more_horiz
Wiadomości

Pierwsza wśród mężczyzn z Koroną Himalajów

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 12:38
Południowokoreańska alpinistka Oh Eun-Sun jest pierwszą kobietą, która zdobyła Koronę Himalajów, czyli 14 najwyższych szczytów Ziemi, przekraczających 8 tysięcy metrów. Dzisiaj zdobyła Annapurnę w Nepalu, liczącą 8091 metrów nad poziomem morza.

44-letnia Oh Eun-Sun jest też pierwszą kobietą, która zdobyła Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. W wyścigu o Koronę Himalajów wyprzedziła pochodzącą z Kraju Basków Edurne Pasaban i Austriaczkę Gerlinde Kaltenbrunner, które zdobyły po 12 ośmiotysięczników.

Koronę Himalajów jako pierwszy zdobył w 1986 roku Włoch Reinhold Messner. Wśród jej posiadaczy są dwaj Polacy: nieżyjący już Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki. Szansę na dołączenie do tego grona ma Piotr Pustelnik, który też teraz wspina się na Annapurnę.
Wszystkie ośmiotysięczniki zdobyło do tej pory 20 osób.

to, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem