku, w tym poprzedzające z 1917 roku i te późniejsze, z początku lat 20. XX wieku. Do tej formuły narracji nawiązuje także 14 plansz, które oprócz kalendarium, prezentują sylwetki wybitnych postaci związanych z walką o niepodległość, jej utrwalaniem i tworzeniem suwerennego państwa, jak np. marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, gen. Józefa Hallera czy Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Eugeniusza Kwiatkowskiego.
PERN, Bank Pocztowy oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych zawarły porozumienie, dotyczące projektu uczczenia jubileuszu niepodległości Polski, w październiku 2017 roku. Informowano wtedy, że strony porozumienia "będą współpracować na rzecz inicjowania i realizacji działań związanych z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mając świadomość, że polski biznes powinien wspierać projekty edukacyjne dotyczące kultury i tożsamości narodowej oraz przybliżenia historii Polski niepodległej". Przedsięwzięcie, jak podkreślają jego inicjatorzy, jest częścią jubileuszowych obchodów, które koordynuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-21.
Inicjatorami przedsięwzięcia są Prezes Zarządu PERN S.A. Igor Wasilewski oraz Prezes Zarządu Banku Pocztowego S.A. Sławomir Zawadzki.
REKLAMA
PAP/mg
REKLAMA