more_horiz
Wiadomości

Polak zdobył Koronę Himalajów

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 15:31
Polski himalaista Piotr Pustelnik zdobył Koronę Himalajów. Polak po południu naszego czasu stanął na szczycie Annapurny.

Pustelnik jest 21. na świecie himalaistą i trzecim Polakiem, który zdobył 14 najwyższych gór świata. Przed nim dokonali tego Jerzy Kukuczka w 1987 i Krzysztof Wielicki w 1996 roku.
Była to piąta próba Piotra Pustelnika zdobycia Annapurny. Pierwszą podjął w 2004 roku.
Na szczyt liczący 8091 metrów na poziomem morza polski himalaista dotarł wraz ze Słowakiem Peterem Hamorem. Hamor jest jedynym człowiekiem na świecie, który zdobył Annapurnę dwukrotnie. Do ataku na szczyt przystąpili w sobotę.

Teraz himalaiści schodzą do obozu numer 4 znajdującego się na poziomie 7 tysięcy metrów nad poziomem morza. Tam przenocują, po czym zejdą do obozu numer 2 i wrócą do bazy położonej na poziomie 4100 metrów.

Kilka godzin wcześniej Annapurnę zdobyła południowokoreańska himalaistka Oh Eun-Sun. Od dzisiaj jest ona pierwszą kobietą, która zdobyła Koronę Himalajów.44-letnia Oh Eun-Sun jest też pierwszą kobietą, która zdobyła Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.

Koronę Himalajów jako pierwszy zdobył w 1986 roku Włoch Reinhold Messner.

mch, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)


 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem